امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۰۱:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13475
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۲۶
تعداد بازدید: 139
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شهرهای ترکیه در 2 هفته گذشته شاهد تظاهرات گسترده اعتراض آمیز مردمی علیه سیاست‌های آنکارا بوده ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شهرهای ترکیه در 2 هفته گذشته شاهد تظاهرات گسترده اعتراض آمیز مردمی علیه سیاست‌های آنکارا بوده است، در این تظاهرات بنا به اذعان رسانه‌های غربی نزدیک به دو هزار نفر بازداشت شده‌اند و ده‌ها نفر نیز در درگیری با پلیس زخمی و حتی کشته شده‌اند. اعتراض به قطع درختان در میدان «تقسیم» استانبول بهانه‌ای بود تا مردم به خیابان‌ها بریزند. این رخدادها اگر چه به بهانه تبدیل یک پارک به مرکز خرید بوده، ولی ریشه در مسائل عمیق تری دارد و مسلماً دارای پیامدهایی گوناگونی در بعد داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی است.

«رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه در نخستین واکنشهای خود به این ناآرامی ها پس از پایان سفر به 3 کشور آفریقایی در جمع هزاران تن از هواداران خود ناآرامی های ترکیه را با مذاکرات صلح مرتبط دانسته و گفت: از همان روزی که برای گفت‌وگو با پ.ک.ک و تلاش برای استقرار صلح وارد میدان شدیم، به خوبی می دانستیم که مخالفین صلح و صاحبان رانت های بزرگ، ما را آسوده نمی گذارند و برای ایجاد مانع و مشکل، از همه فرصت ها و امکانات استفاده خواهند کرد و امروز شاهد آن هستیم که مخالفین صلح تلاش می کنند تا با برافروختن آتش اعتراضات، مذاکرات را نیز به سوی بن بست سوق دهند، اما مطمئن باشید در این زمینه هیچ موفقیتی به دست نمی آورند.

در این راستا برای بررسی بیشتر تحولات اخیر ترکیه گفت‌وگویی با مجید جلالی کارشناس مسائل خاورمیانه داشته‌ایم که از نظر خوانندگان می‌گذرد.

وی که تا حدودی با اظهارات اردوغان در خصوص دلیل این اعتراضات موافق است با نگاهی به روند توافق بین دولت ترکیه و گروه پ.ک.ک با بیان اینکه رجب طیب اردوغان امتیاز خاص و بزرگی به پ.ک.ک نداده است،اما با این حال کردهای پ.ک.ک به همین حداقل امتیازها آن هم در بعد اجتماعی راضی هستند، معتقد است که این یک پیروزی برای حزب عدالت و توسعه به شمار می رود، چرا که امتیاز اجرایی درون ساختاری مانند عفو عمومی و یا بازگشت نیروهای پ.ک.ک به ترکیه و یا تغییر در وضعیت اوجالان داده نشده است، اما چند ماهی است که آتش بین ارتش ترکیه و گروه پ.ک.ک برقرار است و این یک دستاورد بزرگ محسوب می‌شود.

وی افزود: ‌در پی توافقات کسب شده آرام آرام نیروهای پ ک ک خارج می‌شوند و بستر برای فعالیت‌های تبلیغاتی احزاب و جریان‌های کردی در مناطق کردنشین آغاز می‌شود تا بتوانند آراء بیشتری کسب کرده و وارد جریانات سیاسی کشور شوند. از طرفی تعامل حزب اردوغان و حزب صلح و دموکراسی کردی در مجلس ترکیه بیشتر شده و این دستاوردها دور از چشم احزاب رقیب حزب عدالت و توسعه نبوده است.

جلالی با بیان اینکه موضوع میدان تقسیم بهانه‌ای شد تا جریانات ملی‌گرای ترکی مثل حزب جمهوری خلق به رهبری کمال قلیچ دار اوغلو از آن سوء استفاده و بخش‌های ناراضی کشور را هدایت کنند، تصریح کرد: میدان تقسیم یکی از نمادهای آتاترکیسم در ترکیه به شمار می‌رود. جریانات ضد اسلامگرا با پرچم‌های آتاتورک که نماد تظاهرکنندگان است به حزب عدالت و توسعه اعتراض می‌کنند و پشت پرده این ناآرامی‌ها جریان افراط و ملی‌گرای ترکی قرار دارد.

وی افزود: به هر حال دولت این ناآرامی‌ها را جمع خواهد کرد، اما فشار بدنه اجتماعی بر دولت اردوغان است که نتیجه آن تضعیف پایگاه‌های اجتماعی ترکی برابر تعامل با جریانات کردی خواهد بود. چرا که اگر اردوغان مجبور به دادن امتیاز به جریان ملی‌گرای ترکی شود تعامل با جریان کردی کاهش پیدا خواهد کرد و این امر نتایج خوبی در بر نخواهد داشت چرا که اگر تعامل با کردها کاهش پیدا کند جنگ مجدد شروع خواهد شد.

این کارشناس خاورمیانه گفت: به نظر من این ناآرامی ها یک بحث داخلی است و دعوای قدرت است که ابزارهای آن احساسات ملی‌گرایانه و عناصر وارد شده جوانان هستند.

جلالی در خصوص موضع کردها در این خصوص این ناآرامی‌ها عنوان کرد که کردها یعنی حزب صلح و دموکراسی اعلام کرد با مطالبات مردمی موافق است، اما در کنار افراط‌ گرایان قرار نمی‌گیرد. اوجالان نیز پیام داد که مردم باید مطالبات خود را مسالمت‌آمیز بگیرند، اما جوانان مراقب باشند با کودتاگری همراهی نکنند.

این نشان از آن دارد که کردها همزمان که از لزوم تحقق مطالبات مردم سخن می‌گویند مراقب هستند که کنار مخالفان اردوغان قرار نگیرند، چون حزب عدالت و توسعه فعلاً بهترین حزب برای دادن امتیاز به کردهاست.

وی افزود: بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که به دلیل عملکرد اردوغان در بحث صلح، احتمال موفقیت در جذب رای مناطق کردی و مردم ترک به خاطر حل این معضل امنیتی برای حزب عدالت و توسعه در انتخابات آتی  وجود دارد و مخالفان برای اینکه این دستاوردها را بر هم زنند احساسات ملی‌گرایانه مردم و جوانان را در کنار احساسات لائیسم علیه اسلامگرایان تحریک می‌کنند.

کارشناس خاورمیانه با بیان اینکه در طرح کلان ناآرامی‌ها منتج از تحولات داخلی است، تصریح کرد: ترکیسم و لائیسم جمع شده‌اند تا در این مقطع که اردوغان به سمت برداشت گام برای تحقق اهدافش که حل مشکل کردی است، از پتانسیل ترکیسم و لائیسم برای فشار علیه اردوغان استفاده کنند.

وی در خصوص اینکه آیا این حرکت موفق خواهد بود یا نه؟ گفت: یا موفق می شوند اردوغان را سرنگون کنند و یا اینکه حزب عدالت و توسعه برای حفظ افکار عمومی و جایگاه خود از دادن امتیاز به کردها و تاکیدات دینی دست برخواهد داشت.

جلالی افزود: اگر از تاکیدات دینی خود دست بردارد، بدنه اسلامگرایی را از دست می‌دهد و اگر دست از تعامل با کردها بردارد ناامنی به کشور باز می‌گردد.

وی با تاکید بر اینکه منشاء تظاهرات رقابت‌های داخلی بین دو طیف اسلامگرا و ملی‌گراست، تصریح کرد: هر چند در طیف ملی‌گرا دولت باغچه‌لی از حزب حرکت اراده ملی حمایت زیادی از حزب جمهوری خلق نکرده است. به علاوه در بعد بین المللی نیز آمریکا و اروپا به خاطر برخورد سخت پلیس با تظاهرکنندگان در یک ژست حقوق بشری به دولت ترکیه هشدار دادند ولی در کل مقابل مواضع اردوغان قرار نگرفتند.

جلالی ادامه داد: به نظر من اردوغان می‌تواند این ناآرامی‌ها را مدیریت کند. قرار است تا دوشنبه آینده اگر ناآرامی‌ها کنترل نشود طرفداران حزب عدالت و توسعه در یک مانور قدرت به خیابان‌ها بیایند به علاوه کردها هم پشت پرده از اردوغان حمایت می‌کنند، چرا که اگر ملی‌گراها پیروز شوند امتیازی به کردها نخواهند داد.

کارشناس خاورمیانه گفت: به نظرم هنوز حزب عدالت و توسعه پایگاه مردمی بالایی در کشور ترکیه دارد و می‌تواند با استناد به این جایگاه از مردم و حامیان خود برای حل این ناآرامی‌ها استفاده کند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها