امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۶:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134756
تاریخ انتشار: ۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۱۶
تعداد بازدید: 15
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از راشا تودی، «علی النعیمی» وزیر نفت عربستان با اشاره به اینکه اوپک ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از راشا تودی، «علی النعیمی» وزیر نفت عربستان با اشاره به اینکه اوپک تصمیمی برای کاهش تولید نفت نخواهد گرفت گفت که جهان احتمالا دیگر شاهد نفت صد دلاری نخواهد بود.

شبکه راشاتودی گزارش کرد که نعیمی گفته است حتی اگر حتی نفت به قیمت بشکه‌ای 20 دلار هم برسد تولید نفت کاهش نخواهد یافت.

وی به هفته‌نامه «میدل ایست اکانامیک سروی» که در ارتباط با نفت و گاز است، گفت: «تولیدکنندگان نفت اوپک قیمت نفت هراندازه هم که باشد، تمایلی به کاهش تولید خود ندارند، قیمت نفت به ۲۰ دلار، ۴۰ دلار، ۵۰ دلار، ۶۰ دلار برسد، به تولید نفت ارتباطی پیدا نمی‌کند».

وزیر نفت عربستان تصریح کرد: «ما در بازار نفت وارد یک برهه وحشتناک شدیم و برای چند سال آینده، با نوسانات زیادی روبرو خواهیم بود. تقریباً همه چیز تحت تأثیر این امر قرار خواهد گرفت.»

خبرگزاری رویترز به نقل از برخی از نمایندگان اوپک که نامی از آنها فاش نکرد، گزارش کرد که دیگر تولیدکنندگان عرب نفت اوپک، احتمالاً انتظار دارند قیمت‌های جهانی نفت تا پایان سال ۲۰۱۵ به میزان بشکه‌ای ۷۰ الی ۸۰ دلار برسد. حتی برخی از آنها این احتمال را مطرح کرده‌اند که قیمت نفت به بشکه‌ای ۱۰۰ دلار برسد.

قیمت نفت از ماه ژوئن که به اوج خود یعنی بشکه‌ای ۱۱۵ دلار رسید، دچار کاهش تدریجی شده است و ارزش آن حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است و هم‌اکنون به بشکه‌ای ۶۰.۲۵ دلار رسیده است.

به گفته بسیاری از تحلیلگران معتقدند که عربستان سعودی پشت تصمیم پایین نگه داشتن قیمت نفت است تا از این طریق دیگر رقبای خود از جمله نفت شیل آمریکا را حذف کند.

روزنامه «رای الیوم» چاپ لندن نیز چندی پیش در مقاله‌ای به موضوع کاهش عمدی قیمت نفت از سوی برخی کشورهای عرب خلیج فارس پرداخت و نوشت که روزهای سخت این دولت‌ها به خاطر مسئله مذکور کم‌کم آغاز شده و آنها باید منتظر آزمایش سختی در این زمینه باشند.

رای الیوم افزود: کاهش 50 درصد از قیمت نفت در هفته‌های اخیر باعث شده است این کشورهای عربی سالانه 350 میلیارد دلار ضرر کنند و بورس آنها با ضرر 50 میلیارد دلار در سال سقوط کند. امری که منجر به کاهش 50 درصدی هزینه‌ها خواهد شد و کشورهای مذکور را وادار می‌کند که از صندوق‌های ذخیره ارزی با ذخیره 2500 میلیارد دلار روی بیاورند.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها