امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۵:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135265
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
اباذر محبی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به سلامت اداری و مفاسد اقتصادی گفت: در راستای امر مبارزه با ...

اباذر محبی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به سلامت اداری و مفاسد اقتصادی گفت: در راستای امر مبارزه با مفاسد اقتصادی به نظر می‌رسد که قبل از اینکه موضوع جبنه حقوقی و قضایی داشته باشد، جنبه فرهنگی دارد.

وی افزود: یک همچون امری بیش از اینکه نیاز به برگزاری همایش یا قانونگذاری داشته باشد، به التزام به قانون و فرهنگ‌سازی در بین مسئولین جهت انجام امور در مجرای قانونی نیاز دارد.

این وکیل دادگستری ادامه داد: متاسفانه آنچه که در مملکت‌مان شاهد هستیم این است که برخی مسئولین در هر جایگاهی که قرار بگیرند به جای اینکه در چارچوب قانون دنبال انجام وظایفشان باشند دنبال این هستند که هر آنچه می‌توانند از موضع قانونی و جایگاهی که قرار دارند در حیطه گسترش اختیار خودشان استفاده نمایند.

محبی اظهار داشت: مساله این است که در جایگاه حکومت حاکمان در جامعه طبق اصول حقوقی و اصول کلی حاکمیت اصل بر این است که در حوزه اقتدار عمومی هیچ مسئولی حق اجرای کاری را ندارد مگر آنکه قانون به آن اجازه داده باشد و برعکس در حوزه حقوق خصوصی افراد حق همه‌گونه کاری را دارند مگر آنکه قانون ممنوع کرده باشد.

وی اذعان کرد: این اصل متاسفانه آنطوری که باید و شاید در بین برخی مسئولین ما نهادینه نشده و این باعث شده هر کس در هر جایگاهی که قرار بگیرد نتواند خودش را در چارچوب قوانین با قانون هماهنگ کند لذا سعی می‌کند در حداکثر اختیارش از موضع قدرتی‌اش استفاده کند و این منجر به فساد می‌شود.

این حقوقدان با اشاره به اینکه ریشه اصلی مفاسد اقتصادی را باید در عدم التزام برخی مسئولین به قوانینی که در حوزه مسئولیتشان است جستجو کرد، بیان کرد: راه پیشگیری این است که ما یاد بگیریم و تمرین کنیم خودمان را مقید کنیم به آنچیزی که قانون برای ما مشخص کرده است، بکنیم.

وی در خاتمه گفت: نهادها باید در چارچوب وظایف ذاتی خودشان به فعالیت بپردازند و به آنچیزی که فلسفه وجودیشان است ملتزم باشند و باید بپذیریم که سعادت، پیشرفت و توسعه کشور ما در گرو این است که محدودیت‌های قانونی را در هر جایگاهی‌ که هستیم برای خود به صورت داوطلبانه قبول کنیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها