امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۲۰:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135239
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
کاظم غریب‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره جنبه حقوق بشری گزارش اخیری که از شکنجه‌ها در ...

کاظم غریب‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره جنبه حقوق بشری گزارش اخیری که از شکنجه‌ها در آمریکا منتشر شد، گفت: باید بررسی کنیم و ببینیم که علل انتشار گزارش شکنجه در آمریکا و گزارش عملکرد سنا در برخورد با متهمین و محکومین امر مبارزه با تروریسم توسط سیا در این برهه زمانی چیست؟ چرا این گزارش الان منتشر شد؟

وی افزود: این گزارش 2 سال قبل به تایید و تصویب کمیته اطلاعاتی سنا رسید ولی هم‌اکنون حدود 7 درصدش در این برهه زمانی منتشر شده و بخش اساسی این گزارش عملا حذف شده است.

معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر اذعان کرد: یک دلیل اساسی انتشار این گزارش در این شرایط زمانی در واقع بحث تحت‌الشعاع قرار دادن حرکت‌های اعتراضی مردم آمریکا به تبعیض نژادی و نقض حقوق بشر سیاه پوستمان به صورت سیستماتیک در جامعه آمریکا است.

غریب‌آبادی ادامه داد: ما دیدیم آن اتفاقاتی که در 5 – 6 ماه گذشته با قتل آن سیاه‌پوست در شهر فرگوسن روی داد، در ابتدا سیاهان و بعد سفیدپوستان به اجتماع اعتراضی گسترده در سراسر آمریکا پیوستند و این وجه آمریکا را به عنوان کشوری که مدعی حمایت‌های حقوق بشر و آزادی‌های اساسی افراد است و حتی به بهانه حمایت از حقوق بشر در چند کشور دخالت نظامی در کشورها انجام داد و به بهانه استقرار دموکراسی و آزادی و حمایت از حقوق افراد تحت ظلم تهاجم نظامی به برخی از کشورها کرد، بسیار خدشه‌دار می‌کرد.

وی اظهار داشت: یک دلیل اساسی تحت‌الشعاع قرار دادن این حرکت‌های ضد نژادپرستی علیه سیستم آمریکا که مبادره به نقض حقوق بشر به صورت سیستماتیک می‌کند، است. البته دلایل دیگر دارد که آنها را هم نباید نادیده گرفت.

معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر بیان کرد: جمهوری ‌خواهان و دموکرات‌ها در حال حاضر به دلیل بحث انتخابات کنگره و دور بعدی ریاست جمهوری وارد یک رقابت داخلی شدند. دموکرات‌ها طبیعتا در فکر این بودند که با توجه به تغییر و تحولاتی که به زودی در مجلس سنا روی می‌دهد و کمیته اطلاعاتی سنا به دست جمهوری‌خواهان می‌افتد دیگر این فرصت از دستشان خارج می‌شود که بخواهند این گزارش را منتشر کنند و یک تیر خلاصی را به جمهوری خواهان بزنند و از این گزارش به عنوان یک موضوع در سیاست‌های داخلی هم استفاده کردند.

وی تصریح کرد: نکته سوم هم در واقع باز بر‌می‌گردد به ابعاد حقوق‌بشری این موضوع زیرا وجهه آمریکا به دلیل برخورد نژادپرستی با سیاهان در عرصه جهانی بسیار مخدوش شده بود، آمریکا خواست که چهره خود را در ابعاد بین‌المللی بازسازی کند آنهم با این تعبیر که ما اگر نقطه ضعفی در سیستم خودمان داریم به آن اذعان می‌کنیم. حال غافل از اینکه بالاخره نقض حقوق بشر مسئولیتش با دولت – حاکمیت است به این معنا که اگر در آمریکا نقض حقوق بشر توسط جمهوری‌خواهان شد دموکرات‌ها خود را تبرئه بکنند و بالعکس. بلکه حاکمیت آمریکا باید در مقابل نقض حقوق بشر پاسخگو باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها