امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۲۲:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135162
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 120
گلعلی بابایی نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;   به لزوم تولید کتاب در ...

گلعلی بابایی نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;   به لزوم تولید کتاب در حوزه تاریخ شفاهی فتنه اشاره کرد و گفت: به نظر می‌آید که آثاری برای فتنه 88 تولید شده، البته اتفاقات 88 یک ظرفیت برای حوزه تاریخ شفاهی است ولی چون شفاف‌سازی در مورد آن نشده و در حالت گنگی قرار دارد عده‌ای برای نوشتن تردید دارند.

*در ارتباط با فتنه 88، فضا همچنان غبار آلود است

وی افزود: باید نقش عوامل اصلی و گرداندگان این اتفاق بیشتر روشن شود و کسانی که محرک کشاندن مردم در خیابان‌ها بودند شناخته شود. هرچند گفته می‌شود که فلان شخص نقش داشته و در اعمال تحریم‌ها نیز موثر بوده ولی همچنان می‌بینیم که در رسانه ها نیز اسم آن شخص یا اشخاص به صورت حروف اول نامش بیان می‌شود و این نشان می‌دهد که هنوز فضا غبار آلود است و شفاف سازی صورت نگرفته است.

نویسنده کتاب «ضربت متقابل» گفت: بعضی سازما‌ن‌های مردم نهاد مانند «جشنواره مردمی رسول آفتاب» تلاش کردند که اتفاقات آن سال را ثبت کنند ولی شاهدیم که امسال در بخش خاطره اثری به دبیرخانه این جشنواره نرسیده است. این نشان می‌دهد که کمتر به این مسئله پرداخته شده و بیشتر در فضای کلی گویی بوده و هر طرف ادعایی طرح کرده و طرف مقابل آن را رد کرده و این نشان دهنده این است هنوز فضای بی‌خبری حاکم است.

*نویسنده بازجو نیست

وی به نقش نویسنده‌ها اشاره کرد و گفت: نویسنده بازجو نیست. وی یک اطلاعات خامی دارد که بر اساس آن شروع به نوشتن تاریخ می‌کند و در مورد این اتفاق هنوز اطلاعات درستی موجود نیست و اگر هم وجود دارد در اختیار عموم نیست و شاید برخی ارگان‌ها داشته باشد و این ریشه در عدم شفاف سازی دارد. در حوزه دفاع مقدس شاهدید که کمتر این ابهام‌ها را شاهد هستیم هر چند در دفاع مقدس نیز در مسائلی مانند قطعنامه و یا ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر نیز بعضی ابهامات وجود دارد ولی با این حال گفتنی‌ها گفته شده و اصل تاریخ هشت سال دفاع مقدس روایت و ثبت شده است.

*عده‌ای در حال قبح‌زدایی از عوامل فتنه 88 هستند

بابایی گفت: تحقیق میدانی یکی از راه‌های شفاف سازی حوادث سال 88 است تا حقایق روشن شود و هرکس باید خودش دنبال این موضوع برود ولی این یک طرف قضیه است و در طرف دیگر باید وضعیت افراد روشن شود زیرا برخی از عوامل فتنه 88 ارادتمندانی دارند که رسانه در اختیار دارند و مشغول قبح زدایی از رفتارهای آنها هستند. پژوهشگر تا اطلاعات درست و موثقی در اختیار نداشته باشد نمی‌تواند دست به ثبت و روایت بزند و عمل را به نحو احسن انجام دهد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها