امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 17
۰۰:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135072
تاریخ انتشار: ۵ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور امشب (پنجشنبه) در گفت‌وگوی ویژه خبری که به  سفر ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور امشب (پنجشنبه) در گفت‌وگوی ویژه خبری که به  سفر استانی هیات دولت به استان خراسان رضوی اختصاص داشت، درباره موضوع رشد و توسعه یافتگی که به عنوان نگاه مشترک در سفرهای استانی به شمار می‌رود، اظهار داشت: رشد یک مفهوم کلان است، خوشبختانه یکی از خبرهای خوب که آقای روحانی در سفر به خراسان جنوبی اعلام کرد اینکه در 6 ماه نخست سال و برای دومین فصل متوالی نرخ رشد اقتصادی را در کلان اقتصاد تجربه کردیم.

‫وی با تأکید بر اینکه این به معنای این است که ما از رکود خارج شدیم، تصریح کرد:ما در بخش نفت و گاز، ساختمان و صنعت رشد داشته‌ایم.

‫نهاوندیان در ادامه به تفاوت بین تورم و رشد اشاره و تصریح کرد: تورم را همه مردم سریع احساس می‌کنند اما رشد با فاصله زمانی بیشتری از نرخ تورم احساس می‌شود که در حال حاضر در برخی از بخش‌ها مثل صنعت پلاستیک و یا بعضی از بخش‌های کشاورزی این موضوع احساس می‌شود.

‫وی در عین حال گفت: نکته مهمی که باید بر آن تاکید کرد این است که اعلام نرخ رشد فایده بسیار مهمی برای ما که در حال مذاکره با 5+1 هستیم دارد و آن اینکه اقتصاد ایران قدرتمندتر از گذشته ظاهر شده است.

‫رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: علیرغم اینکه تحریم‌ها به طور کلی برداشته نشده و هنوز برخی حرف‌های تهدیدآمیز متاسفانه از سوی برخی کسانی که آگاهی‌های لازم از وضعیت اقتصادی ایران ندارند و عزم و ملت ایران ندارند مطرح می‌شود اما آنها در اشتباهند، زیرا آنها گمان کردند با تحریم‌ها می‌توانند فشار بیاورند.

‫ وی همچنین تاکید کرد: ملت ایران اثبات کرد که با یک حماسه سیاسی اقتصاد مقاومتی را تجلی می‌دهند و نرخ رشد 4 درصد اعلام توفیق ما در اقتصاد مقاومتی است.

نهاوندیان به نقش مثبت رسانه‌ها در معرفی ظرفیت و پتانسیل استان خراسان جنوبی پرداخت و گفت: این استان با وجود اینکه در بسیاری از شاخص‌های مختلف توسعه در رده‌های پائینی قرار دارد و 10 سال بیشتر از استقلال آن نمی‌گذرد اما از ظرفیت‌ها و پتانسیل خوبی برخوردار است که اگر به آن توجه شود، این استان می‌تواند به یکی از کانون‌های رشد کشور تبدیل شود.
 
 
رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به پدیده خشکسالی طولانی مدت در این استان، تصریح کرد: در استان خراسان جنوبی 15 سال است که ما با کاهش میزان بارش باران روبرو هستیم که این به برخی از روستاهای این استان ضربه زده و جمعیت این استان را روانه شهرهای دیگر کرده است.
 
نهاوندیان مسئله تجارت را یکی از مزیت‌های مهم استان خراسان جنوبی دانست و تاکید کرد: استان خراسان جنوبی یکی از استان‌های مرزی کشور است که مرز قابل توجهی با افغانستان دارد و با توجه به کارویژه‌هایی که در تجارت با افغانستان با آن روبرو هستیم، جای کار ویژه‌ای می‌طلبد.
 
وی مسئله توسعه افغانستان را با اهمیت خواند و گفت: با توجه به اینکه یکی از رویکردهای بسیار مثبت توسعه افغانستان است، باید بگوییم که ما به کشور افغانستان به سبب برخی مسائل سیاسی، اجتماعی و امنیتی با نگاه سیاسی-امنیتی نگریسته‌ایم.
 
رئیس دفتر رئیس جمهور در ادامه سخنان خود به ظرفیت‌های این استان در زمینه پتانسیل گیاهان دارویی اشاره کرد و گفت: ‌اکنون بیش از 10 درصد پتانسیل گیاهان کشور در این استان قرار دارد، که ما در کشورهایی مانند چین رقم‌های قابل توجهی را در زمینه صادرات گیاهی داریم که باید به آن توجه کنیم.
 
وی همچنین به شهرت جهانی زرشک و زعفران اشاره کرد و گفت: باید تلاش کنیم تا جایگاه صادراتی کشور را در این زمینه بالا ببریم.
 
نهاوندیان ادامه داد: استان خراسان جنوبی از شاخص‌های انسانی و اجتماعی بالایی برخوردار است چرا که در زمینه کمک مردمی رتبه اول را در کشور دارد و در زمینه شاخص‌های زیست محیطی نیز بر اساس گزارش سازمان محیط زیست پاکیزه‌ترین استان در زمینه ضایعات قابل مدیریت است.
 
 
وی با اشاره به مسئله آب در این استان خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که در برخی از استان‌های دیگر نیز در آن روبرو هستیم مسئله آب برای زیست انسانی و مصارف کشاورزی است که باید به آن توجه کنیم.
 
رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه بودجه عمرانی در بودجه سال آینده افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: دولت و مجلس آمادگی این امر را دارند که طرح‌های نیمه تمام را به بخش‌های غیردولتی واگذار کنند که این امر در بازه زمانی و در شرایطی صورت می‌گیرد.
 
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها