امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۰:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135011
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۸
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد، به اعتقاد کارشناسان، عراق بیش از هر کشور دیگری از کاهش قیمت جهانی نفت ناشی از جنگ با ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد، به اعتقاد کارشناسان، عراق بیش از هر کشور دیگری از کاهش قیمت جهانی نفت ناشی از جنگ با تروریسم زیان می‌بیند و عربستان سعودی با کاهش تعمدی قیمت نفت اوپک به دنبال وارد کردن این سازمان بین‌المللی در بازی سوریه است.

رزاق محیبس، عضو کمیته نفت و انرژی در پارلمان عراق معتقد است: جنگ عراق علیه تروریسم که به نیابت از همه جهان صورت می گیرد موجب شده که این کشور در اوج نیاز خود به واردات نفتی باشد اما کشورهای دیگر هم به عراق در این زمینه کمکی نمی‌کنند و در راس آن عربستان است که به طور عمدی با اینکه از اوضاع عراق با خبر است، قیمت نفت را پایین نگاه داشته است.

محیبس با اشاره به مغرضانه بودن اقدام عربستان سعودی در پایین نگه داشتن قیمت نفت گفت: عربستان سعودی از سوی آمریکا حمایت می‌شود و برای عمل به نقشه‌های آمریکا در منطقه کار می‌کند و روشن است که آمریکا و عربستان علیه ایران و روسیه صف‌آرایی کرده‌اند.

وی افزود: کاهش قیمت نفت تاثیر منفی زیادی بر اقتصاد عراق و کشورهای منطقه گذاشته اما بیش از همه این عراق است که زیان دیده چرا که به نیابت از جهان با تروریسم می‌جنگد و هنوز مناطقی از عراق تحت سیطره داعش است که موجب تلف شدن ثروت‌های نفتی عراق و فرسایش اقتصاد این کشور و کاهش رشد اقتصادی آن بخصوص در سال 2014 شده و همین امر بر بودجه سال 2015 عراق هم تاثیر منفی گذاشت.

این نماینده پارلمان عراق از کشورهای عضو اوپک خواست شرایط کنونی عراق در جنگ نیابتی علیه تروریسم را مراعات کنند و ثبات عراق را ثبات و امنیت منطقه بدانند. 

خالد السراج، تحلیلگر سیاسی عراق هم به نوبه خود تاکید کرد: عربستان سعودی عامل اصلی کاهش قیمت نقت است و با این کار به دنبال اعمال فشار بر شماری از کشورهای عضو اوپک است.

وی افزود: موضع عربستان در کاهش قیمت نفت بیش از اینکه فنی باشد، سیاسی است زیرا هر کشوری مثل عربستان وقتی اقتصادی قوی داشته باشد از کاهش موقت تولید نفت متضرر  نمی‌شود.

به گفته السراج، هدف عربستان اعمال فشار بر دیگر کشورهای عضو اوپک تسلیم شدن در برابر خواسته‌های عربستان و حامیان آمریکایی و اسرائیلی آنهاست تا جبهه مخالف آنها تضعیف شود.

فیصل غازی، کارشناس نفت عراقی هم تاکید کرد: اینکه اوپک سقف تولید کشورهای عضو را مشخص نمی‌کند بر پایین ماندن قیمت نفت تاثیرگذار بوده چرا که بازار جهانی اشباع شده و درخواست برای نفت کم شده است و علت این قضیه عدم موافقت عربستان با کاهش تولید نفت اوپک است حتی اگر قیمت نفت به 20 دلار برسد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار