امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۲:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134876
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 49
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از سمنان به نقل از روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، محمدحسین

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از سمنان به نقل از روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، محمدحسین بحرالعلومی اظهار داشت: نقشه محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری چهار اثر ملی فرهنگی شهر دامغان شامل محدوده حریم آثار مدرسه موسویه، عمارت لطفی، عمارت صدیق و عمارت میررحیمی توسط معاون میراث فرهنگی کشور ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه این چهار اثر در بافت تاریخی شهر دامغان قرار دارند، گفت: با وضع قوانین و مقررات بازدارنده، شرایط حفظ و بقای شاخصه‌های تاریخی و هنری این بافت ارزشمند فراهم می‌شود.

بحرالعلومی هدف از تعیین حریم را جلوگیری از دخل و تصرف و ساخت و سازهای غیرمجاز در محدوده این آثار باارزش تاریخی عنوان کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان افزود: تعیین حریم و تصویب ضوابط ساخت و ساز برای آثار تاریخی کشور نه تنها محدودیتی برای ساخت و ساز و احداث بنای جدید برای مالکانی که اراضی آن‌ها در حریم قرار گرفته ایجاد نمی‌کند، بلکه موجب بهره‌مندی از حمایت‌های کارشناسی سازمان میراث فرهنگی به‌ منظور زیباسازی و استفاده بهینه از حداکثر زمین خواهد شد.

شهر دامغان یا هکاتوم پولیس (صد دروازه) دارای قدمتی هفت هزار ساله است و تمدنی بزرگ در آن استقرار داشته است؛ این شهر در گذشته پایتخت دولت اشکانی بوده و آثار مشهور و ارزشمندی همچون مسجد تاریخانه، تپه حصار و چشمه علی در آن واقع شده‌اند.

مدرسه موسویه دامغان با شماره ثبت 2749 از جمله آثار با کاربری مدرسه (حوزه علمیه) است که پلان آن از طراحی مدارس تاریخی ایران پیروی می‌کند. این اثر ارزشمند که در دوره قاجاریه احداث شده، حدود 150 سال است که به‌عنوان حوزه علمیه شهر دامغان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

عمارت صدیق به شماره ثبت 22753 نیز در حال حاضر به ‌عنوان اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان دامغان مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای معماری منحصر به فرد دوره قاجار است که به ندرت در سایر آثار تاریخی این شهر دیده می‌شود.

عمارت لطفی نیز به شماره ثبت 20240 در مجاورت اثر تاریخی عمارت صدیق واقع شده و به‌عنوان موزه شهر دامغان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عمارت میر رحیمی به شماره ثبت 17587 نیز از دیگر بناهای دوره قاجار، در نزدیکی سایر آثار تعیین حریم شده قرار گرفته است که پیش از این منزلگاه خوانین عهد قاجار بوده و دارای عرصه وسیع و ویژگی‌های معماری خاص عمارت‌های بزرگان آن دوره است.

هرگونه دخل و تصرف در محدوده حریم و تخلف از ضوابط حفاظتی مقرر برابر مواد  558 تا 569 قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می‌شود.

انتهای پیام/2249/و/آ3004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها