امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۱۵:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134805
تاریخ انتشار: ۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۰۵
تعداد بازدید: 51
محمدصالح جوکار نماینده مردم یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به ...

محمدصالح جوکار نماینده مردم یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به حواشی موجود بر سر تدفین تعدادی از شهدای گمنام دوران دفاع مقدس در مسجد امیرچخماق یزد گفت: فضاسازی‌هایی که در رابطه با موضوع تدفین شهدای گمنام در مسجد امیرچخماق یزد در فضای مجازی صحت ندارد.

وی ادامه داد: تنها ایراد کارشناسی که به تدفین شهدا در مسجد امیرچخماق وارد شده این است که تدفین این شهدا دراین مکان ممکن است در آینده ایران را در ثبت جهانی این اثر در یونسکو با مشکلاتی مواجه کند و یونسکو تدفین شهدا در این مکان تاریخی را برای ثبت جهانی آن محل اشکال بداند.

عضو مجمع نمایندگان استان یزد اظهار داشت: نکته جالب اینجاست که کسانی که به تدفین شهدا در حیات مسجد ایراد می‌گیرند عنوان می‌کنند که این شهدا در قسمت سازه اصلی مسجد دفن شوند که طبق مقررات یونسکو این اقدام بیشتر محل اشکال است و محل تدفین شهدا در حال حاضر حدود 40 تا 50 متر با سازه تاریخی مسجد فاصله دارد.

جوکار خاطرنشان کرد: ما از سازمان میراث فرهنگی که به تدفین شهدا در مسجد امیرچخماق ایراد گرفته درخواست داریم تا به طور جدی نسبت به مشکلات این بنای تاریخی اقدام کند. بنای تاریخی مسجد امیرچخماق دارای ترک‌های زیادی است و فاضلاب‌های زیادی در این محل رها شده است و از سوی دیگر واحدهای صنفی در اطراف مسجد فعالیت می‌کنند که هیچ سنخیتی با آن ندارد و اگر بناست تا واحدهای صنفی در این مکان فعال باشند مناسب است تا محصولات فرهنگی را به جهانگردان عرضه کنند که مرتبط با بنای تاریخی مذکور باشد.

وی در پایان گفت: تدفین شهدای دفاع مقدس که بخش مهمی از میراث فرهنگی ما هستند در مسجد امیر چخماق در واقع تکمیل‌کننده و تضمین‌کننده این بنا به عنوان میراث فرهنگی و تاریخی ماست و بازدیدکنندگان نیز از نزدیک با میراث غرور ملی ما نیز بدین وسیله آشنا خواهند شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها