امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۶:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135182
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی ...

بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

 

***

موسویان: آمریکا نمی‌خواهد با ایران بازی کند!

مذاکرات هسته‌ای و «بازی آمریکایی»...

آقای حسین موسویان، دیپلمات اسبق ایرانی و از مقامات شرکت کننده در مذاکرات معروف هسته‌ای در سال 82، اخیراً در گفت‌وگویی پیرامون نامه سرگشاده آقای ظریف به سران کشورهای جهان پیرامون مذاکرات هسته‌ای گفته است: رئیس‌جمهور و وزیر خارجه آمریکا برای توافق هسته‌ای و پذیرش غنی‌سازی در ایران و رفع تدریجی تحریم‌ها جدی هستند و قصد بازی کردن با ایران را ندارند!

به گزارش الف، وی همچنین با بیان اینکه هم ما باید مشکلات داخلی آمریکا را درک کنیم و هم آمریکایی‌ها باید مشکلات داخلی ما را درک کنند، در پاسخ به این سؤال که با توجه به اجرای ضعیف توافق اولیه ژنو احتمال دست یافتن به توافق وجود دارد؟ گفته است: «من خوشبین هستم»... توافق نهایی ممکن و انشالله حاصل خواهد شد.

 

*صحبت‌های آقای موسویان مبنی بر اینکه آمریکا قصد ندارد با ایران بازی کند! در حالی مطرح می‌شوند که 3 ماه قبل آقای حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور نیز در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا گفته بود: «مقامات کشورهای غربی اکنون می گویند چگونه به ایران کمک کنیم»...!

اما این صحبت‌ها در فضای واقعیت چندان صحیح به نظر نمی‌رسند زیرا هم در جریان مذاکرات هسته‌ای سال‌های 82 و 83 و هم در جریان توافق اخیر ژنو که پس از آن چند ده تحریم جدید در کنار تهدیدهای نظامی مختلف علیه کشورمان از سوی آمریکا اعمال و ابراز شد؛ افکار عمومی ایرانیان به تجربه دریافته‌اند که اتفاقاً هر توافقی با آمریکا شکننده است و پای یک بازی بدبینانه درمیان است نه پای یک توافق جامع و البته جدی و پایدار!

همچنین باید تصریح کرد که چهره‌های نزدیک به دولت اگر با بدبینی ابراز شده از سوی مقام معظم رهبری نسبت به مذاکره با آمریکا و خود آمریکا موافقتی ندارند و صریحاً اعلام می‌کنند که «خوشبین»! هستند؛ مرتکب ذنب لایغفر نشده‌اند اما باید دانست که واقعیات صحنه و آنچه که در عمل به چشم می‌آید و احساس و اثبات می‌شود؛ بدبینی مقام معظم رهبری است نه خوشبینی افراد مذکور.

یکی از نکات قابل تأمل در این میان نیز این است که علیرغم تمام خوشبینی‌های ابراز شده و حتی گاهی تناقضات بیان شده (از جمله اینکه زمانی توسط یک مقام بلندپایه دولت یازدهم اعلام شد به غنی‌سازی 20 درصدی نیاز داریم و زمان دیگری توسط همین فرد بیان شد که به این سطح از غنی‌سازی نیاز نداریم!) پس از توافق ژنو هیچ تغییر خاص و ملموسی در زندگی و معیشت مردم اتفاق نیافتاد.

این در حالی بود که حتی قبل از امضای این توافق، تبلیغات فراوانی توسط یک جریان مدعی حمایت از دولت بروز یافت که طی آنها اقدام به ترسیم «در باغ سبز» از سوی آنها می‌شد و این جریان حتی صریحاً هم اعلام کرد که این توافق در افزایش سطح معیشت مردم تأثیر دارد.

جالب آنکه اخیراً نیز برخی چهره‌های حامی مذاکره مدعی شده‌اند که رژیم تحریم‌ها به‌گونه‌ای است که مثل دومینو عمل می‌کند و با رفع برخی از آنها، تمام آنها یکی یکی فرو می‌ریزند!

این در حالی است که اولاً توافق ژنو نشان داد که چنین تحلیلی با واقعیت منطبق نیست و ثانیاً مقامات آمریکایی نیز مکرر در مکرر اعلام کرده‌اند که ساختار اصلی تحریم‌ها را باقی می‌گذارند و حتی شخص رئیس‌جمهور روحانی هم پس از توافق ژنو اذعان کرد که ساختمان تحریم‌ها باقی می‌ماند.

گفتنیست در بحث توافق هسته‌ای؛ یک جریان خاص تلاش دارد تا بحث «تدریجی بودن رفع تحریم‌ها»! که مساوی با احتمال باقیماندن ساختار اصلی تحریم‌ها و افزایش بازه زمانی لغو تحریم‌ها تا مدت زمان شاید 20 سال و بیشتر است را یک مقوله منطقی و موجّه جلوه دهد.

همین جریان اشاره شده چندی قبل در یکی از تحلیل‌های خود گفته بود:‌«تیم مذاکره کننده ایران حتما این را در نظر گرفته که "توافق نهایی" نیز التزامی به غرب برای برداشتن همه تحریم‌ها به وجود نمی‌آورد»!

 

***

 

انتقاد هاشمی از رساله‌های عملیّه علما

هاشمی: گاهی در مجمع تشخیص مصلحت تصمیمات غیر دینی می‌گیرم!

سایت آقای هاشمی رفسنجانی اخیراً طی مطلبی با عنوان «مصاحبه منتشر نشده صداوسیما با آیت‌الله هاشمی» به نقل از ایشان پیرامون اسلام و فقها نوشته است:

«وقتی رسائل عملیه علما را می‌خوانم و با اطلاعی که از مبانی فقهی دارم، می‌بینم گاهی به جای خود مقلّد، روی عرف می‌نشینند. یعنی مصداق تعیین می‌کنند که این شأن مقلد است که عرف باید این را تعیین کند.»

به گزارش ایلنا، ایشان همچنین با بیان اینکه اسلام را می‌شناسم، گفته است: فکر می‌کنم علمای طراز اول اسلام اینجور خشن نیستند و دست مقلدین خودشان و مردم را نمی‌بندند و فضا را بر آنها تنگ نمی‌کنند.

او همچنین در بخشی از صحبت‌هایش گفته است: به صورت اجتماعی الآن در مجمع تشخیص مصلحت نظام داریم با حکم الهی تصمیماتی می‌گیریم که شاید دینی نباشد.

 

*اخیراً دو گفتار دیگر از آقای هاشمی نیز با تیترهای «چرا پیامبر(ص) از مردم، حلالیت طلبید؟» و «پیامبر(ص) از مخالفانش هم نفرت نداشت» در پایگاه اطلاع‌رسانی ایشان منتشر شده است.

هفته‌نامه یالثارات‌الحسین در یکی از اخبار کوتاه خود با اشاره به یکی از همین گفتارها اینطور نوشته است: «انتشار این گفتار میطلبد که آقای هاشمی بزودی گفتاری را هم در زمینه جریانات ناهمسو با پیامبر در صدر اسلام، دسیسه های یهودیان علیه ولایت پیامبر(ص) و امیرالمومنین(ع) و جریاناتی به ظاهر مسلمان که سبب ساز مظلومیت امیرالمومنین و امام مجتبی(س) شدند نیز منتشر کنند»

در باب جمله اشاره شده از آقای هاشمی مبنی بر اینکه گاهی در مجمع تشخیص تصمیماتی می‌گیرند که شاید دینی نباشد نیز احتمالاً منظور آقای هاشمی؛ مثال فقهی «أکل میته» است.

مثالی که می‌گوید در لحظات اضطرار و به شرط بروز برخی شرایط، خوردن گوشت مردار به قدر رفع اضطرار، بلامانع است.

اما باید دانست که این مثال هرگز به این معنا نیست که اجازه أکل میته یک مفهوم غیر دینی است.

بلکه این مثال نشان می‌دهد که تفکر شیعی، جامعیت صدور حکم فقهی در هر دو حالت اضطراری و عادی را دارد و هر دو امر نیز دینی و برآمده از اسلام و عقل هستند نه اینکه در یک حالت اجازه غیر دینی صادر شده باشد و در حالتی دیگر خیر!

 

***

 

تنها آینده روشن برای ایران به روایت ابراهیم یزدی!

هدف یک جریان سیاسی خاص از پروژه بزرگنمایی «احزاب» چیست؟

برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب طی هفته‌های اخیر، مطالب فراوانی را به مسئله «احزاب» اختصاص داده‌اند و یادداشت‌ها، مصاحبه‌ها و گزارش‌های متعددی در این رسانه‌ها با موضوع «تحزب و حزب» منتشر شده است.

آقای ابراهیم یزدی در گفت‌وگو با یکی از شماره‌های هفته گذشته روزنامه اعتماد در همین زمینه گفته است:‌ احزاب سیاسی ایران به خصوص نیروهای منتقد ساختارهای حقیقی توان بالقوه برای تاثیر گذاری بر روند تغییرات را دارند و به همین دلیل با ممانعت‌های دایم روبه رو هستند. اگر اثرگذار نبودند، نگرانی از آنان و قبول هزینه و برخورد با آن چه توجیهی دارد، اما با وجود این فشارها مسیر آینده ایران بی تردید توفیق مردم سالاری است.

او گفته است: هیچ راهی جز قبول و تن دادن به مقررات ناظر بر گردش قدرت از طریق فرآیند انتخابات و دموکراسی وجود ندارد. این تنها آینده روشن و امیدوارکننده برای ایران است.

آقای فیاض زاهد، چهره اصلاح‌طلبی که اخیراً گفته بود از انقلاب سال 57 خاطره خوشی ندارد نیز در همین زمینه به خبرگزاری ایلنا گفته است: اجازه رشد و تکامل نظام حزبی وجود ندارد!

او همچنین تصریح کرده است: اگر به صورت دقیق نگاه کنیم نه تنها در ایران حزب و نهاد حزبی قوی مشاهده نمی‌شود بلکه ما حتی تشکل‌های صنفی و سندیکایی قدرتمند هم نداریم.

 

*بزرگنمایی مثل «تحزّب» در کنار فعالیت‌های زودهنگام انتخاباتی اصلاح‌طلبان معانی خاصی را به ذهن متبادر می‌کند.

معانی خاصی که پررنگ‌ترین وجه آنرا آقای داوود فیرحی، از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب چندی قبل در یک نشست دانشجویی عنوان کرده است.

به گزارش ایلنا وی در این نشست گفته است:

«مطالعات تطبیقی نشان میدهد که نیازی به درگیری با نهادهای نظارتی نیست. تنها اگر یک قانون داشته باشیم میتوان اصلاحات مهمی را بوجود آورد. آنهم اینکه شورای نگهبان با حفظ تمامی اختیاراتش ملزم باشد که یک نماینده از احزاب مهم را در انتخاباتهای کشور بعنوان کاندیدا تایید کند»

شایان ذکر است که اصلی‌ترین معضل اصلاح‌طلبان برای انتخابات پیش رو مسئله تأیید صلاحیت برخی کاندیداهای وابسته به این طیف سیاسی است که در رخدادهای سال 88 مشارکت داشته‌اند.

معضلی که اصلاح‌طلبان را از یکسال قبل تاکنون واداشته است به واکنش‌های مختلفی در مقابل  شورای محترم نگهبان دست بزنند.

واکنش‌هایی که دعوت از دولت برای ورود به مسئله تأیید صلاحیت‌ها نیز یکی از آنهاست.

خانم اشرف بروجردی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب چند ماه قبل در بخشی از یک یادداشت انتخاباتی! در روزنامه آرمان نوشته است: «دولت باید یک استراتژی را برای برگزاری انتخابات تعیین کند که اساسا فارغ از ترکیب آینده مجلس، مبنای حمایت و اصل کار دولت باید حفظ و صیانت از آرای مردم باشد! اگر واقعا این استراتژی در جنبه عمل هم خودش را نشان دهد، ترکیب آینده مجلس می‌تواند متفاوت از ‌آن چیزی باشد که امروز شاهدش هستیم»!

 

***

 

درباره پروژه احتمالی تشکیل اسرائیل بودایی

این تصویر که شبکه آمریکایی هافینگتون پست در سایت خود و در بخش تصاویر روزانه منتشر کرده، مربوط به بروز اغتشاشات در ایالت آسام هندوستان است.

هافینگتون پست در توضیح این عکس بیان می‌کند که تعدادی از مردم این ایالت در اعتراض به حمله چند شبه نظامی به روستائیان آسام دست به تظاهرات و بستن خیابان‌ها زده‌اند.

حملاتی که بر اساس گزارش هافینگتون پست منجر به درگذشت 56 نفر شده است.

بر اساس این گزارش، پلیس هند گفته است که میزان اعتراضات و اغتشاشات جدایی‌طلبانه در این ناحیه به شدت در حال رشد است.

انتشار تصویر اغتشاش در ایالت آسام هند در یک رسانه آمریکایی؛ قاعدتاً بخشی از پروژه احتمالی ساخت یک «اسرائیل بودایی» در جوار کشور چین با مقدمه ناآرام‌سازی مناطقی از بنگلادش، میانمار، چین و هندوستان است.

پروژه‌ای با یک کشور یا جنبش فرضی که از دالایی‌لاما رهبر دینی بودائیان بعنوان سرکرده آن یاد می‌شود.

فردی که البته روابط نزدیکی با کاخ سفید و رژیم صهیونیستی دارد و تاکنون چندین مرتبه بودائیان کشور چین را به قیام مسلحانه و جدایی‌طلبی فراخوانده است.

جالب آنکه همزمان با انتشار تصاویر مربوط به اغتشاش در ایالت آسام، تصاویر و مطالبی مربوط به شخص دالایی‌لاما در رسانه‌های مختلف جهان بازنشر و منتشر شده است.

بر اساس تحلیل‌های موجود، پروژه احتمالی اسرائیل بودایی، بخش‌هایی از کشورهای میانمار، بنگلادش، هند و چین را که دارای مرزهای مشترکی نیز هستند؛ خواهد بلعید و در این میان، ایالت آسام به دلیل حالت شبه‌جزیره‌ای که نسبت به هندوستان دارد، یکی از مناطق اصلی برای تبدیل شدن به کانون درگیری‌های جدایی‌طلبانه به‌شمار می‌رود.

خبرگزاری تسنیم نیز در خبری گزارش داده است که شورشیان ایالت آسام اعلام کرده‌اند که به دنبال تشکیل یک سرزمین مستقل هستند.

طی چند سال اخیر، تحلیل‌هایی استراتژیک منتشر شده است مبنی بر اینکه کاخ سفید قصد دارد با تشکیل یک حکومت مزاحم در کنار کشور چین، موانعی را در فرایندهای توسعه این کشور ایجاد کند.

پروژه‌ای که ناآرام‌سازی‌های مذکور و یا ایجاد اغتشاشات در هنگ‌کنگ نیز در راستای آن ارزیابی می‌شود.

کشورهای میانمار(برمه) و بنگلادش طی دو سال اخیر شاهد ناآرامی‌های فراوانی بوده‌اند. کشور چین نیز جدای از مباحث امنیتی مربوط به پیروان دالایی‌لاما در این کشور، هم‌اکنون درگیر اغتشاشات هنگ‌کنگ است.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار