امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۰۶:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134598
تاریخ انتشار: ۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 39
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روز سه‌شنبه در ادامه سریال اعلام بی‌گناهی افسران آمریکایی سفیدپوستی که مرتکب قتل ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روز سه‌شنبه در ادامه سریال اعلام بی‌گناهی افسران آمریکایی سفیدپوستی که مرتکب قتل سیاه‌پوستان شده‌اند، هیئت منصفه عالی منطقه «هریس کانتی» اعلام کرد مدرکی وجود ندارد که نشان دهد «یوونتینو کاسترو» جرمی مرتکب شده باشد.

این افسر سفیدپوست اداره پلیس «هیوستون» ایالت تگزاس، حدود یک سال قبل (ژانویه 2014)، در ساعات خارج از خدمت، «جردن بیکر» جوان 26 ساله سیاه‌پوست را به ضرب گلوله به قتل رساند.

کاسترو در دفاعیات خود مدعی شده است که تصور می‌کرده کاسترو به قصد سرقت وارد فروشگاه شده و به همین جهت با وی درگیر شده و به سمت وی شلیک کرده است.

تظاهرات‌هایی که از مرداد ماه (ماه اوت) در شهر «فرگوسن» ایالت «میسوری» آمریکا در اعتراض به قتل «مایکل براون» نوجوان سیاه‌پوست به دست یک افسر سفیدپوست، آغاز شده و با اعلام بی‌گناهی افسر قتل شدت گرفت، موجب شده تا روند روزمره قتل سیاه‌پوستان در معرض توجه رسانه‌ها قرار گیرد.

در همین مدت کوتاه، چند افسر سفیدپوست که مرتکب قتل سیاه‌پوستانی چون «اریک گارنر»،‌«تمیر رایس» و «دونتره همیلتون» شده بودند، در همان ابتدای تحقیقات بی‌گناه اعلام شدند.

همین روند موجب شده تا اعتراضات در سرتاسر آمریکا گسترش پیدا کند و حتی بسیاری از سفیدپوستان را نیز به اعتراض به خشونت نیروهای پلیس وادارد.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «ای‌بی‌سی»، «مرگ بیکر به واسطه آنکه نمونه دیگری از قتل سیاه‌پوستان غیرمسلح به دست پلیس بود، توجه مردم کشور را به خود جلب کرد.»

حکم تبرئه کاسترو در حالی صادر شد که «ژانت بیکر» مادر جوان مقتول که همراه با فعالان حقوق بشری و مادران دیگر قربانیان پلیس، همراهی می‌شد، گفت افسر پلیس تنها به این دلیل که بیکر سوییت شرتی مشکی به تن داشته، به او مظنون شده و وی را از پای درآورده است.

«دوون اندرسون» دادستان منطقه «هریس کانتی» هم روز سه‌شنبه در واکنش به تصمیم هیئت‌منصفه گفت: «می‌خواهم همدردی عمیق خود را با ژانت بیکر و خانواده بیکر اعلام کنم. می‌دانم که ناامید شده‌اند، اما تصمیم هیئت‌منصفه به این معنی است که آن‌‌ها دریافته‌اند که دلیلی وجود ندارد که بپذیرند که جرمی رخ داده است.»

بر اساس آمارهای منتشر شده در رسانه‌های آمریکایی، از سال 2000 تاکنون، بیش از 3100 نفر در جریان رویارویی با پلیس و نیروهای انتظامی آمریکا، جان خود را از دست داده‌اند. همچنین آمارهای رسمی اف‌بی‌آی نشان می‌دهد احتمال کشته شدن نوجوانان سیاه‌پوست به دست افسران پلیس، 21 برابر بیش از احتمال کشته شدن یک نوجوان سفیدپوست توسط پلیس است.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها