امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۲:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134827
تاریخ انتشار: ۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۰۸
تعداد بازدید: 269
به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به عراق،‌ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی،‌ امروز چهارشنبه در دومین روز سفر خود به ...

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به عراق،‌ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی،‌ امروز چهارشنبه در دومین روز سفر خود به کشور عراق، با سلیم الجبوری رئیس پارلمان این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

دو طرف در این دیدار آخرین تحولات منطقه‌ را مورد بحث و بررسی قرار داده و درباره ارتقای روابط میان پارلمان‌های دو کشور گفت‌وگو کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با حضور در پارلمان عراق، در جمع برخی از اعضای پارلمان این کشور،گفت: علاقمندیم گروه دوستی دو کشور بیش از گذشته فعال‌تر باشد.

وی به موضوع گسترش روابط همکاری دو کشور اشاره کرد و ادامه داد: ما از دوران حکومت صدام در کنار شما بودیم و از تفکر دموکراتیک در عراق حمایت کردیم، البته از همان زمان دشمنانی وجود داشتند که به دنبال ناآرامی در عراق بودند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ایران وظیفه خود می‌دانست که با همه ظرفیت‌های خود در کنار ملت و مردم عراق باشد.

لاریجانی با بیان اینکه روابط ایران و عراق در شرایط مختلف منطقه و در طول تاریخ نزدیک و رایزنی‌های سیاسی بسیار تنگاتنگ بوده است، تصریح کرد: هم‌اکنون عراق مقابل جریان‌های افراطی و تروریستی قرار گرفته که این گروه‌ها سعادت مردم را می‌خواهند و تمام جریانات دینی را مورد حمله قرار می‌دهند، از این رو این گروه‌ها به این قومیت هیچ اهمیتی نمی‌دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دورنمای وضعیت عراق مثبت است، افزود: قطعاً اینگونه سختی‌ها ملت‌ها را آبدیده می‌کند و تمرینی برای شناختن دوستان واقعی منطقه‌ای است از این رو این ظرفیت، شرایط منطقه را تغییر می‌دهد و به طور حتم، ایران در مبارزه با تروریسم به عراق کمک می‌کند.

وی تصریح کرد: در سفر اخیر الجبوری به تهران گفتیم که روابط دو کشور می‌تواند از سطح فعلی افزایش پیدا کند، از این رو در شرایط کنونی زمینه همکاری برای ارتقای سطح تولید در عراق و به تبع آن اشتغال جوانان این کشور فراهم است و از طرف دیگر، جمهوری اسلامی ایران در زمینه رونق تولید در ایران تجربیات بسیاری دارد به‌ویژه در حوزه برق ایران می‌تواند کمک‌های بسیاری به عراق کند.

لاریجانی با بیان اینکه همکاری‌های نفتی و گازی ایران و عراق بسیار با اهمیت است، افزود: به‌ ویژه با شیطنت‌های اخیر برخی کشورها برای کاهش قیمت نفت و زیان‌های وارده به دولت عراق و برخی کشورهای صادر کننده، افزایش سطح همکاری در این حوزه بسیار اهمیت دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از موضوعات مورد بحث مقوله بحران ریزگردها در منطقه است که این مشکل، عامل مخربی برای توسعه کشورها محسوب می‌شود، از این رو در چند سال اخیر مذاکرات زیادی ین ایران و عراق برگزار شد و هم‌اکنون هم تقویت و افزایش این نشست‌ها ضروری و مهم است.

وی با بیان اینکا همکاری‌های پارلمانی می‌تواند تسهیل‌کننده روابط پارلمانی دو کشور باشد، افزود: مجلس ایران علاقمند به افزایش فعالیت گروه دوستی پارلمانی دو کشور است تا زمینه برای گفت‌وگوی کمیسیون‌های تخصصی فراهم شود.

لاریجانی لایروبی سریع شط‌العرب و اروند رود را ضروری دانست و اضافه کرد: با این اقدام شرایط بهتری برای استان‌های همجوار کشور عراق فراهم می‌شود و بازرگانی در این مناطق فعال‌تر می‌شود.

لاریجانی ادامه داد: قطعا در هر حکومت دموکراتیک اختلاف است اما باید در این رابطه سعه صدر وجود داشته باشد.
وی گفت: داشتن یک نگاه وحدتی در عراق ضروری است و گروه‌ها باید برای تحقق آن از برخی چیزها بگذرند، از طرف دیگر موضوع تروریسم موضوع مهم و حیاتی است که باید اقدامی در مقابله با آن صورت گیرد.
رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: همچنین برخی از کشورها در شرایط کنونی به دنبال لطمه زدن به وحدت عراق و تجزیه ان هستند اما ایران از وحدت در عراق حمایت می کند.
وی افزود: به طورحتم هر وقت با تروریسم برخورد تاکتیکی شود نمی‌توان آن را حل کرد.

سلیم الجبوری رئیس مجلس عراق نیز در این دیدار ضمن خوش‌آمدگویی به علی لاریجانی و هیأت ایرانی به موضوع ارتباط دوسویه اشاره کرد و بیان داشت: مهم‌ترین چالش منطقه بحث تروریست داعش است و عراق در این خصوص بهای سنگینی پرداخت کرده است.

وی تصریح کرد: ما با تندروی در هر لباسی مخالفیم و امیدواریم در مسیر گسترش همکاری‌ها با هم حرکت کنیم.

به گزارش فارس در این دیدار، همچنین جلال طالبانی از طرف فراکسیو ن کرد در پارلمان عراق گفت: ایران در زمان صدام به ما پناه داد و ما را کمک کرد و اکنون نیز اولین کشوری بود که به درخواست ما برای مقابله با تروریست‌ها پاسخ مثبت داد و بدون کمک ایران نمی‌توانستیم از مناطق خود دفاع و یا مناطق از دست رفته را پس بگیریم.

در این دیدار، محمود شهدانی نیز گفت: از ایران ، عربستان و ترکیه می‌خواهیم تا باهم گفت‌وگو کنند، چراکه امروز داعش عامل اتحاد همه نیروهای سیاسی در عراق شده است.

یوسف، نماینده اقلیت مجلس عراق نیز در ادامه این دیدار با اشاره به حجم گسترده عزاداران حسینی در اربعین گفت: عزاداران حسینی در آن ایام از زوار حج بیشتر بودند.

در ادامه این دیدار عباس بیاتی نماینده دیگر پارلمان عراق نیز گفت: ایران تنها کشوری بود که در حفظ بغداد و اربیل به داد ما رسید و روابط ایران و عراق نمونه‌ای خوب از یک رابطه اسلامی است.

سمیرا موسوی دیگر نماینده پارلمان عراق نیز در این دیدار خاطرنشان کرد: ایران حق همسایگی خود را ادا کرده و امروز هم لازم است که هر دو پارلمان در زمینه کشاورزی کمک کنند تا بتوانیم رشد اقتصادی داشته باشیم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها