امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۱:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134924
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 47
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک، تحلیلگران در مورد روند گرایش جوانان قزاق به سمت گروه‌های تکفیری در سالیان اخیر هشدار ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک، تحلیلگران در مورد روند گرایش جوانان قزاق به سمت گروه‌های تکفیری در سالیان اخیر هشدار می‌دهند.

در این خصوص «تاتیانا درانزینا» استاد دانشگاه ملی اوراسیایی در «آستانه» متعقد است قزاقستانی‌ها تحت تأثیر تبلیغات به سوریه می‌روند.

در این رابطه وی دلایل تأثیرگذار بر روی تصمیم قزاقستانی‌ها در راستای پیوستن به جرگه‌ شبه‌نظامیان افراطی را بررسی کرد.

وی در پژوهش خود که در رسانه‌های قزاقستان منتشر کرده می‌نویسد: در این راستا 35 نفر شناسایی شده‌اند، 25 نفر از میان آن‌ها در سوریه برای گروه «داعش» یا «جبهه النصره» می‌جنگیدند یا در حال جنگ هستند و 10 نفر بقیه را زنان و فرزندان آنان تشکیل می‌دهند.

این پژوهشگر می‌گوید: همچنین داستان‌هایی از زندگی شبه‌نظامیان براساس 14 شاخص که مهم‌ترین آنها عبارتند از علایق، سطح تحصیلی، دارا بودن شغل و غیره مورد بررسی قرار گرفتند.

وی با استناد به تحقیقات انجام شده گفت: شبه‌نظامیان قزاقستانی به طور عمده مردان از سن 26 تا 36 سال هستند که جوان‌ترین آنها 20 ساله و مسن‌ترین 43 سال دارد. بیشتر آنان متأهل و داراری 2 یا 3 فرزند هستند. این افرد از مناطق مختلف قزاقستان مانند «کاراگاندا»، «آستانه»، «اکتوبه»، «آلماتی» و استان‌‌های قزاقستان شرقی، قزاقستان جنوبی و «پاولادار» راهی سوریه شده‌اند.

درانزینا می‌افزاید: طبق بررسی‌ها از جوانان شرکت‌کننده در جنگ‌ سوریه این نتیجه حاصل می‌شود که عده‌ای از این جنگجویان با تدبیر و هدف خاصی در جنگ شرکت کرده‌اند.

به گفته وی، مناطق غربی و جنوبی قزاقستان  نسبت به دیگر مناطق آسیب‌پذیرتر هستند.

مناطق روس گرای قزاقستان بیشترین تعداد اعزام به جنگ سوریه را داشته‌اند

وی ادامه داد: در ابتدا به نظر می‌رسید مناطقی که به سمت عقاید و تمایلات روسی سوق پیدا کردند به عنوان نواحی محفوظ از ایده‌های افراطگرایی باشند اما در حال حاضر وضیعت معکوس این موضوع را نشان می‌دهد و عده‌ زیادی از جمیعت استان‌های «کاراگاندا»، «جزکازگانا»، «ساتپایوا»، «کنگیرا» به سوریه رفتند.

این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: در این رابطه از 25 شبه‌نظامی مورد تحقیق، 9 نفر قبل از رفتن به سوریه برای پیوستن به جنگ در مدرسه آموزش دیده بودند، 6 نفر از آن‌ها مشغول تحصیل در دانشگاه بوده و 3 نفر نیز به تحصیل در کالج‌های حرفه‌ای مشغول بودند.

درانزینا عنوان می‌کند: پس این نظریه که تمام افراد بی‌سواد و به دلیل عدم آگاهی به این گروه‌ها پیوستند، تا حدودی مردود است.

با توجه به مطالعات انجام شده توسط درانزینا، در قزاقستان 166 نفر به خاطر پیوستن به تروریست‌ها دستگیر شدند که 80 درصد این افراد بیکار هستند، عده‌ای از این افراد دارای مؤسسه‌ بازرگانی بوده‌اند که درآمد نسبتا خوبی داشته‌اند.

وی همچنین می‌افزاید: 15 نفر از این افراد، مدیر موزه، مهندس یک کارگاه بزرگ، معدنچی‌ها، رانندگان و آشپزان بوده‌اند که این افراد آدم‌های بی‌کار یا فقیر نبوده‌اند، آنان فقط از وضیعت مالی خود راضی نبوده‌اند.

فقر مهم‌ترین دلیل پیوستن تندروها به داعش نیست

درانزینا ادامه می‌دهد: تعداد محدودی از این افراد به خاطر بیکاری و یا وضعیت بحرانی مالی به گروههای افراطی پیوسته‌اند، این تحقیق نشان داد که فقر باعث تبدیل این افراد به تروریست نمی‌شود بلکه همه‌چیز به این بستگی دارد که افراد نسبت به فقر چه برداشتی داشته باشند و به چه نتایجی می‌رسند.

در تحقیق تاتیانا درانزینا آمده است: کسانی که به این گروههای تکفیری ملحق می‌شوند، پس از آن همسران و نزدیکان خود را به تبعیت از این رویکردها مجبور می‌کنند.

درانزینا تصریح کرد: فرقه‌های افراطی از روش‌های خشن و افراطی برای تبلیغ استفاده می‌کنند ضمن آنکه تأثیر این تبلیغات در طولانی مدت صورت می‌گیرد. در این رابطه خانواده و دوستان افرادی که تحت تأثیر تبلیغات افراط‌گرایان قرار گرفته‌اند، متوجه تغییرات در رفتار آنها می‌شدند اما فکر نمی‌کردند که این تغییرات خطری داشته باشد. شاید دلیل آن این است که در سال‌های اخیر چنین به نظر می‌رسید که هر چیزی که به اسلام ربط داده شده باشد، خوب است.

به گفته‌ پدر یکی از این شبه‌نظامیان 27 ساله، قبل از این‌که پسر وی به سوریه برود اوقات زیادی را برای کمک به فقیران صرف می‌کرده و برای آنان غذا تهیه و یا آنان را به خانه می‌آورد تا شب را در آن‌جا سپری کنند.

تاثیر مخرب تبلیغات افراطی در جذب تروریست‌ها

تاتیانا درانزینا دلیل رفتن این افراد به سوریه را تحت تأثیر قرار گرفتن آنان در گروه‌های افراطی می‌بیند و طبق اظهارات این محقق بعضی از این شبه‌نظامیان خارج از کشور (در مصر، ترکیه) و بعضی دیگر در قزاقستان تحت تأثیر تبلیغات افراطی قرار گرفتند.

وی اظهار داشت: ما می‌جنگیدیم تا حکومت  را تشکیل بدهیم و همچنین می‌خواستیم در جنگی که به اصطلاح «جهاد» نامیده می‌شد، شرکت داشته باشیم.

محقق دانشگاه سیاسی صوفیه معتقد است  در قزاقستان انگیزه‌های مذهبی و سیاسی در هم پیچیده شده‌ است. یکی از شبه‌نظامیانی که در حال حاضر زندانی است، گفته که به او قول داده بودند مبلغ خوبی را در ازای مشارکت در جنگ به او پرداخت کنند اما وقتی که آنان به سوریه رسیدند در خانه‌ متروک زندگی می‌کردند و مأموران سازمان‌های بشردوستانه برای آن‌ها غذا می‌آوردند.

وی ادامه داد: این مسئله در حالی است که اولین ضبط ویدئویی در مورد «150 شبه نظامی قزاقی در سوریه» بیش از یک سال پیش در اینترنت منتشر شد و بستگان از وجود آنها مطلع شدند.

اعلام نتایج تحقیقاتی این استاد دانشگاه در حالی است که در ماه گذشته نیز داعش ویدئوی تکان‌دهنده‌ای را در مورد آموزش نظامی خردسالانی که ادعا می‌کنند اهل قزاقستان هستند، منتشر کرد.

مقامات قزاقستان امسال اعلام کردند 300 قزاق عضو داعش هستند که نیمی از این شبه نظامیان را زنان تشکیل می‌دهند.
انتهای پیام/.

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها