امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۹:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134953
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 242
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس،‌ سری اول مجموعه سریالی مستند و مستند داستانی شوکران با رویکردی به (زیر ساخت های فرهنگی و آموزش همگانی در راستای فرهنگ ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس،‌ سری اول مجموعه سریالی مستند و مستند داستانی شوکران با رویکردی به (زیر ساخت های فرهنگی و آموزش همگانی در راستای فرهنگ سازی در زمینۀ عدمِ سوءِ استفادۀ موادّ مخدّر و روانگردان و تلاش برای رسیدن به جامعۀ ایمن و مصون از افراد گرفتار به موادّ افیونی و محرّک)، کاری از گروه مستند سازان آزاد به تهیه کنندگی و کارگردانی مهرداد کاظمی در 30 قسمت 35 دقیقه ای  و 100 آیتم 2 دقیقه ای تهیه و تولید می‌شود.

مهرداد کاظمی تهیه‌کننده و کارگردان مجموعه مستند «شوکران» درباره قصه جدیدترین مستند گروه مستندسازان آزاد به خبرنگار سینمایی فارس گفت: در راستای فرهنگ سازی در زمینۀ عدمِ سوءِ استفادۀ موادّ مخدّر و روانگردان و تلاش برای رسیدن به جامعۀ ایمن و مصون از افراد گرفتار به موادّ افیونی و محرّک، گروه مستند سازان آزاد با همکاری گروه فیلم و سریال آیوت تلاش دارد مجموعه مستند «شوکران» را با هدف آموزش همگانی و آگاه سازی عمومِ افراد جامعه علی الخصوص نوجوانان و جوانان را از ابعادِ گسترده و ویرانگر پدیدۀ شوم اعتیاد راهنمایی، آموزش و اطلاع رسانی کند.

وی با اشاره به بخش‌های مختلف مستند «شوکران» خاطرنشان کرد: در بخش مستندهای 35 دقیقه‌ای، در هر قسمت از مستند به یکی از وجوه تاریکِ معضل اعتیاد پرداخته می‌شود و ابعاد هر یک از این وجوه در زمینه‌های سلامت فردی و اجتماعی، با رویکرد پزشکی، روانشناسی و جامعه شناسی مو شکافی می‌شود.

کاظمی تصریح کرد: برای هر قسمت با یک یا چند فرد بیمار گفت‌وگویی مفصّل صورت می‌گیرد چرا که شنیدن تجربیات تلخِ اعتیاد از زبان خودِ بیماران می‌تواند جنبۀ عبرت آموزی و تاثیرگذاری زیادی برای مخاطب داشته باشد ولیکن از آنجایی که مخاطب عامّ، سخت می‌تواند ابعاد گستردۀ مشکلات بیمار را سنجیده و تجزیه تحلیل کند، حضور کارشناسان مرتبط در زمینۀ پزشکی، روانشناسی و جامعه شناسی برای آشکار سازی و موشکافیِ همه جانبۀ مسائل مطرح شده ضروری می‌کند. از این رو به موازات گفت‌وگو، بیننده نظرات کارشناسان را هم می‌شنود تا بتواند به عمقِ مساله پی ببرد.

این مستندساز تاکید کرد: رویکرد مجموعه مستند «شوکران» در آیتم‌های 2 دقیقه ای نیز با هدفِ آموزش همگانی، آگاه سازی و روشن‌گری در وجوهِ گوناگون و ابعادِ پیچیدۀ اعتیاد همراه خواهد بود و این آیتم های 2 دقیقه ای تلنگر به مخاطبانِ خاصّ و عامّی است که مستقیم و یا غیر مستقیم با پدیدۀ اعتیاد درگیر یا در حال کسب تجربه به این معظل خانمان سوز هستند.

کارگردان مجموعه مستند «چراغ‌ها هنوز سبز نشده‌اند» گفت: همچنین در این آیتم ها می‌توان نقشِ آحادِّ افراد جامعه در کاهش و ریشه کن شدنِ معضلِ اعتیاد نشان داده، افراد جامعه را آگاه کرد که پدیدۀ اعتیاد و بیمارانِ گرفتار، افرادی جدا از سایر جامعه نیستند و بی توجّهی به این قشر می‌تواند آتشی به پا کند که به نحوی دیگر افراد جامعه را نیز با خود بسوزاند.

کاظمی عنوان کرد: دوربین مستندساز «شوکران» می‌تواند بطور بی پرده به محافلی برود که بستر مناسب برای تهیّه و استفادۀ موادّ مخدر و روانگردان توسّط نوجوانان و جوانان است، به این صورت مخاطب را در مصافی رو در رو با این حقیقت مخرّبِ جامعه قرار می دهد و از سویی دیگر بیننده را از دنیای اطرافش آگاه ساخته، از این هنجار جلوگیری می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: از سویی دیگر در جهت آموزش و ترغیبِ افراد مبتلا به سوءِ مصرف مواد مخدر و روانگردان، دوربین مجموعه مستند شوکران، سری هم به مراکز ترک اعتیاد و بیمارانِ رها شده از بندِ اعتیاد خواهد زد.

کاظمی درباره داستان «شوکران» اظهار داشت: روایت داستانِ زندگی این افراد، تغییر و تحوّلِ مادّی و معنوی حاصل شده در زندگی شان به واسطۀ ترکِ مواد مخدّر می تواند محمل آموزه های ارزشمندی برای بینندگانی باشد که یا دربندِ اعتیاد گرفتارند و یا کسی از اطرافیانشان درگیر این معضل خانمان سوز  شده است.

کارگردان «کافه مروارید» گفت: مجموعه مستند شوکران در جهتِ آموزش به خانواده‌ها، دوستان و آشنایانِ افراد معتاد نیز، می‌تواند نقش مثمر ثمر و مطلوبی داشته باشد.

کاظمی ابراز امیدواری کرد: تلاش گروه مستندسازان آزاد بر این است تا با ارتقاء سطح آگاهى اقشار مختلف جامعه پیشگیرى از اعتیاد را بر درمان معتادین مقدم بداریم. به امید روزى که جامعه‏‌اى داشته باشیم که اگر هم در آن فرد معتادى وجود دارد، درصدد نجات خویشتن باشد.

وی در پایان تاکید کرد: مجموعه مستند «شوکران» فقط با حمایت کلیه دستگاه‌ها، نهادها و سازمان‌های مربوطه می‌تواند انقلابی نو در مسیر آموزش همگانی و پیشگیری اجتماعی در امر اعتیاد در کشور ایفا نماید و با توجه به استقبال گرم نهاد ریاست جمهوری، ستاد مبارزه با مواد مخدر نهاد ریاست جمهوری، وزارت کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت ورزش و جوانان، سازمان صدا و سیما، سازمان سینمایی کشور، سازمان لیگ فوتبال کشور، شورای اسلامی شهر تهران سازمان زیباسازی شهرداری تهران و معاونت اجتماعی ناجا خواستارم حمایت همه جانبه خود را از تولید این مجموعه به نحو احسن انجام دهند تا تحولی عظیم در زمینه آموزش همگانی مبارزه با اعتیاد در جامعه صورت بگیرد.

بهمن اخوان (استاد دانشگاه و حقوقدان) دکتر محمد وطن دوست (کارشناس علوم سیاسی و انتظامی) اسماعیل دلداری (مشاور کارگردان) مریم پدمه (دستیار اول کارگردان و برنامه ریز) افشین اسدزاده (کارشناس برنامه) بهمن گازرانی فراهانی (مدیر پروژه) پویا مهدوی زاده (نویسنده) توران شاهمرادی و میلاد کیخایی (دستیاران تهیه) حسین دریس (دستیار دوم کارگردان) یاسر موسوی و محمد محمدی (گروه تولید) مسعود یوسفی آهنگران (روابط عمومی) و تیمی از روانشناسان و جامعه شناسان مطرح کشور مهرداد کاظمی (تهیه‌کننده و کارگردان) را در مجموعه مستند «شوکران» همراهی می‌کنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها