امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۱۱:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134930
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 32
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از پایگاه خبری «الوقت»، طرح «استفان دمیستورا» ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از پایگاه خبری «الوقت»، طرح «استفان دمیستورا» فرستاده سازمان ملل در سوریه، بار دیگر شعله‌های درگیری معارضان را در این کشور دامن زد.

طرح دمیستورا به شکاف میان گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد دامن زده است؛ در این بین «ابو محمد جولانی»، سرکرده گروهک تروریستی جبهة النصرة، سران گروهک «ارتش آزاد» را متهم کرد که سوریه را در ازای استقرار در هتل‌های مجلل و تصاحب چند پست دولتی فروخته‌اند.

در این طرح یک دولت ائتلافی تشکیل می‌شود که در آن وزارتخانه‌ها و سازمان‌های نظامی‌ـ امنیتی در اختیار بشار اسد قرار داشته و بقیه وزارتخانه‌ها از جمله کشور و امور خارجه به مخالفان داده می‌شود. این طرح به‌طور ضمنی آن دسته از مخالفان را در برمی‌گیرد که تداوم ریاست جمهوری بشار اسد و فرماندهی او بر ارتش و دستگاه امنیتی را قبول داشته باشند؛ تاکنون فقط جیش الحر به طرح دمیستورا پاسخ مثبت داده است. یک فرمانده جیش الحر طی مصاحبه‌ای با روزنامه انگلیسی گاردین اعلام کرد که برای توقف خونریزی در سوریه و پایان دادن به درد و رنج مردم، طرح دمیستورا یک گام مهم تلقی می‌کند.

یک روز پس از اعلام موضع فرمانده جیش‌الحر، ابو محمد جولانی فرمانده جبهه النصره بدون نام بردن از گروه خاصی به خبرنگار الحیات در سوریه گفت «پذیرش طرح صلح دمیستورا محصول آسایش طولانی مدت در هتل‌های مجلل است و فروش سوریه به قیمت تصاحب چند وزارتخانه در چنین روندی شکل‌گرفته است.

از سوی دیگر دولت سوریه در واکنش به طرح دمیستورا تنها به این نکته اشاره کرد که آن را قابل‌مقایسه و بررسی می‌داند. ولید المعلم در پاسخ به سؤال خبرنگار رسمی سوریه گفت: دولت سوریه بررسی طرح دمیستورا را آغاز کرده است و دمشق به‌طور اصولی از هر طرح مبتنی بر مهار تروریسم استقبال می‌کند.

در این حال درباره ماهیت و محتوای طرح دمیستورا اختلاف نظرهایی وجود دارد. بعضی از تحلیلگران آن را در راستای طرحی که روسیه در 30 ژوئن 2012 در ژانویه ارائه کرد دانسته و پشتیبانان آن را روسیه می‌دانند،  طرح روسیه ناظر بر خلع سلاح گروه‌های شبه‌ نظامی بود درحالی‌ که در طرح دمیستورا سخنی از سلاح‌های معارضه به میان نیامده است.

ازاین‌ رو بعضی دیگر از صاحب‌نظران گفته‌اند بر خلاف آنچه بیان می‌شود طرح دمیستورا در ادامه طرح فرانسه و ترکیه مبنی بر ایجاد منطقه ممنوع پرواز می‌باشد، در طرح دمیستورا اگرچه به منطقه پرواز ممنوع اشاره‌ای ندارد ولی از آنجایی که سخنی از خلع سلاح به میان نیاورده و در همان حال هرگونه حمله هوایی به خطوط معارضه مسلحانه را منع می‌کند در عمل منجر به شکل‌گیری غیر اعلامی منطقه پرواز ممنوع می‌باشد.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها