امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۳:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135155
تاریخ انتشار: ۵ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 221
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ذاکری مدیرعامل مؤسسه همشهری در اختتامیه نخستین «جایزه داستان تهران»

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ذاکری مدیرعامل مؤسسه همشهری در اختتامیه نخستین «جایزه داستان تهران» که شب گذشته در سالن اصلی برج میلاد برگزار شد، بیان داشت: مجموعه مؤسسه همشهری نزدیک به 20 مجله را منتشر می‌کند که یکی از آن مجلات، مجله فاخر و دوست‌داشتنی داستان است.

* ذاکری: شهر تهران را آنطور که شایسته است، نمی‌شناسیم

وی اضافه کرد: در مؤسسه همشهری این بنا را داشتیم که مجلات‌مان صرف اینکه کار توزیع و فروش را نیز انجام دهند، تبدیل به یک نهاد تأثیرگذار شده که مجله داستان این گام را برداشته و جایزه داستان شهر هم تأثیرگذار شد.

ذاکری ادامه داد: در اینجا این سؤال مطرح است که چرا جایزه داستان تهران و چرا شهر تهران، چرا که شهر تهران از بسیاری از مواهب والای شهری تا حدود زیادی از لحاظ شهری بهره‌مند است، اما برخی از شهرهای غربی یا غیر غربی همچنان در ذهن ما می‌درخشند و ما جای جای آن شهر را می‌شناسیم، اما آنطور که شایسته است تهران را نمی‌شناسیم و در خاطره‌های نقل نمی‌کنیم.

به گفته وی، بارها کافی‌شاپ، پل، زیرگذر، پارک، درخت کهنسال و سازه‌های بزرگ و محیط‌های کوچک را نیز در تهران دیده‌ایم، اما در ذهن و خاطره‌های ما نقش نبسته است، علت آن هم این است که هویت شهر را ادبیات می‌سازد.

* هویت شهر را ادبیات و هنر می‌سازد

این مقام مسئول با اشاره به این مطلب که هویت شهر را ادبیات و هنر می‌سازد، بیان کرد: نخستین جایزه داستان تهران را با اهدافی همچون توسعه ادبیات داستانی در سطح شهر، افزایش مخاطب برای داستا، شهر تهران و تهران قهرمان قصه‌ها برنامه‌ریزی کردیم تا به کمک نویسندگان و داستان‌نویسان به این مقولات دست یابیم. 

* فرشیدنیک: ارسال 1326 اثر توسط 1234 نویسنده به این دوره از جایزه

از دیگر سخنرانان نخستین «جایزه داستان تهران» مونا فرشیدنیک سردبیر ماهنامه داستان همشهری است که بیان داشت: مجله داستان بیش از چهار سال است که از سوی مؤسسه همشهری منتشر می‌شود و در طول این سال‌ها نویسندگان و هنرمندان مختلف از طیف‌های فرهنگی و فکری متفاوت گرد هم آمده‌اند که این مهم در تاریخ ادبیات کشور کم‌سابقه است.

وی اضافه کرد: جایزه داستان تهران را با تسری این ایده در تهران پایه‌ریزی کردیم که این شهر میزبان فرهنگ‌های مختلف است که اگر در روزهای روزمره به آن پرداخته نشود به فراموشی سپرده می‌شود.

فرشیدنیک ادامه داد: فراخوان «جایزه داستان تهران» از اول تیر امسال اعلام و تا مهر سال 93 نیز ادامه داشت که به این جایزه، 1326 اثر توسط 1234 نویسنده و داستان‌نویس ارسال شد که 58 درصد این افراد ساکن شهر تهران و 42 درصد دیگر برای سایر شهرهای کشور بوده‌اند که ناگفته نماند 81 درصد از شرکت‌کنندگان این جایزه نیز نویسندگان جوان هستند که سابقه حرفه‌ای و مکتوب ندارند که این نشانگر آن است که دغدغه شهری برای آنها مهم است.

وی افزود: محور داستانی همه مؤلفه‌هایی که شهر تهران را معرفی می‌کند، ویژگی جغرافیایی و اقلیمی، ادوار تاریخی شهر تهران، رویدادهای فرهنگی، هنری و ورزشی تهران، نمادها و مراکز شهری، اماکن متبرکه و امامزاده و سبک زندگی شهروندان تهرانی است که طبق آن، آثار به دست‌مان رسید.

دبیر نخستین «جایزه داستان تهران» گفت: از مجموع 1326 اثر رسیده به این جایزه، 40 اثر در مرحله نخست پذیرفته و در مجموع 13 اثر به مرحله پایانی راه یافتند و به عنوان اثر شایسته تقدیر و 2 جایزه هم در بخش جنبی مورد توجه قرار گرفت.

* کامیاب: شهری که داستان خودش را نداشته باشد، شهر نیست

در ادامه این مراسم، کامیاب مدیرعامل زیباسازی شهر تهران اظهار داشت: در اینجا این سؤال مطرح است که آیا ما هستیم که داستان تهران را می‌نویسیم، یا اینکه این تهران است که بدون ادعا سالها داستان یکایک ما را می‌نویسد؟

وی اضافه کرد: آیا اگر تهران نبود، داستان هر یک از ما داستان فعلی بود؟ و کاراکترهای ما کاراکترهای کنونی بودند؟ اساساً داستان ما از داستان تهران جداست. چه کسی دارد داستان را می‌نویسد؟ همچنین تا مدت زیادی شهر برای خیلی از هنرمندان و نویسندگان یک دیگری هولناک تصویر می‌شد و متهم بود که هنرمند یا نویسنده را بیگانه و تنها کرده و درنهایت او را در شهر رها ساخته است و به نوعی دیگر متهم بود به بی‌هویت کردن و اتهاماتی به مراتب بیشتر از آن.

کامیاب بیان کرد: ادبیات و هنر آیینه تمام‌نمای هر قومی به شمار می‌روند، به همین منظور معتقدم شهری که داستان خودش را نداشته باشد شهر نیست.

* اجرای موسیقی زنده با صدای علیرضا قربانی

در پایان مراسم اختتامیه نخستین «جایزه داستان تهران» علیرضا قربانی به اجرای موسیقی زنده در سالن اصلی برج میلاد پرداخت و علی خدایی به قرائت بیانیه این دوره از جشنواره پرداخت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها