امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۱۶:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134702
تاریخ انتشار: ۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 38
جهانگیر کرمی کارشناس مسائل روسیه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در پاسخ به سؤالی در خصوص تصویب لایحه‌ای ...

جهانگیر کرمی کارشناس مسائل روسیه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در پاسخ به سؤالی در خصوص تصویب لایحه‌ای در پارلمان اوکراین مبنی بر لغو وضعیت غیرمتعهد و زمینه‌سازی برای عضویت اوکراین در ناتو با بیان اینکه در اوکراین همیشه تمایل برای عضویت در ناتو وجود داشته است، گفت: از سال 2004 به بعد و در جریان انقلاب رنگی در این کشور همواره موضوع عضویت اوکراین در ناتو مطرح بوده و کارشناسان در مورد آن اظهارنظر می‌کردند.

وی افزود: طرف غربی و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) همواره تلاش کردند توسعه به سمت کشورهای حوزه پیرامونی شوروی را در دستور کار خود قرار دهند و ترتیبات فرعی متعددی را هم برای همکاری با کشورهایی نظیر مولداوی، اوکراین، ‌بلاروس، گرجستان و کشورهای قفقاز جنوبی انجام دادند.

این کارشناس مسائل روسیه اظهار داشت: بیشتر کشورهایی که برای حضورشان در ناتو تشویق می‌شدند در طرح‌های مشارکت برای صلح و طرح همکاری‌های فنی و رزمایشی و همچنین همکاری در امر مبارزه با تروریستم با ناتو همکاری می‌کردند.

کرمی با طرح این سؤال که باید دید که عضویت اوکراین در ناتو در عمل امکان‌پذیر است یا خیر، تصریح کرد: عضویت اوکراین در ناتو کار ساده‌ای نیست و صرف تصویب لایحه لغو وضعیت غیرمتعهد اوکراین می‌تواند فرضیه‌ای برای عضویت در ناتو باشد ولی مجموعه مسائل دیگری نیز وجود دارد که این عضویت را پیچیده و سخت کرده است.

وی به شرایط سخت عضویت در ناتو اشاره و اظهار داشت: ناتو 6 شرط را برای عضویت کشورها در این سازمان اعلام کرده که آن شرایط در حال حاضر در اوکراین وجود ندارد مانند اینکه درگیری و بحران قومی نباید در کشوری وجود داشته باشد که متقاضی عضویت است، در حالیکه این موضوع در اوکراین به وضوح قابل مشاهده است.

این کارشناس مسائل روسیه خاطرنشان کرد: مسیر طولانی برای عضویت اوکراین در ناتو وجود دارد و در این راه حتماً واکنش شدید‌تر روسیه را نیز مشاهده خواهیم کرد.

وی تأکید کرد: دولت روسیه به سادگی اجازه نخواهد داد که اوکراین عضو ناتو شود.

کرمی گفت: اگر دولت اوکراین قصدی برای تسریع در روند پیوستن این کشور به ناتو داشته باشد روس‌ها هم بدون هیچ ملاحظه‌ای اوکراین را بیش از این تجزیه خواهند کرد و حمایت گسترده‌ای را از تجزیه‌طلبان اوکراینی به عمل خواهند آورد.

وی افزود:‌ عضویت اوکراین در ناتو خلاف شرایطی است که برای تثبیت بحران منطقه هم‌اکنون مطرح می‌شود زیرا دولت‌های منطقه و جهان که ذینفع این موضوع‌اند، به دنبال آن هستند که از طریق گفت‌وگو بحران اوکراین و روسیه را حل و فصل کنند و در این راه روسیه و غرب می‌کوشند تا اوکراین را به عنوان کشوری بی‌طرف بپذیرند.

این کارشناس مسائل روسیه تصریح کرد: عضویت اوکراین در ناتو می‌تواند روند گفت‌وگو و تلاش برای تثبیت امنیت و جدایی‌طلبی در منطقه را سخت‌تر کند، ضمن اینکه در کوتاه‌مدت و بلندمدت نیز امکان عضویت اوکراین در ناتو وجود نخواهد داشت.

کرمی در پایان اظهار داشت: اعلام تلاش کیف برای عضویت در ناتو زمینه را برای تنش و بحران بیشتر فراهم می‌کند و این امر روندهای منطقه را پیچیده‌تر و دشوارتر خواهد کرد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها