امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۰:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134895
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 48
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت الاسلام عاملی امام جمعه اردبیل با قدردانی از شهرداری تهران برای برگزاری هفته فرهنگی اردبیل در برج ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت الاسلام عاملی امام جمعه اردبیل با قدردانی از شهرداری تهران برای برگزاری هفته فرهنگی اردبیل در برج میلاد گفت: شهرداری تهران فرصتی را فراهم کرده است که تصویر فاخری از سیما و فرهنگ این استان به جامعه ارائه شود .

حجت الاسلام عاملی افزود: با توجه به تعدد قومیت ها و حضور بزرگان صفوی که تمدن شیعی را در ایران گسترش دادند امیدواریم معرفی اردبیل به طور ویژه اتفاق بیفتد .

وی همچنین پیشنهاد داد تا در رسانه ملی به ساخت محصولات فرهنگی که حضور اردبیل در مقاطع تاریخی مختلف را نشان می دهد، توجه شود .

مشاور رییس جمهور:اردبیل سهم بزرگی در تمدن ایران دارد

مشاور رییس جمهور با حضور در مراسم افتتاحیه هفته فرهنگی اردبیل اظهارداشت: اردبیل قهرمان نگینی درخشانی بر تارک تاریخ ایران است و بی شک اردبیل به دلایل مذهبی و تاریخی سهم بزرگی در ادوار مختلف کشور داشته و امروز را مدیون تاریخ اردبیل در گذشته هستیم .

صالحی امیری رییس اصناف و کتابخانه ملی با حضور در همایش آغاز هفته فرهنگی اردبیل در برج میلاد با بیان اینکه ای کاش من هم یک اردبیلی بودم؛ اظهارداشت: همه ایرانیان در سراسر گیتی به آذربایجان و بخصوص اردبیل افتخار می‌کنند چرا که اردبیل نتیجه تمدن بزرگی است که منجر به وقوع تحولات بزرگ تاریخی و مذهبی درکشور بوده است به طوری که می توان از ایران سخن گفت و از آذربایجان سخن نگفت ونمی‌توان از ریشه‌های تمدن شیعی در صفویه سخن گفت و از اردبیل سخن نگفت.

صالحی امیری با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص صفویه گفت: ایشان فرموند صفویه دو خدمت بزرگ انجام داد که یکی انسجام ملی بوده است و دیگر آن که تمدن بزرگ شیعه در دنیای پرتمدن امروز را مدیون مجاهدت های دوره صفوی هستیم .

مشاور رییس جمهور با قدردانی از برگزار کنندگان هفته فرهنگی اردبیل در برج میلاد تهران گفت: جامعه ایران جامعه قومی است و اقوام به مانند رنگ‌های زیبایی هستند که وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند رنگین کمان را می‌سازند از این رو توجه به قومیت‌ها و فرهنگ‌هایی همچون مردم آذربایجان و اردبیل از اهمیت خاصی برخوردار است .

وی با طرح این پرسش که چرا برگزاری هفته فرهنگی مهم است افزود: نخستین کارکرد فرهنگ انسجام آفرینی است چرا که انسجام مقوله اجتناب ناپذیری برای بقای جامعه است و در حالی که ریشه مناقشات منطقه ای در فقدان انسجام ملی است شاهد آن هستیم که در کشور ما این انسجام وجود دارد .

مشاور رییس جمهور و رییس اسناد و کتابخانه ملی جامعه ایران را جامعه ای متکثر خواند و گفت: الگوی متناسب جامعه ایران الگوی وحدت و کثرت است که به تداوم جامعه ایران انجامیده است زیرا همه اقوام به ایرانی بودن خود افتخار می کنند و جامعه ایران در سایه تکثر قومی ، فرهنگی ، مذهبی دارای انسجام فرهنگی ملی و قومی و توانسته تداوم حیات داشته باشند .

وی اردبیل را دارای سرمایه‌های پنج گانه با منشا فرهنگی، اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی و انسانی دانست و گفت: خواستگاه بزرگ تمدن اسلامی - ایران اردبیل بوده است و یکی از دستاوردهای صفویه در آن دوران ایجاد دولت مرکزی برای استقرار امنیت و تشکیل دولت ملی به جای دولت قومی بوده است.

مشاور رییس جمهور اردبیلی‌ها را مردمی نجیب ، سازگار و سخت کوش خواند و گفت: مشارکت اردبیلی‌ها و همنوایی و همگرایی آنها با نظام جمهوری اسلامی حائز اهمیت است. نمونه این مشارکت‌ها را در جنگ تحمیلی می بینیم و امروز نیز اردبیل به قطب بزرگ اقتصادی در توسعه ملی تبدیل شده است. به عنوان یکی از چهارراه های ترانزیتی کشور از جایگاه خاصی برخوردار است .

وی از سرمایه نیروی انسانی اردبیل که منشا بسیاری از خلاقیت‌ها در کشور بودند سخن گفت و افزود: اردبیل سهم بزرگی در تشیع دارد و امروز بسیاری از تشنگان فقاحت از چشمه فقهای اردبیلی و بزرگانی همچون محقق اردبیلی بهره مند می شوند .

مشاور رییس جمهور اردبیل را دژ مستحکم فرهنگی و مقاومت ایران در زمان های مختلف تاریخی عنوان کرد و گفت: اردبیل از کانون‌های حفظ ارزش‌های جمهوری اسلامی در داخل و منطقه است و از نظر سیاسی نقطه سوق الجیشی به حساب می‌آید. 

وی در خاتمه اظهاراتش باتقدیر از عملکرد برگزارکنندگان نخستین هفته فرهنگی اردبیل در پایتخت گفت: امیدواریم برنامه استراتژیک 10 ساله هفته فرهنگی اردبیل شکل بگیرد و جایگاه و فرهنگ این استان بازتعریف شود.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی همچنین پیشنهاد داد: برای تدوین تاریخ اردبیل و تدریس آن درکتب درسی تلاش شود تا جوانان درک غرور آمیزی از آن داشته باشند.

وی همچنین پیشنهاد داد، برای آشنایی جهان و دنیای امروز با فرهنگ و تمدن مردم آذربایجان و نقش واهمیت اردبیل ، همایش بین المللی فرهنگ اردبیل برگزار شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها