امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۱:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134567
تاریخ انتشار: ۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۱
تعداد بازدید: 18
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، خبرگزاری چینی «شین‌هوا» دوشنبه طی گزارشی در زمینه «ادامه ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، خبرگزاری چینی «شین‌هوا» دوشنبه طی گزارشی در زمینه «ادامه مذاکرات هسته& zwnj;ای ایران با گروه 1+5» نوشت: ایران و قدرت‌های جهانی ماه گذشته تصمیم گرفتند مذاکرات جهت حصول توافق هسته‌ای را تا سال بعد تمدید کنند.

بر اساس این گزارش، شاید بتوان گفت «تمدید مذاکرات» مهمترین موفقیت بعد از گذشت بیش از یک سال از گفت‌وگوهایی بود که هیچ کدام از شکاف‌های موجود بین طرف‌های درگیر در این زمینه را پر نکرد.

در این بین در ماه‌های آتی و بدون سازش قابل توجه برای ایران و 6 کشور طرف مذاکره، حصول توافق «رویایی دست نیافتنی» می‌باشد.

*حفظ توانایی هسته‌ای و تعداد مراحل رفع تحریم‌های تحمیلی بزرگترین دست‌انداز موجود

در ادامه این گزارش با اشاره به توافق‌های ایجاد شده بین طرفین درگیر در سال 2014 آمده است: مهمترین مشکلی که باعث شده است تا مذاکره کنندگان در اختلاف شدید باقی بمانند، میزان قابلیت‌های ایران در حفظ توانایی هسته‌ای و تعداد مراحل رفع تحریم‌های تحمیلی علیه این کشور است. قدرت‌های غربی از ایران می‌خواهند تا بیشتر فعالیت‌های هسته‌ای خود را از میان بردارد که این شامل کاهش تعداد سانتریفیوژها به تنها چند هزار عدد باشد.

در این بین منابع خبری مدعی شده‌اند که دولت اوباما رییس جمهور آمریکا با وجود 6000 هزار سانتریفیوژ در ایران موافقت کرده است. این در حالی است که ایران دارای 9400 سانتریفیوژ عملیاتی می‌باشد و بر حفظ آن‌ها پافشاری می‌کند و مدعی است که آن‌ها را برای تولید سوخت جهت تهیه برق و دیگر مقاصد صلح‌آمیز می‌خواهد.

*حفظ 19000 هزار سانتریفیوژ خط قرمز ایران است

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر عالی ایران نیز عنوان ساخته است که کشورش حفظ 19000 سانتریفیوژ را خط قرمز تلقی می‌کند.

در این میان باید تاسیسات سنگین اراک و درخواست‌های غرب از ایران مبنی بر تغییر ساختار این مجموعه به آب سبک و تولید پلوتونیوم بسیار کم را نیز ذکر کرد.

*موضوع هسته‌ای ایران؛ محصول بی‌اعتمادی ایران و آمریکا

در بخش دیگر این گزارش آمده است: با وجود این‌که هنوز توقع در رفع شکاف‌های موجود در ماه‌های آتی مبهم می‌باشد آن چیز که آشکار می‌باشد این است که موضوع هسته‌ای ایران در حقیقت موضوعی است که محصول بی‌اعتمادی بین ایران و آمریکا می‌باشد.

*وفور عناصر مخالف در دولت‌های ایران  و آمریکا

انگلیس و آمریکا در سال 1953 به دلایل منفعت بردن از نفت ایران دولت مصدق را سرنگون ساخته و با کودتا «محمد رضا پهلوی» را در قدرت نگه داشتند. اما وقوع انقلاب اسلامی مجددا باعث مشکلات بین تهران و واشنگتن شد و در عین حال روابط 2 طرف طی سال‌های بعد رو به تخریب نهاد و طی سال‌های بعد جز مورد سال گذشته و گفت‌‌وگوی تلفنی اوباما با «حسن روحانی» رییس جمهور ایران دیگر هیچ تماسی بین سران ایران و آمریکا بعد از بحران گروگان‌گیری ایجاد نشد بنابراین درک وجود عناصر تندرو در 2 دولت آمریکا و ایران برای نبرد در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای امری آسان است.

*مذاکره کنندگان باید منتظر فشارهای فراوان باشند

بر اساس این گزارش،اختلاف‌های آشکار و بی اعتمادی طولانی مبین این واقعیت است که در گفت وگوهای آینده مذاکره کنندگان باید خود را برای مواجهه با فشارهای داخلی و بین‌المللی از یک سو و از سوی دیگر اعمال خرد سیاسی جهت حصول توافق هسته‌ای جامع آماده کنند.

*تاثیرات شکست مذاکرات بر واشنگتن

در خاتمه این گزارش و طی نتیجه‌گیری آمده است: در این بین مذاکره کنندگان ایرانی و آمریکایی دقیقا هفته گذشته مذاکره خود را در ژنو سوئیس از سر گرفتند و در صورتی که مذاکرات آتی به شکست بیانجامد دولت میانه‌روی ایران در داخل با محبوبیت لرزانی مواجه خواهد شد و شاید رهبری ایران نیز حمایت خود را از ادامه مذاکرات پایان بخشد برای آمریکا نیز مشکل اینجاست که میراث دیپلماسی اوباما با ضربه شدیدی مواجه خواهد شد و در این بین واشنگتن حتی شاید مجبور به سازش با دولتی تندرو از سوی ایران و لحاظ کردن شرایط بغرنج‌تر منطقه باشد که پیدایش داعش و دیگر گروهک‌های خرابکار بر آن دامن زده است. کسب موفقیت‌ها همواره نیاز به پرداخت بهایی دارند و بی‌شک زمانی‌که مذاکره کنندگان سال بعد زیر سقفی گرد هم می‌آیند، مجبور هستند تا خود را وقف پرداخت بهای لازم در حصول توافق نهایی نمایند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها