امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۷:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135137
تاریخ انتشار: ۵ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 73
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گروه‌های مختلف اسلامی و ملی فلسطینی روز پنجشنبه (امروز) با تشکیل جلسه‌ای، ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گروه‌های مختلف اسلامی و ملی فلسطینی روز پنجشنبه (امروز) با تشکیل جلسه‌ای، رژیم صهیونیستی را مسئول درگیری اخیر در نوار غزه اعلام کردند و آن را نقض جدید آتش‌بس دانستند. همزمان با این اتفاق، تحلیلگران سیاسی فلسطین، گفتند که غزه تاوان تبلیغات انتخاباتی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را می‌دهد.

بنا به گزارش وبگاه خبری «فلسطین الیوم»، در بیانیه پایانی نشست مذکور بر حق ملت فلسطین در دفاع از خود و ایستادگی در مقابل دشمن صهیونیستی تاکید شد. گروه‌های فلسطینی تاکید کردند که اجازه نمی‌دهند خون ملت فلسطین بهای انتخابات این رژیم قرار گیرد یا اینکه ملت فلسطین به عنوان یک قربانی برای رسیدن دوباره «بنیامین نتانیاهو» به پست نخست‌وزیری قرار گیرد.

گروه‌های فلسطینی تاکید کردند که در مقابل از اقدام دست‌بسته نخواهند نشست و از حق خود دفاع می‌کنند. آنها از مصر خواستند هر چه زودتر برای ازسرگیری مذاکرات آتش‌بس اقدام کند.

درگیری ظهر روز چهارشنبه در مرز غزه میان نظامیان اسرائیلی و فلسطینی‌ها یک شهید از فلسطینی‌ها و یک مجروح از نظامیان صهیونیستی بر جای گذاشت (جزئیات بیشتر).

تحلیلگران: غزه تاوان تبلیغات انتخاباتی نتانیاهو شده است

تحلیلگران فلسطینی همزمان با هشدار گروه‌های فلسطینی، گفتند که ممکن است بنیامین نتانیاهو، غزه را تاوان تبلیغات انتخاباتی خود بکند که قرار است در مارس 2015 (اسفندماه) برگزار شود.

این کارشناسان در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی ترکیه گفتند که نقض آتش‌بس اخیر در غزه که دو فلسطینی را به کشتن داد، و هدفگیری مستمر صیادهای فلسطینی در ساحل غزه و تعلل مداوم در بازسازی غزه بخشی از تبلیغات انتخاباتی نتانیاهوست.

این تحلیلگران احتمال تشدید اوضاع علیه غزه و مردم آن را بعید ندانستند و گفتند که سیاست «کنش و واکنش» اسرائیل، سیاستی تشدیدی برای بازگشت غزه به اوضاع قبل از جنگ اخیر است تا اسرائیل بار دیگر، اقداماتش علیه غزه را تکرار کند.

«ولید المدلل» استاد رشته علوم سیاسی دانشگاه اسلامی غزه در این خصوص گفت: طرف اسرائیلی و دولت نتانیاهو در موقعیت تعیین‌کننده‌ای هستند. این موقعیت، موقعیت انتخاباتی است و چه بسا غزه تاوان تبلیغات نتانیاهو را بدهد.

مدلل افزود: انتخابات پارلمانی آتی اسرائیل، فضای رقابتی میان نامزدها ایجاد کرده اما در هر بار این غزه است که دستمایه تبلیغات قرار می‌گیرد... نتانیاهو تلاش می‌کند جبهه داخلی در غزه را داغ کند و این امر از طریق هدف گرفته شدن ماهیگیران و صیادان غزه کاملا مشهود است.

«هانی البسوس» تحلیلگر سیاسی و استاد علوم سیاسی دانشگاه اسلامی غزه نیز در این خصوص با المدلل هم‌نظر است و می‌گوید: عملا، غزه است که تاوان تبلیغات انتخاباتی نتانیاهو را می‌دهد.

البسوس گفت: نتانیاهو بعد از شکست در جنگ علیه غزه در تنگنایی حقیقی است... هر یک از نامزدان انتخاباتی موضوع غزه را داغ می‌کنند تا بگویند که دولت آنها قدرت بازدارندگی دارد.

همچنین «مُخیمر ابو سعده» استاد علوم سیاسی دانشگاه الازهر غزه نیز تأکید کرد که تشدید اوضاع امنیتی و نظامی غزه، بخشی از تبلیغات انتخاباتی نخست‌وزیر اسرائیل است.

به گفته ابوسعده نتانیاهو در جنگ 51 روزه، راهکاری نظامی برای نابود کردن مقاومت نیافت و امروز هم در تبلیغات انتخاباتی‌اش نخواهد توانست که چنین راهکاری بیابد.

به گفته این کارشناس سیاسی فلسطینی، ممکن است طرف اسرائیلی در دوره انتخاباتی بخواهد مقاومت را از حیث نظامی تحریک کند تا بهانه‌ای برای حمله به غزه بیابد. این مسئله بخشی از سیاست کنش و واکنش اسرائیل است.

انتهای یپام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها