امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۱۱:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135120
تاریخ انتشار: ۵ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 145
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، نیروهای امنیتی سوریه روز گذشته موفق شدند، خودرویی را کشف و شناسایی کنند که تعدادی ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، نیروهای امنیتی سوریه روز گذشته موفق شدند، خودرویی را کشف و شناسایی کنند که تعدادی تروریست انتحاری را به مقصد دمشق با خود حمل می‌کرد و هدف آن انجام عملیات‌های تروریستی – انتحاری در پایتخت سوریه با استفاده از تعطیلات ژانویه بود.

نیروهای امنیتی سوریه این خودرو را در بزرگراه «الفیحاء» درحالی وادار به توقف کرد که تمام 5 تروریست موجود در خودرو کمربندهای انفجاری به خود بسته بودند.

از منطقه «جوبر» در شرق دمشق نیز عملیات ارتش سوریه درحالی ادامه دارد که هم اکنون بیش از 85 درصد این منطقه در کنترل ارتش سوریه است و گروه‌های مسلح در مناطق تحت تصرف خویش در محاصره کامل بسر می‌برند، این درحالی است که ارتش سوریه در روزهای اخیر موفق به کشف شبکه‌ای از تونل‌های زیر زمینی گروه‌های مسلح در این منطقه شد که پیشروی ارتش سوریه در جوبر را با کُندی مواجه کرده بود.

نزدیک شدن ارتش سوریه به پایان عملیات آزادسازی جوبر بی‌تردید گروه‌های مسلح را در دیگر جبهه‌های ریف دمشق مورد تهدید جدی قرار می‌دهد، به ویژه آنکه یگان‌های ارتش سوریه به آرامی و به دور از جار و جنجال رسانه‌ای در حال پیشروی به سمت شهر «دوما»، مرکز ریف دمشق هستند و با استفاده از تاکتیک آزادسازی «تدریجی و جزء به جزء» مناطق خود را بیش از پیش به خطوط دفاعی گروه‌های مسلح در این شهر که عمدتا تحت تصرف گروه تروریستی «جیش الاسلام» به سرکردگی «زهران علوش» مزدور عربستان سعودی در سوریه است، نزدیک می‌کنند.

جدیدترین گزارش‌های میدانی رسیده از عملیات غافلگیرانه روز گذشته ارتش سوریه در اطراف شهر دوما حکایت دارد که با پیشروی یک کیلومتری نیروهای ارتش سوریه به سمت دوما همراه بود تا به این ترتیب اشراف آتشین بیشتری بر این شهر داشته باشد.

منابع میدانی سوری در این خصوص توضیح می‌دهند که برخلاف پیش بینی گروه‌های مسلح تروریستی، ارتش سوریه محور عملیاتی خود به سمت شهر دوما را تغییر داده و عملیات‌های یگان‌های پیاده نظام ارتش سوریه هم اکنون در محورهای الریحان و تل کردی و جنوب شهرک میدعا متمرکز شده که به شدت زیر آتش یگان توپخانه و نیروی هوایی ارتش سوریه است.

این منابع آگاه تاکید می‌کنند: رهاورد این تغییر محورهای عملیاتی در پیشروی یک کیلومتری یگان‌های پیاده نظام ارتش سوریه در مزارع تل کردی و 500 متری مزراع ریحان بوده تا این نیروها بیش از پیش به شهر دوما نزدیک شوند.

به موازات این عملیات ارتش سوریه، دیگر یگان‌های ارتش این کشور نیز به پیشروی خود به سمت این شهر از محورهای «تل کردی» و «الریحان» ادامه دادند تا در جریان درگیری‌های رخ داده و بنابر اذعان جیش الاسلام و گروه تروریستی موسوم به «جیش الامه» ده‌ها تروریست خود را از دست بدهند.

اما این پایان تلفات گروه‌های مسلح تروریستی نبود، بلکه درگیری‌های مسلحانه دو گروه تروریستی «گردان الاسلام» و «جیش الامه» که وارد روز ششم خود شده، هلاکت 16 تروریست از دو طرف و زخمی شدن ده‌ها تروریست دیگر از این دو گروه را درپی داشت.

یک منبع میدانی سوری دلیل درگیری این گروه‌های تروریستی را بی‌اعتمادی آنها به یکدیگر و متحمل کردن مسئولیت شکست‌های وارده در جبهه دوما علیه یکدیگر را دانست، به ویژه آنکه این گروه‌ها از دریافت هرگونه کمک از گروه‌های تروریستی دیگر مستقر در دو منطقه «غوطه شرقی» و «غوطه غربی» دمشق بدلیل عملیات‌های گسترده ارتش سوریه در این مناطق ناامید شده‌اند.

در این راستا این گروه‌های طی روزهای اخیر تلاش کردند، جبهه «حرستا» را با هدف منحرف کردن تمرکز عملیات‌های ارتش سوریه بر شهر دوما فعال و کنترل خود بر بزرگراه این منطقه را تحمیل کنند که با شکست مواجه شدند.

عرصه در ریف دمشق چنان بر گروه‌های مسلح تروریستی تنگ شده که گزارش‌هایی مبنی بر فرار عناصر مسلح از میدان‌های نبرد و رویارویی با ارتش سوریه منتشر شده است.

این گزارش‌ها تاکید می‌کنند، فرار عناصر مسلح از میدان‌های مختلف نبرد در ریف دمشق زهران علوش، سرکرده گروه تروریستی جیش الاسلام را واداشته تا از گروه‌های تروریستی هم پیمان خود در دو منطقه «القابون» و «برزه» واقع در دمشق کمک بگیرد و آنها را تهدید کند که در صورت مصالحه و آشتی با نظام انتقام سختی در انتظار آنها خواهد بود.

گروه‌های مسلح تروریستی مستقر در ریف دمشق طی روزهای اخیر تلاش کردند، با استفاده از مشغول بودن ارتش سوریه به موضوع عقب نشینی تاکتیکی از دو پایگاه نظامی «الحامدیه» و «وادی الضیف» در ریف جنوبی ادلب، حملاتی را با هدف در دست گرفتن کنترل بزرگراه بین المللی «دمشق – حمص» انجام دهند که با شکست مواجه شدند.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها