امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۴:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134614
تاریخ انتشار: ۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به لبنان، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سفر منطقه‌ای خود وارد لبنان ...

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به لبنان، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سفر منطقه‌ای خود وارد لبنان شد و& nbsp;در دانشکده حقوق دانشگاه بیروت سخنرانی کرد.

 

لاریجانی گفت: موضوع ریاست جمهوری در لبنان یک مسئله داخلی است و کشورهای دیگر تنها می‌توانند در این باره کمک‌ کنند.

 

وی افزود: ما از هر ابتکاری برای وحدت لبنان استقبال کرده و گفت‌وگوهای اخیر میان حزب‌الله و جنبش المستقبل را مفید ارزیابی می‌کنیم.

 

لاریجانی با ابراز تأسف از حادثه سقوط هواپیمای الجزایر که در آن چند شهروند لبنانی نیز حضور داشتند، گفت: ایران و لبنان از گذشته روابط عمیق و راهبردی داشته‌اند.

 

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در مقاطع گوناگون این روابط را با لبنان حفظ کرده است، زیرا لبنان کشوری تأثیرگذار در منطقه بوده و توانسته است در مقابل رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه ایستادگی کند و و نشان دهد که توان مقاومت دارد.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: این امتیاز بزرگی برای مردم لبنان است که پرچم مقاومت را در دست داشته و یک راهبرد جدیدی در جهان اسلام به نمایش گذاشتند.

 

وی ادامه داد: کشورهای اسلامی به یأس دچار شده بودند، اما مردم لبنان آنها را بیدار کرده و این افتخار بزرگی برای این مردم است.

 

لاریجانی با تأکید بر اینکه بیداری ملت‌های مسلمان در مقابل دشمنان فخر عالم اسلام است، گفت: جهان اسلام هم‌اکنون در شرایط ویژه‌ای قرار داشته و خطرها و در عین حال ظرفیت‌هایی را در پیش رو دارد.

 

وی اظهار داشت: بعد از جنگ جهانی و تقسیم کشورهای اسلامی میان قدرت‌های بزرگ عملا مشکلاتی به وجود آمد چراکه دولت‌ها دست نشانده قدرت‌های بزرگ بوده و رابطه ملت‌ها و دولت‌ها با این اقدامات قطع شد.

 

لاریجانی همچنین یادآور شد: ایران در دوران شاه وابسته به آمریکا بود از این رو رفتارهای مردم به یک سو و رفتارهای دولت به سوی دیگری می‌رفت، پس از آن مسائل و در نتیجه این رفتارها انقلاب اسلامی به وقوع پیوست.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: مطلع شدیم برخی مقامات آمریکایی در عراق با تروریست‌ها مذاکره کرده و گفته‌اند اگر می‌خواهید کمکتان کنیم باید ایران و شیعیان را هدف قرار دهید.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی مشکل دشمنان را پیشرفت جهان اسلام دانست و با اشاره به اینکه از راه‌های گوناگون درصدد جلوگیری از آن هستند، گفت: ایجاد برخی جریان‌های مخرب مانند گروه‌های تروریستی تکفیری از جمله داعش با هدف مقابله با برخی جریان‌های مؤثر و مفید در منطقه بوده است.

 

وی برخی جریان‌ها را از بعضی دولت‌ها قوی‌تر برشمرد و خاطرنشان کرد: از جمله می توان به نیروهای مقاومت مانند حزب‌الله لبنان و جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی فلسطین اشاره کرد که نباید از یاری رساندن به آنها غافل شد.

 

لاریجانی در ادامه گفت: امیدواریم کشورهای اسلامی، خود، سرنوشتشان را رقم بزنند و ارزیابی ما از روند تحولات در جهان اسلام برغم وجود جریان‌های تکفیری و تروریستی یک ارزیابی مثبت است.

 

وی تروریسم تکفیری و رژیم صهیونیستی را دو روی یک سکه با هدف مشترک معرفی کرد و افزود: تحقق اصلاحات سیاسی و اجتماعی با توپ و تانک و هواپیما میسر نیست و هرجا که آمریکا حاضر شده و آنجا را اشغال کرده شاهد رویش جریان‌های تروریستی بوده‌ایم.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون بعد از چهار سال از بحران سوریه قانع شده‌اند که راه درمان و حل این بحران تنها راه سیاسی است و با گزینه نظامی ره به‌جایی نمی‌توان برد.

 

وی به تحولات در مذاکرات بین جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 نیز در خصوص برنامه مسالمت‌آمیز هسته‌ای ایران اشاره و تصریح کرد: باز هم تاکید می‌کنیم که ایران درصدد دستیابی به سلاح هسته‌ای و شیمیایی نیست.

 

لاریجانی در ادامه گفت: آنچه غربی‌ها در نهان می‌گویند با آنچه علنی می‌گویند، تفاوت دارد و این ادعا که برنامه هسته‌ای ایران یک تهدید است، برای آن است که ایران مانع برنامه‌های غربی‌ها در منطقه شده است.

 

گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به لبنان حاکی است در این نشست «عدنان السید حسین» رئیس دانشگاه لبنان هم در سخنانی گفت: صلح و امنیت هدف مشترک همه ملت‌هاست و باید برای تحقق آن تلاش کرد.

 

وی تأکید کرد: روابط ایران و لبنان بر مبنای اصول و همکاری‌های مشترک و برای دفاع از حقوق همه انسان‌هاست.

 

همچنین «کمیل حبیب» رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه لبنان نیز در سخنان خود گفت: برپایی نشست مبارزه با خشونت و تندروی که اخیراً در تهران و به ریاست رییس جمهوری کشورمان برگزار شد، ابتکار عملی خوب و مؤثر در مبارزه با پدیده تروریسم بود.

 

بر اساس این گزارش در پایان این مراسم، مسئولان دانشگاه لبنان با تقدیم لوح یادبود از رییس مجلس شورای اسلامی تقدیر کردند.

 

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها