امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۰:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135039
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۵۰
تعداد بازدید: 74
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ارزیابی سالانه «سازمان ضد اطلاعات ارتش» رژیم صهیونیستی (آمان) از منطقه ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ارزیابی سالانه «سازمان ضد اطلاعات ارتش» رژیم صهیونیستی (آمان) از منطقه پیرامون فلسطین اشغالی در سال 2015، نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی با وجود درگیری حزب‌الله لبنان در سوریه همچنان از قدرت حزب‌الله در بیم و نگرانی به سر می‌برد و آن را «دشمن دشوار» می‌داند.

روزنامه اسرائیلی هآرتص در گزارشی به نقل از این ارزیابی «امان»، با اشاره به گذشت نزدیک به 4 سال از بحران سوریه نوشت این بحران اکنون به جایی رسیده است که هیچ یک از طرفین قادر نیست طرف دیگر را از بین ببرد و وضعیت میان دو طرف به حد تعادل رسیده است.

نظام سوریه همچنان پا بر جا خواهد بود

این گزارش که امروز پنجشنبه در آستانه کریسمس 2015 به چاپ رسید، اذعان کرد که نظام سوریه در سال جدید پا بر جا خواهد بود اما مدعی شده است که ممکن است مناطق تحت کنترل حکومت بشار اسد در آینده محدود به دمشق و ریف دمشق تا شمال غرب این کشور و شهر حلب و شهرهای ساحلی علوی‌نشین شود.

گزارش امان در ادامه به نگرانی تل‌آویو از قدرت حزب‌الله اشاره می‌کند و می‌گوید که اسد تمایلی به درگیری با اسرائیل ندارد اما ترس از وجود حزب الله در کنار دولت اسد برای حمله به بلندی‌های جولان در میان مقامات وزارت جنگ اسرائیل وجود دارد.

این گزارش ادامه می‌دهد سیاست‌های آمریکا در سوریه به سمت قدرتمندتر کردن بشار اسد پیش می‌رود اما خود آمریکا این را تایید نمی‌کند. از جولای 2012 و ترور «عاصف شوکت» ریاست کل نیروهای امنیتی سوریه و تعداد دیگری از مقامات ارشد سوریه، کمک‌های حزب الله و ایران به سوریه افزایش یافت که همین امر اهمیت این ترور را برای اسرائیل پررنگ می‌کند.

این گزارش ادعا می‌کند که «ایران با اعزام نیروهای امنیتی و نیروهای چریکی به سوریه از یک سو و حزب الله لبنان با ارسال جنگجو به سوریه از سوی دیگر به اضافه روسیه که تسلیحات نظامی به سوریه ارسال کردند تا به اسد کمک کنند...».

هآرتص می‌افزاید، سال 2013 هم که وجود سلاح‌های شیمیایی حکومت اسد را به مخاطره انداخت و عصبانیت آمریکا را برانگیخت باز هم مداخله روسیه به سود اسد بوده و وی را نجات داد؛ آمریکا و روسیه موافقت کردند سلاح‌های شیمیایی سوریه را از بین ببرند و به ازای آن حمله احتمالی آمریکا به سوریه عملی نشود.

به ادعای هآرتص، اما از سوی دیگر، ظهور و تحرکات داعش در سال 2014 در عراق و سوریه و کشتار اتباع غربی توسط داعش به سود اسد تمام شد چراکه غرب تمام تمایل پیشین برای از میان برداشتن حکومت اسد را کنار گذاشت. با این‌که آمریکایی به دنبال آن نبودند، حملات آمریکا علیه داعش نیز به سود اسد تمام شد.

در ادامه، این گزارش مدعی است، در نتیجه موجی از حملات تروریستی در لبنان در طول سال گذشته، حزب الله لبنان در مرز با سوریه موانعی از ماموران برای نفوذ داعشی‌ها به این کشور قرار داده است. از سوی دیگر حزب الله لبنان حدود 5 هزار نیرو در سوریه دارد و به نفع اسد مبارزه می‌کنند.

گزارش امان ادعا می‌کند که یک گروه کوچک از مبارزان لبنانی به عراق نیز اعزام شدند تا به شیعیان عراق علیه داعش کمک کنند و وزارت جنگ اسرائیل برآورد کرده است، قدرت عملیاتی نیروهای حزب الله به دلیل تجاربی که در سوریه کسب کردند بسیار بالا رفته است. از سوی دیگر تهدید ارتش سوریه علیه اسرائیل کاملا تغییر کرده است؛ بیشتر موشک‌های ارتش سوریه علیه مخالفین سوری استفاده شده و هیچ توپخانه‌ای به سوی بلندی‌های جولان نشانه‌گیری نکرده است.

هآرتص مدعی شد اکنون سوریه هیچ تهدید نظامی برای اسراییل نیست چرا که کلیه سلاح‌های شیمیایی آن از بین رفته و توازن میان اسرائیل و دشمن دیرینش بعد از چند دهه از میان رفته است.

قدرت گرفتن حزب‌الله و فرزند عماد مغنیه در جولان اشغالی و نگرانی تل‌آویو

به ادعای این روزنامه اسراییلی، خطر حملات به بلندی‌های جولان از هر دو کمپ افزایش یافته و سنی‌های افراطی القاعده بیش از گذشته به این مرز نزدیک شدند. از سوی دیگر حزب الله نیز با کمک ایران و سوریه خطری برای بلندی‌های جولان محسوب می‌شود. این گزارش ادعا می‌کند که حزب‌الله با کمک ایران و سوریه در بلندی‌های جولان گروه‌ها و شبکه‌هایی ایجاد کرده است.

اسرائیل در این گزارش، دو نفر را خطری علیه خود می‌داند؛ اول «جهاد عماد مغنیه» فرزند شهید «عماد مغنیه» است، که در سال 2008 توسط اسرائیل در دمشق ترور شد و دوم «سمیر قنطار» از دروزی‌های لبنان است که پیش از این به حبس ابد توسط دادگاه اسرائیل محکوم و زندانی شده بود اما در سال 2008 با تبادل اسرا بین اسرائیل و حزب الله آزاد شد.

اسراییل مدعی است در طول تابستان 2014 که صهیونیست‌ها علیه مردم غزه وارد جنگ شدند، حزب الله لبنان دو راکت به بلندی‌های جولان شلیک کرد. اسرائیل بر این باور است که با رضایت اسد، حزب الله به مناطقی از بلندی‌های جولان که در خاک سوریه است مسلط شود تا از آن طریق حملاتی را علیه اسرائیل صورت دهد. به ادعای هآرتص این حملات حزب الله در تلافی حملات هوایی اسرائیل علیه لبنان و سوریه خواهد بود.

هآرتص ادامه می‌دهد با وجود آن‌که اسد تا کنون موفق شده است با وجود این بحران باز هم سر پا بماند اما دیدگاه فرماندهی جبهه شمال اسرائیل به مناطق جنگی (در شمال فلسطین اشغالی) کاملا تغییر یافته است. از دیدگاه آنان تهدید ممکن بود به این صورت باشد که درگیری با حزب‌الله پای سوریه را به جنگ علیه اسرائیل باز کند اما اکنون مسئله برعکس شده است؛ «دو دهه گذشته نگرانی اصلی ژنرال‌های شمال اسرائیل، جنگ احتمالی با سوریه بود و جنگ با حزب الله نگرانی آتی بود اما امروز فرمانده نیروهای شمال اسرائیل بیشتر نگران حمله احتمالی حزب الله به بلندی‌های جولان است و ژنرال‌های اسرائیلی خود را آماده جنگ احتمالی با دشمن اصلی و سخت خود یعنی حزب‌الله می‌کنند».

بحران بیش از پیش به عراق و لبنان کشیده می‌شود

در ادامه این گزارش درباره کشورهای دیگر در مجاورت سوریه آمده است که ارزیابی امان نشان می‌دهد که کشمکش در سوریه به دو کشور لبنان و عراق نیز کشده می‌شود (حال آنکه داعش از خردادماه گذشته در عراق ایجاد بحران کرده است). به عقیده تهیه‌کنندگان گزارش امان، «هیچ مانعی مادی یا مرزی که عملا میان عراق و سوریه و لبنان و سوریه فاصله بیندازد، وجود ندارد و داعش کنترل خلافت خود را به دو سوی مرز سوریه در شمال عراق و شرق سوریه گسترش خواهد داد.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها