امروز : جمعه ۳۰ تیر ۱۳۹۶ - 2017 July 21
۲۳:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134586
تاریخ انتشار: ۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۴۸
تعداد بازدید: 78
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، یوسف رضاپور با بیان اینکه بدون حضور و مشارکت مردم نمی توان ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، یوسف رضاپور با بیان اینکه بدون حضور و مشارکت مردم نمی توان گام عملی برای حل بحران آب برداشت گفت:در سال 82 و 83 بیش از شش میلیارد مترمکعب اضافه برداشت آب در کشور اتفاق افتاده است.

وی افزود: این عدد متاسفانه در سال جاری به بیش از 11 میلیارد مترمکعب رسیده که عدد بسیار بالایی است. همچنین 57 میلیارد مترمکعب آب زیرزمینی را در مدت 10 سال اخیر تخلیه و استفاده کرده ایم.

وی اظهار کرد: امروز بدون حضور و مشارکت مردم نمی توان گام های عملی برای حل مشکل و بحران آب در استان تهران و در کشور برداشت، بنابراین باید با مردم تعامل کرد و مشارکت آن ها را در مسائل آبی درخواست کرد.

رضاپور با بیان اینکه امروز بخش کشاورزی آب بسیار زیادی را مصرف می کند، تاکید کرد: مساله، عدد و درصد نیست، بلکه مهم این است که این بخش، آب زیادی را مصرف می کند و متاسفانه فرهنگ و اطلاع رسانی درست استفاده از آب در آن بسیار اندک است.

وی یکی از مشکلات و معضلات مهم در کشور را نبود التزام عملی به قوانین و دستورالعمل ها دانست و گفت: ما قوانین، دستورالعمل ها و بخشنامه های بسیار خوبی داریم اما متاسفانه مشکل اینجاست که التزام و اعتقادی برای اجرای آن وجود ندارد و این هم در برخی از مسئولان و هم در مردم مشاهده می شود.

رضاپور ادامه داد: حفر چاه های غیرمجاز، برداشت بیش از حد از منابع آب زیرزمینی، مصرف چندین برابری آب و انرژی نسبت به جهان توسط مردم انجام می‌شود. منابع آب کشور و استان تهران بسیار اندک و مصرف بالا و بی اندازه است.

وی تاکید کرد: قطعا اگر این میزان آب از منابع زیرزمینی برداشت و مصرف شود اتفاقی که برای دریاچه ارومیه افتاد برای منابع زیرزمینی آب نیز خواهد افتاد.

به همین دلیل است که از میان 600 دشت کشور بیش از 298 دشت ممنوعه و بحرانی اعلام شده است.

رضاپور با بیان اینکه «ماهاتیر محمد» نخست وزیر اسبق مالزی یکی از دلایل موفقیت خود در توسعه و پیشرفت و ارتقای جایگاه مالزی را اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم دانسته است، گفت: وی در کتاب معروف خود اشاره می کند که در زمان نخست وزیری 70 درصد از توان خود را برای اطلاع رسانی و آگاهی مردم گذاشته است، اما امروز معتقد است که اگر به آن دوران بازگردد 100 درصد انرژی و وقت خود را در جهت اطلاع رسانی مردم و آگاهی آن ها به کار خواهد گرفت.

رضاپور سپس ادامه داد: باید با مردم و ارباب رجوع تعامل کرد و مشارکت او را در حوزه آب دریافت نمود و مشکلات را به صورت اساسی و فرآیندی حل و فصل کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به نیاز پژوهش های کاربردی در مباحث کلان صنعت آب اشاره کرد و گفت: مباحث خرد و کلان باید در پژوهش های صنعت آب دیده شود و فقط یک بعدی نگاه نشود. اما درخواست من توجه بیشتر به کلان نگری پژوهش ها و پرداختن به دغدغه های اساسی آب کشور است. اگر امروز ما مشکلات و چالش های موجود که از سوی مردم و یا مسئولان ایجاد می‌شود، را بازگو نکنیم چه کسی آن را مطرح خواهد کرد.

رضاپور در پایان تاکید کرد: بخش صنعت برای خود طرح ها و پروژه هایی را تدوین و اجرا می کند بدون اینکه آب را در پروژه های خود به درستی تعریف کند، شهرداری تراکم فروشی برای ایجاد درآمد می کند بدون اینکه مباحث افزایش جمعیت و کمبود منابع آبی را به درستی نگاه کند.

بنابراین با وجود الزام دستگاه ها و وزارتخانه ها به آمایش سرزمین، ارتباطات و تعامل بین دستگاه ها اندک بوده و مسائل کلان آب به خوبی دیده و اجرا نمی شود.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار