امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 17
۰۲:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134977
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سید عباس صالحی صبح امروز در مراسم افتتاح نهمین نمایشگاه کتاب بزرگ بوشهر اظهار داشت: این تعداد عنوان ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سید عباس صالحی صبح امروز در مراسم افتتاح نهمین نمایشگاه کتاب بزرگ بوشهر اظهار داشت: این تعداد عنوان کتاب تا پایان سال به 70 هزار عنوان کتاب افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: در همین مدت در حوزه دین 6 هزار و 147 عنوان کتاب در سال گذشته و در سال جاری 7 هزار و 576 عنوان کتاب تولید شده که نشان از رشد 22 درصدی دارد، همچنین کتاب تولید شده در حوزه سیاست در سال گذشته 5 هزار و 927 عنوان و در سال جاری 7 هزار و 134 عنوان است و رشد 20 درصدی را نشان می‌دهد.

صالحی ادامه داد: در علوم عملی سال گذشته 6هزار و 816 عنوان کتاب و در سال جاری 7 هزار و 889 عنوان کتاب تولید شده که رشد 12 درصدی را نشان می‌دهد.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد یادآور شد: جریان تولید علم و کتاب در کشور یک جریان پر طپش و پر تکاپو بوده و به همت سرمایه عظیم اجتماعی صورت گرفته است.

صالحی گفت: با وجود اینکه تولید کتاب روند رو به رشدی داشته است، اما مشکلاتی در عرضه کتاب داریم که اگر بخواهیم جریان تولید کتاب به تمدن‌سازی بینجامد، باید نقاط ضعف را هم بپوشانیم.

وی بیان کرد: دو مشکل اصلی کتاب، دسترسی به کتاب و امر کتاب‌خوانی است،‌ ضمن اینکه ویترین‌های کتاب به اندازه تولید کتاب نیست و زیرساخت‌های موجود برای بهره‌مندی از حجم 70 هزارعنوان کتاب کافی نیست.

صالحی گفت:‌ برپایی نمایشگاه کتاب یک کمک برای حل این مشکل است، اما معتقدیم برپایی نمایشگاه یک مسکن است و نیاز به زیرساخت‌های دائمی‌تری برای حل این مسئله داریم.

معاون امورفرهنگی وزیر ارشاد در ارتباط با تهدیدات مطالعه در کشور خاطرنشان کرد: نظام درسی آموزش و پرورش، خانواده‌ها و فناوری‌های جدید 3 تهدید اصلی برای مطالعه کتاب هستند.

وی ادامه داد:‌ آموزش و پرورش با تکیه بر مطالعه اجباری لذت مطالعه آزاد را از دانش‌آموزان گرفته است و باید فرصت مطالعه آزاد به دانش‌آموزان و دانشجویان بدهیم.

صالحی ادامه داد: خانواده‌های امروزی تهدیدی برای مطالعه هستند، چرا که در سبد خانواده مصرف کتاب بسیار پائین است و باید فرهنگ‌سازی شود تا کتاب در سبد اقتصادی خانواده‌ها قرار گیرد.

وی با بیان اینکه فناوری‌های جدید نیز نه تنها در ایران بلکه در کشورهای توسعه یافته تهدیدی برای کتابخوانی است، گفت: فناوری‌های جدید از جمله بازی‌های یارانه‌‌ای و شبکه‌های اجتماعی نیز تهدیدی برای عرصه کتابخوانی هستند.

یاد آور می‌شود رونمایی از آثار و تالیفات نویسندگان استان، نشست تخصصی آداب مسلمانی در خانه و خانواده، قصه گویی قران برای کودکان، کارگاه آموزشی پیشگیری اولیه از اعتیاد، مهارت های زندگی در آیات و روایات اسلامی، خیام خوانی، کارگاه آموزشی شیوه ها و راه کارهای عملی جذب فرزندان به نماز، نشست تخصصی ارتباط سالم خانواده سالم، پژوهشی پیرامون پیدایش و فعالیت های عرفان های نوظهور ازدیدگاه قران و عترت، جشن زنده کتاب و کودک و ایستگاه نقاشی و سرگرمی کودکان ازجمله برنامه های جنبی در نظر گرفته شده برای این نمایشگاه است.

نهمین نمایشگاه کتاب بوشهر به همت موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از 3 تا 9 دی ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی بوشهر دایر است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها