امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۲:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134929
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از خبرگزاری آزادگان، «سرگئی شایگو» وزیر دفاع روسیه در ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از خبرگزاری آزادگان، «سرگئی شایگو» وزیر دفاع روسیه در حاشیه نشست سازمان پیمان امنیت جمعی در دیدار با «شیر علی میرزا» همتای تاجیکی خود با اشاره به روند افزایش تحرکات تروریستی گفت: در روزهای آینده، روسیه و تاجیکستان با حوادث ناخوشایندی در منطقه مواجه خواهند شد.

شایگو همچنین افزود: همکاری روسیه و تاجیکستان در امور نظامی و فنی مهم‌ترین عامل در تامین امنیت منطقه بوده و همکاری‌های دو جانبه بویژه در زمینه نظامی برای ثبات منطقه آسیای مرکزی و جهان مهم به نظر می‌رسد.

این مقام روسی می‌افزاید: که باید تجربه جنگی نظامیان تاجیک و پایگاه 201 روسیه در تاجیکستان بیشتر تکمیل شود و در نظر است که در  این زمینه از سال 2015 نزدیک به هزار متخصص روس برای آموزش نظامیان تاجیک دست به کار شوند.

تاکید این مقام روسی مبنی بر حمایت و ضرورت حضور روسیه در کشورهای آسیای مرکزی در حالی است که به گفته برخی کارشناسان روسی، در گذشته که این کشور از مرز تاجیکستان با افغانستان حفاظت می‌کرد وضعیت خیلی بهتری در امنیت مرزی وجود داشت و حضور مرزبانان روسیه در امتداد این خط مرزی نه تنها به نفع روسیه و تاجیکستان بود بلکه در تأمین امنیت مرز افغانستان نیز کمک می‌کرد.

گفتنی است که مرزبانان روسیه حفاظت از مرز حدود 1400 کیلومتری تاجیکستان با افغانستان را تحت فشار سازمان‌ها و کشورهای غربی در سال 2005 پایان داده و با بیرون کشیدن نظامیان مرزبان خود از تاجیکستان امنیت مرز را به صلاحیت نهادهای مرزبان این کشور تحویل دادند.

نگرانی مقامات روس در حالی است که طی چند ماه گذشته، تحرکات جریانات افراط همزمان با بحث خروج نیروهای ائتلاف از کشور افغانستان افزایش یافته و برخی درگیرهای پراکنده نیز میان طالبان و نیروهای مرزبانی کشورهای جنوبی آسیای مرکزی روی داده است.

انتهای پیام/.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها