امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۲۲:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135050
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۵۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیاست خارجی ترکیه در سال 2014 دستخوش موانعی شد و  سیلی‌هایی خورد که به ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیاست خارجی ترکیه در سال 2014 دستخوش موانعی شد و  سیلی‌هایی خورد که به انزاوی بیشتر آن در راستای سیاست‌های «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری فعلی منجر شد.

پایگاه خبری-تحلیلی المانیتور آمریکا، آشتی اخیر مصر و قطر را از جمله سیلی‌های زده شده به سیاست خارجی ترکیه اعلام می‌کند و آن را به آخرین میخ بر تابوت سیاست اردوغانی که خود را در قصر جدیدش تنها می‌بیند، توصیف کرده است.

ضربه‌ دردناک دیگری به اردوغان

المانیتور سپس به تحلیل روزنامه‌نگار برجسته تُرک «سمیح ایدیز» با بیش از 30 سال سابقه کار سیاسی اشاره می‎کند و می‌نویسد: تلاش اردوغان برای انزوای مصر و رئیس‌جمهور آن «عبدالفتاح السیسی» به قماری باخته شده تبدیل شد و چاه‌کن در چاه افتاد و ترکیه است که به دلیل سیاست‌های اردوغان منزوی شده است.

ایدیز می‎افزاید: هنوز اردوغان از تلخی ناامیدی‌های قبلی در صحنه بین‌الملل نجات نیافته بود که ضربه‌ی کاری دیگری از قطر خورد، قطری که به سمت عادی سازی روابط با مصر گام برداشته است. حال هر روز بر مشروعیت داخلی و خارجی السیسی افزوده می‌شود و در مقابل انزوای اردوغان تشدید می‌شود.

این روزنامه نگار برجسته ترکیه در ادامه نوشت: اردوغان و طرفدارانش همواره به دنبال ترویج این تفکر بودند که روابط رو به رشد دوحه و آنکارا دلیلی قاطع بر محبوبیت مردمی و نقش اردوغان در منطقه عربی است اما حال این دلیل زیر سوال رفته است.

توصیه امیر قطر به اردوغان برای برقراری روابط با مصر

شیخ «تمیم بن حمد» امیر قطر در دیدار جمعه گذشته خود (28 آذر) با رجب طیب اردوغان در استانبول از وی خواست که سیاست غیر دوستانه خود در قبال مصر را تغییر دهد.

بنا به گزارش روزنامه «زمان» چاپ ترکیه ، شیخ تمیم به اردوغان گفت که دنیا «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر را پذیرفته است و بر اهمیت نقش مصر در خاورمیانه تاکید کرد. تمیم سپس تاکید کرد که چاره‌ای جز عادی‌سازی روابط با السیسی وجود ندارد و به اردوغان اعلام کرد که بهتر است به برقراری روابط با مصر اقدام کند.

ترک برداشتن حصار کشیده شده توسط اردوغان پیرامون مصر

بر اساس این گزارش تلاش اردوغان برای کشیدن حصاری بر مصر پس از برکناری اخوان المسلمین از رأس حکومت مصر هم اکنون ناکام مانده است. تصمیم مصر برای اخراج تعدادی از رهبران اخوان در ماه سپتامبر باعث دست‌پاچگی اردوغان شد اما فقط به اعلام باز بودن درهای ترکیه به روی این رهبران اخوان اکتفا کرد و علیه قطر حرفی نزد.

در پایان این گزارش تاکید شده است که اردوغان در پی عادی سازی روابط مصر و دوحه ضربه سختی خواهد خورد. این پایگاه خبری سپس با حالت کنایه‌آمیزی می‌نویسد: مشخص نیست زمانی که اردوغان در کنفرانس خبری مشترک با شیخ تمیم (هفته گذشته) صحبت می‌کرد، آیا می‌دانست که شیخ «محمد بن عبدالرحمن» فرستاده ویژه امیر قطر فردای آن روز قصد سفر به مصر را دارد یا خیر؟ اما بیانیه دفتر شیخ تمیم و تاکید بر اینکه امنیت قطر از امنیت مصر است،بر توهمات اردوغان پایان داد.

هفته جاری با اعمال فشار عربستان گام‌های اولیه قطر برای آشتی با مصر برداشته شد. دوحه پخش شبکه «الجریره مباشر مصر» (الجزیره، زنده، مصر) را متوقف کرد. مصر نیز وعده آزادی دو تن از خبرنگاران زندانی شبکه «الجزیره» در این کشور را داد.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها