امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۱:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134937
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 95
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، بتازگی در پایتخت قرقیزستان نشست هم‌اندیشی در زمینه مقابله با افراط‌گرایی با ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، بتازگی در پایتخت قرقیزستان نشست هم‌اندیشی در زمینه مقابله با افراط‌گرایی با حضور برخی از علما و اندیشمندان دینی این کشور برگزار شد.

کارشناسان دینی در این نشست تأکید کردند: قرقیزستان تنها در صورتی که اسلام سنتی در قالب مذاهب رسمی جایگاه اصلی خود را در حوزه دینی این کشور بیابد، از تندروی و افراطگرایی رها می‌شود.

جهل دینی منجر به افراط‌گرایی می‌شود

در این نشست «چوبک حاجی‌جلیل‌اف» مفتی سابق قرقیزستان گفت: دلیل اصلی حضور قرقیزستانی‌ها در سازمان‌های افراطگرا، بی‌سوادی دینی آنان می‌باشد.

به نظر وی، قبل از همه باید سطح دانش امامان جماعت و  روحانیون را در این کشور ارتقاء داد.

مفتی سابق قرقیزستان در ادامه اظهار داشت: در گام اول باید به رهبران مذهبی آموزش‌های لازم داده شود. البته همه‌ آنها بی‌سواد نیستند اما در میان‌ آنها عده‌ای زیادی هستند که درباره‌ اسلام اطلاعات کافی ندارند و بیشتر مردم را گمراه می‌کنند.

وی تصریح کرد: کسی نمی‌تواند تضمین کند که امامان جماعت کم‌سواد افرادی را که تازه در مسیر دین قرار گرفته‌اند، گمراه نسازند.

جلیل‌اف افزود: فعالیت نیروهای خارجی یکی دیگر از دلایل پیوستن جوانان قرقیزستان به گروه‌های افراط‌گرای دینی می‌باشد.

فرقه‌های وابسته به خارج؛ کانون جذب افراط‌گرایان

در این نشست، «قادر ملک‌اف» مدیر مرکز تحلیلی «دین، حق و سیاست» نیز اظهار داشت: پیروان جنبش‌های دینی غیرسنتی که در پاکستان یا کشورهای مانند آن تربیت شده‌اند، در پیوستن مردم به افراط‌گرایان نقش زیادی دارند.

وی افزود: اصلی‌ترین مشکل قرقیزستان نبود کارشناسان دینی است که این مسئله به طور خاص مربوط به نبود تعداد کافی روحانیون مذهب حنفی می‌باشد.

این کارشناس علوم دینی قرقیزستان ادامه داد: از سوی دیگر، تعداد پیروان فرقه‌هایی که با اسلام سنتی مغایر هستند، در کشور زیاد است که برخی از آنها از جانب ترکیه، پاکستان و دیگر کشورها حمایت می‌شوند.

به نظر ملک‌اف، درحال حاضر مهمترین موضوع، مسئله متخصصان دینی است که این افراد بایستی مردم را به سمت اسلام سنتی سوق دهند .

به نظر کارشناسانی که در این نشست شرکت داشتند، اگر پیش از این، کسانی که در زمان حکومت شوروی آموزش دیده بودند اصول دینی را تحریف می‌کردند، هم‌اکنون اعضای گروه‌های افراطگرا عقاید نادرست را به وسیله‌ اینترنت منتشر می‌سازند.

ضرورت پرهیز از تکرار تجربه‌ تلخ پاکستان

«اسکندر آرمان‌اولو» مدیر «بنیاد توسعه‌ فرهنگ معنوی ایمان» وابسته به ریاست جمهوری قرقیزستان نیز در این نشست اظهار داشت: هیچ کس نمی‌تواند تضمین بدهد که در قرقیزستان که دانش دینی به حد کافی رشد نکرده، اتفاقاتی مانند «پیشاور» پاکستان رخ ندهد.

آرمان اولو افزود: پیامدهای افراط‌گرایی، مانند ویروس اجتماعی گسترش می‌یابند بخصوص آنکه افراد بی‌سواد وارد سازمان‌های افراطگرا می‌شوند، ضمن آنکه قرقیزهایی که در عملیات‌های جنگی سوریه، افغانستان و پاکستان شرکت می‌کنند، برای جمهوری قرقیزستان خطرناک هستند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها