امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 17
۰۱:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134606
تاریخ انتشار: ۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 33
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،«چاک فریلیچ» تحلیلگر ارشد اندیشکده آمریکایی «بلفر» در مصاحبه با روزنامه «جروزالم پست» طی

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،«چاک فریلیچ» تحلیلگر ارشد اندیشکده آمریکایی «بلفر» در مصاحبه با روزنامه «جروزالم پست» طی اظهار نظر در زمینه «رشد حوثی‌های تحت حمایت ایران و عدم تفوق اسرائیل» گفت که پیشرفت حوثی‌ها در یمن پیامدهای منفی برای اسرائیل دارد.

فریلیچ در ادامه گفت: «چنین نبردهایی جدای از این‌که کدامیک پیروز خواهند شد، تاثیرات منفی بر اسرائیل دارد . منافع اسرائیل در یمن مبتنی بر تلاش در حفظ دریانوردی آزاد در دریای سرخ و البته توقف نفوذ سریع ایران در سرتاسر منطقه است.»

کارشناس ارشد اندیشکده بلفر در ادامه اظهار داشت: «متاسفانه اسرائیل اقدام‌های اندکی را برای جلوگیری از نفوذ ایران در منطقه قادر است انجام دهد و ما شاهد بودیم که تل‌آویو در برابر گروه‌های مبارز در همسایگی خود نیز کاری خاصی را از پیش نبرد.»

وی در پیش‌بینی خود در زمینه ائتلاف ریاض و تل‌آویو علیه ایران افزود: «معتقد به شکل‌گیری ائتلاف جدید بین اسرائیلی‌ها و سعودی‌ها و حتی دیگر کشورهای سنی منطقه نیستم. ممکن است که آن‌ها از ایران متنفر باشند، اما قادر به تعامل با هم در این مسیر نیستند.»

«یوزی رابی» مدیر اندیشکده اسرائیلی «موشه دایان» نیز در این زمینه بر این باور است که اسرائیل معتقد به دکترین « اتحاد اسرائیل با کشورهای غیر عرب پیرامون خود » در غلبه بر کشورهای متخاصم می‌باشد و به ویژه استفاده از این دکترین در تقابل با نفوذ ایران در یمن می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

این کارشناس اسرائیلی  نیز که با روزنامه جروزالم پست مصاحبه کرد در این زمینه گفت که وقوع انقلاب اسلامی ایران در سال 79 میلادی و افزایش دشمنی حزب «عدالت و توسعه» ترکیه با اسرائیل نقشه راهبردی تل‌آویو را در منطقه به کلی دگرگون ساخته است.

یوزی رابی در زمینه ائتلاف ریاض و تل‌آویو در مقابله با نفوذ ایران در منطقه به ویژه با توجه به تحولات یمن گفت: «فصل مشترک ائتلاف علیه سلطه ایران در منطقه تفاهم بین اسرائیل و عربستان سعودی است. همانطور که اسرائیل موفق شده است آذربایجان را در دکترین خود علیه ایران به خدمت گیرد بازهم قادر خواهد بود تا با نگاهی به نقشه از فرصت‌های موجود بهره برد.»

رابی به نقل از مقام‌های ایران تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران هم اکنون کنترل 4 پایتخت در منطقه خاورمیانه که شامل «صنعا،بیروت، بغداد و دمشق» می‌باشد را در اختیار خود دارد.

این تحلیلگر اسرائیلی در خاتمه کاهش بهای نفت در برهه فعلی را «حملات تلافی جویانه عربستان سعودی علیه ایران» نام نهاد.
انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار