امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 17
۰۳:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134861
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اکبر ترکان مشاور ارشد رئیس‌جمهور در گفتگویی در تشریح سفر استانی رئیس‌جمهور ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اکبر ترکان مشاور ارشد رئیس‌جمهور در گفتگویی در تشریح سفر استانی رئیس‌جمهور به استان خراسان جنوبی گفت: در سفر امروز رئیس‌جمهور به استان خراسان جنوبی مهم‌ترین مصوبه دولت منطقه آزاد بیرجند بود که مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

وی افزود:این منطقه آزاد می‌تواند شهرستان بیرجند و به طور کل استان خراسان جنوبی را متحول کند، وجود منطقه آزاد بیرجند این مزیت را در شرق کشور پدید می‌آورد که تجار افغانی، ایرانی و دیگر کشور‌ها با توجه به فاصله کمی که این منطقه آزاد از مرز افغانستان و پاکستان دارد کالاهای خود را به این منطقه منتقل کنند.

ترکان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه منطقه آزاد چه مزیت‌هایی دارد و چه توانمندی بالقوه‌ای را در اختیار شرق کشور قرار می‌دهد، خاطرنشان کرد: منطقه آزاد بیرجند در ده کیلومتری این شهر واقع شده است، در حال حاضر 6 مگاوات برق دارد و امکان توسعه انرژی برق در آن فراهم آمده است. شاید در استان خراسان جنوبی و این منطقه از کشور چنین امکانی برای شروع یک تحول اقتصادی تا کنون فراهم نشده باشد. منطقه آزاد بیرجند با داشتن چاه آبی با داشتن 25 لیتر در ثانیه ظرفیت آب دهی، در شرق کشور نمونه است.

مشاور ارشد رئیس‌جمهور در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه چه امکانی برای ارتباط با آسیای میانه و توسعه مناطق آزاد فراهم آمده است، اظهارداشت: برای ارتباط با آسیای میانه ظرفیت‌های خوبی فراهم شده است، اکنون با وجود منطقه آزاد چابهار و بندر فوق‌العاده این شهر امکان مهمی برای توسعه در شرق کشور فراهم آمده است.

وی ادامه داد: از طرف دیگر وجود منطقه آزاد بیرجند این پتانسیل را فراهم می‌آورد تا استعدادهای منطقه شرق کشور، خراسان جنوبی و بیرجند به صورت بالفعل فراهم شود، به هر حال زیر ساخت‌های توسعه در شرق کشور در حال فراهم شدن است و منطقه آزاد چابهار و بیرجند می‌تواند این پتانسیل را بیش از گذشته به صورت بالفعل در آورد به هر حال شرق کشور در حال توسعه یافتن است، ما در دولت یازدهم می‌توانیم شرایط را برای توسعه شرق کشور فراهم کنیم.

ترکان در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه تاکنون از امکانات افغانستان تا به حال چقدر استفاده شده است با توجه به اینکه کشور افغانستان بازار مصرف خوبی برای ایران است، گفت: اتاق مشترک ایران و افغانستان، در منطقه آزاد بیرجند ایجاد شده است که در نوع خود اقدام بدیع و خوبی است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر اتاق مشترک ایران و تاجیکستان هم ایجاد شده است، اما ما به عنوان کارگزار دولت با یک مشکل اساسی روبرو هستیم در مصوبه‌ای آمده است که استفاده اتباع بیگانه در مناطق مرزی ممنوع است این مصوبه مشمول کارگران و کسانی می‌شود که به صورت قاچاقی از مرز عبور کردند اما به علت اینکه مصوبه دولت به طرز نادرستی تفسیر می‌شود اکنون مانع فعالیت تجار در شرق کشور می‌شوند.

مشاور ارشد رئیس‌جمهور افزود: ما اکنون نیاز داریم تا تجار افغان هم امکان سرمایه گذاری در مناطق آزاد کشور شوند، این مشکل زمانی بیشتر دیده می‌شود که بدانیم، کرویدر شما و جنوب نیاز به سرمایه گذاری دارد و دوما اینکه بدانیم افغانستان و تاجیکستان بازار خوبی است و از همه مهم‌تر اینکه بدانیم تجار ثروتمند تاجیک و افغان اکنون در امارات بسر می‌برند برای آنکه بتوانیم این تجار را راضی کنیم تا از کرویدور شما و جنوب، مناطق آزاد چابهار و بیرجند استفاده کنند نیاز داریم تا مصوبه فوق به درستی اصلاح شود.

وی ادامه داد: وقتی ما نمی‌گذاریم تاجر افغانی وارد کشور شود چطور انتظار داریم شرق کشور توسعه پیدا کند، به هر حال آسیای مرکزی بازار مصرف ما است اگر این فرصت بهره نبریم شرق کشور خواهد مرد و این همه سرمایه گذاری بی‌فایده است، تجارت کل افغانستان در دست 400 تاجر عمده در دوبی است، وقتی موفق می‌شویم بازار آسیای میانه را باز کنیم که بتوانیم شرایط حضور آنها را فراهم کنیم  بدین ترتیب راه ارتباط شرق باز می شود؛ در حال حاضر با برداشت غلط از قانون مانع فعالیت تجار در شرق و جنوب شرق کشور می‌شوند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها