امروز : شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 28
۲۳:۰۴
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1350
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۲
تعداد بازدید: 437
به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، نشست پژوهشی «موسیقی انقلاب اسلامی» با حضور پیروز ارجمند مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری، محمد گلریز خواننده پیشکسوت سرودهای ...

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، نشست پژوهشی «موسیقی انقلاب اسلامی» با حضور پیروز ارجمند مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری، محمد گلریز خواننده پیشکسوت سرودهای انقلابی، سید‌ محمد میرزمانی مدیر سابق دفتر موسیقی ارشاد صبح امروز به همراه اصحاب رسانه در تالار مهر حوزه هنری برگزار شد.

** شعارها و عقاید مردم منبع اصلی سرودهای انقلابی بود
«محمد گلریز» با پرداختن به سخنان مقام معظم رهبری در مرداد‌ماه 85 با موضوع فرهنگ و هنر، گفت: موسیقی انقلاب از همان روزهای آغازین انقلاب شکل گرفت. هر چند در ابتدا طرحی برای این موسیقی نبود اما عقاید بر این باور بود تا از شعارهای مردم در این سرودها استفاده شود.

**سرودهای انقلابی با جان‌ودل ساخته می‌شد

وی افزود: سرود‌هایی مثل «الله الله و ایران ایران» بیانگر شعارهای مردم بود که به همراه ملودی به سرود انقلاب تبدیل شد. یکی از مسائلی که موسیقی ما را جان می‌بخشد خصوصیات عزیزانی بود که به ساخت این گونه سرودها همت می‌کردند. آنها از جان دل کار برای این ساخت این سرودها تلاش می‌کردند.

** هنرمندان به موسیقی نگاه «درآمدزایی» دارند

گلریز تصریح کرد: دوران 8 سال دفاع مقدس و نبود امکانات برای توسعه سرودها باعث شد تا نتوانیم آن‌گونه باید در برابر تهاجم فرهنگی دشمن مقابله کنیم. باید بگویم دشمن در این روزها با جنگ نرم خود در حال موفق شدن است و این به دلیل آن است که خیلی از افراد خواسته و ناخواسته از موسیقی درآمد‌زدایی می‌کنند. با این شرایط حساسی که ما در آن به سر می‌بریم نباید نگاه کنیم توسعه این روندها ضربات سنگینی به ما وارد می‌کند.

** راه‌ نجات هنری جوانان توسعه سرودهای انقلابی است

وی با اشاره به اینکه جوانان کنونی گرایش بیشتری به موسیقی غیر سنتی و پاپ دارند، گفت: سرودهای انقلابی چه اشکالی دارد که مورد توجه قرار نمی‌گیرد. چند سال پیش برای اجرا در هامبورگ از من درخواست اجرای موسیقی انقلابی کرده‌اند باید بگویم که این سرودها و آهنگ‌ها تأثیر خودش را حتی در دیگر کشورها به جای گذاشته است.

**زمان موسیقی انقلاب نگذشته و هنوز پویایی دارد

وی با بیان اینکه موسیقی انقلاب یکی از راه‌های نجات هنری جوانان است، گفت: من در پاسخ به کسانی که می‌گویند زمان این نوع موسیقی گذشته است می‌گویم که این گونه نیست و موسیقی انقلاب می‌تواند پویایی خودش را ادامه دهد.

**سرودهای انقلابی راه ترویج سرودهای مبتذل را می‌گیرد

محمد گلریز در ادامه یادآور شد: انقلاب اسلامی به موسیقی خدمت کرده و هنرمندان در این دوره وجه شخصیتی و واقعی خود را پیدا کرده‌اند توسعه سرودهای انقلابی راه ترویج سرودهای مبتذل را گرفت.

**ساخت موسیقی ائمه اطهار مورد توجه قرار گیرد

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) فصل تازه‌ای در موسیقی انقلاب گشود، گفت: من به مسئولین امر پیشنهاد داده‌ام تا در خصوص ائمه اطهار و چهارده معصوم سرود ساخته شود. موسیقی امام علی(ع) یا مختار‌نامه که با استقبال جهانی مواجه شد از این دست است که می‌توان به آن اشاره کرد.

**با توسعه سرودهای انقلابی سازها هم دیده می‌شوند

این خواننده پیشکسوت خاطرنشان کرد: به نظر من موسیقی انقلاب نیازمند حمایت و تبلیغ است و با حمایت این بخش موسیقی می‌توان سازها را هم به نمایش گذاشت اگر در این زمینه کم‌کاری صورت گیرد باید در قیامت پاسخ دهیم ما در دوره حساس و خطرناکی قرار گرفته‌ایم و باید تلاش بیشتری کنیم.
گلریز خاطر نشان کرد: حضور خواننده یا آهنگساز در کنار رزمندگان و اجرای برنامه باعث شد تا موفقیت‌های بیشتری برای آنها حاصل شود. به نظر من 40 درصد از موفقیت‌های جبهه‌ها برای ارائه آثار هنری در منطقه بود.

**خط مشی جمهوری اسلامی گسترش سرودهای انقلاب است

محمد گلریز در ادامه یادآور شد: موسیقی انقلاب نیازمند نوآوری است و تنها راهی که به موسیقی‌های دیگر می‌توان رسید موسیقی انقلاب است خط مشی و تفکر جمهوری اسلامی همین است ما باید هنرمندانه کار کنیم.

**موسسه‌ای برای گسترش سرودهای انقلابی شکیل گیرد

وی با اشاره به پیشنهادی برای تشکیل مؤسسه‌ای با حضور همه هنرمندان عرصه موسیقی، گفت: قبل از انقلاب مؤسسه‌ای با عنوان سی‌بی‌اس در این عرصه فعالیت می‌کرد و هنرمندان زیادی را به جامعه معرفی کرد. اکنون نیازمند چنین مؤسسه‌ای در قالب سرودهای انقلابی هستیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها