امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۰۰:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134753
تاریخ انتشار: ۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۱۶
تعداد بازدید: 54
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از یاسوج، همواره در نشست‌ها و بازدیدهای رسمی حاشیه‌هایی وجود دارد که بیان آن جذاب‌تر از ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از یاسوج، همواره در نشست‌ها و بازدیدهای رسمی حاشیه‌هایی وجود دارد که بیان آن جذاب‌تر از متن بوده& nbsp;و بازدید مسئولان از مسکن‌مهر یاسوج هم در نوع خود حواشی جالب و درس‌آموزی داشت.

**استاندار کهگیلویه و بویراحمد در بازدید چهار ساعته از مسکن‌ مهر یاسوج بیش از این که به توضیحات مسئولان اعتنایی داشته باشد به حرف مردم و مشکلات عدیده آن‌ها توجه می‌کرد و در مواجهه مردم با مسئولان و پیمانکاران بیشتر حق را به مردم می‌داد.

**باز هم به مانند همیشه هرگاه مسئولی قصد بازدید از پروژه‌ای در استان را دارد این‌بار هم از کله سحر غلطک‌ها و ماشین‌آلات مشغول به کار بودند که در نوع خود موضوعی جالب در کهگیلویه و بویراحمد است.

**عدم حضور برخی از پیمانکاران و مسئولان مسکن مهر در این بازدید یک روزه استاندار جای تعجب و تأمل داشت که برخی از آن‌ها یا گوشی‌ها را خاموش کرده و یا این که در دسترس نبودند از جمله در سایت شهرک صنعتی بلوکو که از همه مجتمع‌ها مشکلات بیشتری دارد.

**یکی دیگر از موضوعاتی که در این دیدار مطرح شد مربوط به ارزش افزوده برخی از واحدهای مسکن‌مهر یاسوج بود، با این که هر واحد تا مرز 15 میلیون تومان برای صاحبانش آب خورده بود اما امروز هر واحد با قیمت بالاتر از 90 میلیون تومان در حال داد و ستد است.

**برخی پیمانکارانی که کار را در مسکن مهر یاسوج به حال خود رها کرده‌اند علاوه بر این که مطالباتی ندارند برای مثال 450 میلیون تومان هم بدهکار هستند و پول خود را از پیش گرفته‌اند که نمونه آن در برخی از سایت‌ها وجود داشت.

**یکی از پیمانکاران که در پروژه مسکن مهر یاسوج 450 میلیون تومان بدهکار بود به مطالبات 3 میلیارد تومانی خود در زمینه راهسازی اشاره کرد و گفت: بدهی این‌جا را با مطالبات راهسازی صاف کنید.

**اما مهم‌ترین قسمت به انتقادات مردم برمی‌گشت که استاندار با سعه صدر به حرف آن‌ها به خصوص بانوانی که بیش از مردها از وضعیت واحدهای خود گلایه‌مند بودند، گوش می‌داد.

**در این میان بانوی ساکن یکی از مجتمع‌های مسکونی در حالی که غلطک پیمانکار در حال کار در محوطه بود، رو به استاندار کرد و گفت: آقای استاندار فکر می‌کنید این غلطک‌ها برای چه کار می‌کنند؟ اگر فکر می‌کنید برای محوطه‌سازی به راه افتاده‌اند اشتباه است چرا که فقط باطری غلطک‌ها از کار نیفتد برای ساعتی آن را روشن کرده‌اند و بعد از رفتن شما خاموش خواهند شد!!.

وی خاطر نشان کرد: در ایران تابستان‌ها که هوا خوب است کار می‌کنند و زمستان استراحت ولی در این‌جا بهار و تابستان در خواب هستند و تازه زمستان به فکر کار کردن افتاده‌اند.

**نکته جالب دیگر این بود که باز هم یکی از بانوان مسکن‌ مهرنشین که انگار از خبرنگاران هم قطع امید کرده بود با لحنی خودمانی به آنها انتقاد کرد: اگر امروز کاری هم این‌جا صورت نگرفت اما شما اضافه‌کاری و حق مأموریت خود را دریافت خواهید کرد پس نباید زیاد هم خسته شده باشید هر چند که خبرهای شما هم دردی را برای ما دوا نمی‌کند!

**یکی دیگر از مراجعه کنندگان به خبرنگاران خانمی به نام دهقان بود که به شدت از عوامل اجرایی مسکن مهر دل پر خونی داشت و این‌گونه بیان کرد که وقتی از مشکلات واحدها با یکی از دست‌اندرکاران صحبت می‌کردم و انتقاد داشتم این‌گونه بیان کرد که برو پیش هر کس و هر کاری می‌خواهی بکن.

**این‌گونه که معلوم شد ساعت‌های دیواری در مسکن‌های مهر یاسوج به تابلویی از کار افتاده تبدیل شده‌اند چرا که رطوبت مانع عملکرد آن در واحدهای مسکن مهر یاسوج می‌شود.

**راهکاری که خانم نیکنام از ساکنین مسکن مهر به مسئولان استانی داد این بود که برای درک مشکل مسکن‌نشینان مهر یاسوج یک شب خود را در این واحدها سپری کنند چه بسا که مشکلات را به جای شنیدن لمس کرده و احساس کنند.

**استفاده از بدترین اتصالات، برق‌کشی نامناسب، نبود فضای سبز، ایزوگام‌های ورم‌کرده، راه‌پله‌های تاریک، آسانسورهای معیوب و رنگ‌آمیزی‌های افتضاح از دیگر نواقصی بود که مردم این‌گونه مشکلات را با استاندار در میان گذاشتند.

و اما استاندار که تا این زمان حرف‌های مردم را می‌شنید و در میان کلام معترضان پاسخ‌های کوتاهی می‌داد در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: برنامه مسکن مهر یک کار اجتماعی خوبی بود که در دولت گذشته انجام شد و از نیازهای کشور بود اما روش‌های اجرایی آن درست نبود.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه روش‌ها درست نبود مشکلاتی درست شده که گاها قابل رفع نیست برای مثال نوع واحدها، نوع قراردادها و کیفیت کار و مصالح استفاده شده و خیلی مشکلات دیگر از جمله این که فضاهای عمومی منظور نشده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید برنامه دارد که آن‌چه انجام شده را به نتیجه قابل قبولی برساند هر چند سختی‌های زیادی هم دارد و در استان که پروژه‌ها را بازدید می‌کنیم مشکلات متفاوت است.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در بعضی جاها پیمانکاران با قیمت‌های قبلی قرارداد بستند و بعد کشور با یک افزایش جدی قیمت مواجه شد و همچنین در بحث مصالح و دستمزد کارگر، بنابراین پیمانکاران توان ادامه کار را ندارند.

خادمی عنوان کرد: کار هم عقب افتاده و هر چه که عقب بیفتد هزینه‌ها افزایش پیدا می‌کند و اکنون دولت به دنبال روشی است که مشکل را حل کند ولی به نظرم بخشی از موضوع بر عهده دولت و بخشی بر عهده بخش خصوصی و بخش دیگری هم بر عهده مردم است.

وی اضافه کرد: پیمانکار باید بپذیرد که روزی با این قیمت قرارداد بسته و باید کار خود را انجام دهد و از سوی دیگر هم دولت باید بداند که پیمانکار برای کمک آمده و نباید اجازه ضرر و زیان بیشتر آن‌ها را بدهد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد، توصیه‌ای هم به مردم کرد و گفت: مردم هم باید بدانند که روزی با این قیمت حرفی زده شد اما مشکلات خارج از اراده‌ای باعث شد که قیمت‌ها افزایش پیدا کند.

خادمی تأکید کرد: این حرف که کسی اکنون با 6 یا 7 میلیون صاحب خانه می‌شود نباید این‌گونه فکر کرد بلکه باید به‌ گونه‌ای عمل کنند که با آورده بیشتر اجازه ندهند که همچنان بی‌خانمان بمانند.

وی بیان داشت: هم پیمانکار به تعهد خود عمل کند و هم دولت کمک کرده و هم مردم مشارکت کنند و در بعضی جاها باید مبالغی را اضافه کنیم تا کار را به سرانجام برسانیم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد یادآور شد: اگر هر کدام بخواهیم روی موضع خود بمانیم و مردم و پیمانکار روی مواضع خود پافشاری کنند کار قفل می‌شود و روی زمین می‌ماند لذا هر کسی باید قدمی جلو بیاید.

خادمی ادامه داد: جلساتی خواهیم گذاشت و برای همه آنها برنامه‌ای طراحی می‌کنیم البته برخی مجتمع‌ها مشکلات جدی زیادی دارند ولی امیدواریم بتوانیم ظرف مدت کمی به نتیجه نهایی برسیم.

این مسئول ارشد استانی در پایان چنین توضیح داد: برخی از مشکلات به نوعی هستند که دیگر قابل حل نبوده از جمله در موضوع کیفیت‌ها ولی آن‌چه که الان هست بحث محوطه‌سازی و تأمین آب و برق و فاضلاب بوده که آن را باید برطرف کنیم.

------------------------------------

حاشیه‌نگاری از: داریوش بهنیازاده

------------------------------------

انتهای پیام/2571/ق40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار