امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۷:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135227
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به عراق، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (جمعه) در جریان سفر به کشور عراق به ...

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به عراق، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (جمعه) در جریان سفر به کشور عراق به سلیمانیه منطقه کردستان عراق سفر کرد.

وی پیش از ترک سلیمانیه طی کنفرانس مطبوعاتی که در محل فرودگاه برگزار شد، گفت: محور این سفرها بحث جریان تروریستی بوده است.

لاریجانی با بیان اینکه مردم کرد در حملات تروریستی مظلوم واقع شدند، اظهار داشت: امروز کردستان مورد حمله وحشیانه داعش قرار گرفته است.

لاریجانی در ادامه به سفر خود به کشورهای سوریه و لبنان اشاره کرد و گفت: مهمترین مسئله هم‌اکنون در منطقه بحث تروریسم است که چند کشور این منطقه را درگیر خود کرده‌ و یکی از کشورهایی که اکنون از تروریسم رنج می‌برد، عراق است.

وی با اشاره به اینکه از دیرباز روابط جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان عراق بسیار حسنه بوده، اظهار داشت: این روابط دوستانه و نزدیک به زمان جنگ و زمان دفاع مقدس بازمی‌گردد همان زمانی که صدام رفتاری وحشیانه با کردهای عراق داشت.

لاریجانی با اشاره به عملیات چریکی که در عراق و در زمان صدام با مسئولیت طالبانی انجام می‌شد، خاطرنشان کرد: جلال طالبانی شخصیت ممتازی است و پس از آنکه حکومت صدام سقوط کرد و رئیس جمهور عراق شد، روابط ما با عراق نزدیک‌تر شد چراکه طالبانی شخصیتی مهم و مؤثر است و در دموکراتیزه کردن عراق و در ایجاد امنیت در این کشور نقش ویژه‌ای داشته است.

«در این سفر در مورد مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بحث زائران با مقامات عراقی و استانداران نجف و کربلا صحبت شد. درباره برخی مسائل سیاسی که میان عراق و ایران مانده بود نیز بحث و گفت‌وگو شد و به راه حل‌های مناسبی رسیدیم.»

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا ایران همانطور که از اقلیم کردستان عراق حمایت می‌کند، اگر منطقه‌ای سنی‌نشین نیز تشکیل شود از آن حمایت خواهد کرد، اظهار داشت: بافت‌های جمعیتی را در شرایط فعلی نمی‌توان تغییر داد و طرح چنین موضوعاتی به نفع هیچ کس نیست چراکه مهمترین مسئله در عراق مبارزه با داعش و تروریست‌هاست.

لاریجانی در توصیه‌ای به چهره‌های سیاسی عراق گفت: در زمانی که مهمترین مسئله اجرای عملیات و مقابله علیه تروریسم است این صحبت‌ها را نکنند چراکه صحبت در این مسائل زیاد است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال دیگری در این خصوص که‌ آیا همانطور که در مبارزه با تروریسم به عراق کمک کردید این پشتیبانی را از حریم اقلیم کردستان نیز خواهید داشت و این حمایت ادامه دارد، خاطرنشان کرد: دوستان ما در اقلیم کردستان جمعند و روابط تاریخی با ایران دارند؛ ما چه در زمان صدام و چه امروز هرگاه اقلیم کردستان دچار مشکل شده، به کمکش شتافته‌ایم و در همین زمان نیز با توجه به حمله‌های وحشیانه داعش در جاهای مختلف، جمهوری اسلامی ایران به کمک اقلیم کردستان شتافته و باعث شده است از این مشکل رهایی یابند.

لاریجانی افزود: پس از سلیمانیه عازم اربیل هستم تا با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق گفت‌وگوها و رایزنی‌های انجام دهم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها