امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۱۷:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 134980
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 87
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه رادیو و تلویزیون: بازیگر بزرگ و دوست‌داشتنی تئاتر، سینما و تلویزیون، ورزشکارِ ورزش‌دوست، نریتور، دوبلور،

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه رادیو و تلویزیون: بازیگر بزرگ و دوست‌داشتنی تئاتر، سینما و تلویزیون، ورزشکارِ ورزش‌دوست، نریتور، دوبلور، صداپیشه، کارگردان رادیو، پژوهشگر و مؤلف اصطلاحات طهرون و کسی که فرهنگ تهران را به تنهایی و البته با سختی و مرارت، زنده کرد، استاد «سیدمرتضی احمدی» عزیز، پس از گذراندن عمری با صدق و صفا و فروتنی، دار فانی را وداع گفت.

درباره استاد سیدمرتضی احمدی خیلی شنیده‌ایم و خوانده‌ایم و صدای زیبا و ضرب‌دارش را نیز، هم نسل‌های قبل و هم نسل فعلی بسیار شنیده‌اند؛ اما اگر بخواهیم یکی ـ دو خصوصیت بارز ایشان را ذکر کنیم؛ یکی تواضع عجیب، متانت و وقار مثال زدنی و دیگر احیا و حفظ فرهنگ اصیل تهران است. او به واقع دغدغه فرهنگ داشت و متأسفانه با خود بخشی از فرهنگ را نیز به زیر خاک برد.

خودش معتقد بود: «ترانه­‌های سنتی تهران را شخص یا اشخاصی می­‌توانند به زیبایی اجرا کنند و زنده ­نگه دارند که حداقل 70-60 سال پیش در محله­‌های قدیمی و معروف تهران، کنار دروازه­‌هایش­، توی خیابان­‌های خاکی­‌اش، در خانه‌های خشتی‌­‌اش، روی پشت­ بام­‌های گلی­‌اش و بالاخره توی خاک و خُل­هایش و در بین همان مردم، با فرهنگ حاکم خاص خودشان متولد شده، لولیده و رشد کرده باشند اما تهران دیگر آن تهران نیست، فقط اسمی از آن مانده است. با مرگ من این هنر اصیل، خدا می‌­داند با چه سرنوشتی مواجه خواهد شد».

سیدمرتضی احمدی بیش از 7 دهه برای اعتلای هنر ایران کوشید و در هر جا هم که وارد شد، درخشید؛ در رادیو، نریشن، دوبله، تئاتر، سینما، تلویزیون و وقتی که دست به قلم شد نیز باز درخشان ظاهر شد و اثری برای فرهنگ تهران برجا گذاشت که فرهنگ پایتخت را زنده کرد. در هنر بیش از 70 سال کار کرد و آبرو حفظ کرد. برعکس برخی افرادی که هنر ایران را لکه‌دار می‌کنند، سیدمرتضای عزیز برای هنر ایران و کار خود حرمت قائل بود. همین هم موجب این همه احترام برای او شد.

ما در عرصه هنر این روزها به احمدی‌ها خیلی نیاز داریم؛ کسانی که بی هیچ چشمداشتی در پی اعتلای فرهنگ سرزمین‌شان هستند و با ادب و متین، فراز و نشیب‌های زندگی را طی می‌کنند و آنقدر مناعت طبع دارند که هیچ‌گاه رو به هیچ مسؤول و غیرمسؤولی نمی‌زنند. در شأن بلند خویش هم نمی‌بینند. البته این موضوع، نافی وظایف مسؤولان نیست ولی افرادی چون استاد احمدی دغدغه‌شان فقط سربلندی ایران اسلامی عزیز است؛ چه مشکلات توسط کسانی که نام مسؤول را یدک می‌کشند حل شود چه نشود.
روح حافظ فرهنگ تهران شاد!
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار