امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۹:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134656
تاریخ انتشار: ۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 50
حبیب مفخم، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار کرد: یکی از شایعترین بیماری های تنفسی که بیماران در جوامع ...

حبیب مفخم، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار کرد: یکی از شایعترین بیماری های تنفسی که بیماران در جوامع امروزی با آن روبرو هستند بیماری انسدادی راه های تنفسی یا COPD است که شایع ترین علت ایجاد آن مصرف دخانیات و مواد حاوی آلاینده هایی است که وارد دستگاه تنفسی می شود.

وی گفت: این بیماری هزینه سنگینی را به فرد به جهت ناتوانی در انجام نقش های اجتماعی مانند پدر و مادر و وظایف فردی، هزینه سنگینی به جامعه به علت غیبت از محل کار، مصرف داروهای بسیار پرهزینه و بستری های پیاپی در در بیمارستان تحمیل می کند.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی افزود: امروزه توانبخشی ریوی جزء اصلی و لاینفک درمان کلیه بیماری های تنفسی به ویژه COPD است تا جایی که از بین 4 مرحله مختلف این بیماری تنها در مرحله اول که فرد از بیماری خود بی اطلاع است اقدامات توانبخشی صورت نمی گیرد.

مفخم خاطرنشان کرد: به محض اینکه فرد دچار علائم می شود و در هنگام فعالیت دچار تنگی نفس می شود پروتکل درمان توانبخشی ریوی شروع می شود و فرد باید بسته به شدت علائم از آن مرحله وارد پروسه توانبخشی ریوی شود.

وی گفت: این بیماری پیش رونده با سرفه همراه خلط و دوره‌های تشدید تنگی نفس مشخص می شود که به تدریج تا حد اختلال تنفسی در حین استراحت و نیاز دائم به اکسیژن پیشرفت می کند و چهارمین علت مرگ و میر در آمریکاست.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی افزود: این برنامه تا جایی ادامه پیدا می کند که نهایتا بیماران به علت بیماری های تنفسی کاندیدای عمل پیوند ریه می شوند که در این مرحله نیز وارد برنامه توانبخشی پیوند می شوند و انجام این اقدامات توانبخشی تا حدی حائز اهمیت است که در بسیاری از پروتکل های جهانی اگر فرد قبل از پیوند اقدامات توانبخشی ریوی انجام نداده باشد از برنامه پیوند حذف خواهد شد.

وی گفت: این در حالی است که بیمارانی که اشتیاق بیشتری برای شرکت در برنامه توانبخشی ریوی و اجرای دستورالعمل های آن داشتند تاثیر بسیار چشمگیری در نتایج پیوندشان دیده می‌شد.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی افزود: یکی از مسائل اساسی بیماران پس از پیوند ریه را به راه افتادن هرچه سریعتر و ترخیص از بیمارستان به منظور مصونیت از گزند عفونت‌های فرصت طلب در بیمارستان است که برای این ترخیص فرد باید بتواند یک طبقه از پله‌ها بالا رود در غیر این صورت شرایط ترخیص را نخواهد داشت که این به معنای افزایش ریسک ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار