امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۲:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134949
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در واشنگتن اظهارات ضد و نقیضی در این خصوص که آیا «باراک اوباما» به دعوت کاخ کرملین در ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در واشنگتن اظهارات ضد و نقیضی در این خصوص که آیا «باراک اوباما» به دعوت کاخ کرملین در مراسم بزرگداشت هفتادمین سالگرد پیروزی در جنگ جهانی دوم در مسکو شرکت خواهد کرد، یا نه، به گوش می‌رسد.

به نوشته روزنامه «نیزاویسیمایا گازیه‌تا»، در هر صورت هنوز مشخص نیست که مقامات کاخ سفید چه زمان در این خصوص تصمیم بگیرند. به عقیده کارشناسان، سفر رئیس‌جمهوری آمریکا به مسکو تنها در صورتی رخ خواهد داد، اگر تغییر جدی سیاسی پیرامون اوضاع در اوکراین و یا در روابط روسیه با غرب بوجود آید.

«سلیست اولاندر» مشاور اصلی رئیس‌جمهوری آمریکا در مسائل روسیه به خبرنگاران اعلام کرده است که دعوت از اوباما برای سفر به مسکو در ماه مه سال 2015  هنوز رد نشده است. هرچند پیش از این یک مقام شورای امنیت ملی آمریکا در کاخ سفید گفته بود که اوباما قصد ندارد به پایتخت روسیه سفر کند.

پیش از این «یوری اوشاکوف» مشاور رئیس‌جمهوری روسیه خبر داده بود که کاخ کرملین دعوتنامه‌ای در این رابطه برای باراک اوباما ارسال کرده است. البته وی یادآور شده بود که هنوز مذاکره‌ای بین مقامات مسکو و واشنگتن در این خصوص آغاز نشده است.

به نوشته این روزنامه، «دمیتری دانیلوف» مدیر بخش امنیت اروپایی موسسه اروپا در آکادمی علوم روسیه معتقد است که سفر اوباما به مسکو تنها در صورتی ممکن است که تحول جدی سیاسی در روند اوضاع در شرق اوکراین، یا در روابط روسیه و غرب رخ دهد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار نیزوایسیمایا گفت: «این مسئله که چه کسی و در کجا دست دیگری را خواهد فشرد، بسیار مطرح شده است، ولی واقعیت است که بدون تغییر جدی در روند اوضاع اوکراین، این مسئله بعید است، برای اینکه موارد اختلاف بسیاری بین مسکو و واشنگتن وجود دارد: اولا چنین سفری ضعف مواضع رئیس‌جمهوری آمریکا محسوب شده و وی را در مقابل انتقادات بسیار داخلی از سوی جمهوری خواهان قرار خواهد داد که مسلما اوباما خواستار آن نیست. در ثانی اوباما خود دارای روابط دشواری با کنگره آمریکاست که از وی انتظار شدت عمل بیشتری در روابط با روسیه دارند. برداشتن گامی در جهت مسکو تنها در صورت تحول خاصی در روند اوضاع اوکراین ممکن است که فعلا چنین دورنمایی دیده نمی‌شود. سوم اینکه اوباما این اواخر برخلاف، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، نقش قابل توجهی در جهت گیری روسیه ایفا نکرده است. بنابراین تا زمانی که بحران کنونی در روابط روسیه و غرب از بین نرفته باشد، بعید است چنین سفری انجام شود».

به نوشته این روزنامه، علاوه بر اوباما، رهبران بسیاری از کشورهای جهان برای شرکت در مراسم بزر گداشت هفتادمین سالگرد پیروزی جنگ جهانی به مسکو دعوت شده اند، از جمله رهبر کره شمالی که برخی منابع خبری از قبول این دعوت خبر داده و گفته می‌شود که سفر به مسکو، نخستین سفر خارجی «کیم جون اونگ»  بعد از رسیدن به این مقام خواهد بود.

دانیلوف در رابطه با امکان سفر رهبران کشورهای اروپایی به مسکو گفت: «ازسرگیری مذاکرات درشکل نورماندی بین رهبران روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان در خصوص حل و فصل بحران در اوکراین گویای آن است که اروپا نقش واقع بینانه تر و موثرتری در این رابطه ایفا کرده و در زمانی که آمریکا خود را از این قضیه کنار کشیده، اروپا سعی دارد فعال‌تر عمل کند. این مسئله ممکن است جبران عدم موفقیت سیاست آمریکا در جهت گیری به سمت مسکو باشد و بعید نیست که برخی رهبران کشورهای اروپایی در مراسم بزرگداشت پیروزی جنگ جهانی دوم در مسکو نیز شرکت کنند».

لازم به یادآوری است که باراک اوباما و «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه تاکنون 5 بار با یکدیگر دیدار کرده اند، نخستین ملاقات آنها در سال 2009، زمانی که پوتین هنوز سمت نخست وزیری روسیه را برعهده داشت، صورت گرفت و آخرین بار در جریان نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه بود که ماه گذشته در پکن برگزار شده بود.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها