امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۹:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134729
تاریخ انتشار: ۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رضا کوچک‌زاده درباره این کتاب گفت: این کتاب، نتیجه‌ جست‌وجویی‌‌ست متمرکز بر ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رضا کوچک‌زاده درباره این کتاب گفت: این کتاب، نتیجه‌ جست‌وجویی‌‌ست متمرکز بر شبیه‌ نامه‌های شهادت، زندگی و کرامات امام‌رضا (درودش باد). شبیه‌نامه‌ها از سندهای مهم شناخت فرهنگ و هویت نمایش ایرانی هستند. در این مجموعه، دو متن متفاوت از تعزیه‌نامه‌های شهادت امام‌رضا و سه متن از حضور ایشان در زندگی و جامعه‌ی زمان نگارش شبیه‌نویسان، پس از تصحیح و ویرایش آمده است؛ در حالی که بخش‌هایی نیز از شبیه‌نامه‌های دیگری را در بر دارد که گریزی دارند به حضور ایشان.

وی با بیان این مطلب که برخی شبیه‌نامه‌های این مجموعه برای نخستین‌بار است که شناسایی و منتشر می‌شوند، گفت؛ مهم‌ترین بخش این کتاب برای من ‌جدا از پرداخت متمرکز و موضوعی به شبیه‌نامه‌ها‌، خوانش بینامتنی شبیه‌نامه‌های همانند است که درک تازه‌ای از هنر و نوآوری شبیه‌نویسان را پیش رویم نهاد».

این پژوهش‌گر تصریح کرد:کتاب رضای‌نامه پس از پیش‌گفتار با مقاله‌ی جای‌گاه شبیه‌نامه‌ها در تئاتر ایران آغاز شده و پس از بخش‌های شبیه تاریخی (شهادت‌خوانی)، شبیه کنونی (مناسب‌خوانی) و شبیه پیوسته (مصیبت‌خوانی) با دو پیوندان به پایان می‌رسد؛ امام‌رضا در مجموعه‌های مدون شبیه‌خوانی و تصویر نسخه‌هایی کهن از شبیه‌نامه‌ها.

رضا کوچک‌زاده کارگردان، نویسنده و پژوهش‌گر هنرهای نمایشی‌ست. از کتاب‌های او می‌توان به تئاتر و جامعه و فهرست توصیفی شبیه‌نامه‌های دوره‌ی قاجار (شبیه‌نامه‌های گنجینه‌ی خطی کتاب‌خانه‌ی مجلس) اشاره کرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها