امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۰۴:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135274
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، براساس این گزارش با استناد به تصاویر ماهواره ای اعلام شده که 24 محوطه تاریخی سوریه به طور ...

به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، براساس این گزارش با استناد به تصاویر ماهواره ای اعلام شده که 24 محوطه تاریخی سوریه به طور کامل تخریب شده، 189 محوطه تاریخی دیگر به شدت صدمه دیده و به 77 محوطه تاریخی دیگر نیز صدماتی وارد شده است.

سوریه یکی از غنی ‌ترین کشورهای جهان از نظر دارا بودن آثار تاریخی ارزشمند بوده و شش محوطه تاریخی ارزشمند این  کشور شامل «دژ کردان»، شهر تاریخی «حلب»، بخش تاریخی «دمشق» و «بصرا»، شهر تاریخی «پالمیرا» و مجموعه  دهکده‌ های تاریخی شمال سوریه در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو قرار دارند که همگی آنها در جریان سه سال جنگ داخلی در این  کشور به شدت صدمه دیده و در آخرین اجلاس کمیته میراث جهانی سالانه سازمان یونسکو در کامبوج نیز در فهرست میراث جهانی در خطر این سازمان قرار گرفتند.

در این میان براساس گزارشها بیشترین صدمات به دژ کردان که در سال 2006 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و سالها در اختیار تروریست‌های مسلح مخالف دولت سوریه قرار داشت، وارد شده است. این قلعه که قدمتی حدود 900 سال دارد و قرنها قبل یکی از  پایگاه‌های اصلی صلاح‌الدین، فرمانده مسلمانان در جنگ‌های صلیبی بود در سال ۱۰۳۱ میلادی ساخته شد و در درگیری برای تصرف آن  بین نیروهای ارتش سوریه و تروریست‌های مسلح، نزدیک به یکصد تروریست‌ مسلح کشته شدند.

از سوی دیگر از حدود دو سال قبل یک خیابان سنگی در شهر تاریخی «آلپیو» سوریه که میتوان آن را یکی از قدیمی ‌ترین بازارهای  جهان دانست به میدان نبرد بین ارتش سوریه و تروریستها تبدیل شده و طی این زمان صدمات زیادی به این اثر تاریخی وارد شده است.

در سپتامبر 2012 نیز با تشدید درگیریها در شهر تاریخی حلب سوریه در حادثه ای که سازمان یونسکو آنرا یک تراژدی نامید، مغازه‌های  چوبی بازار این شهر که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده بوده، در آتش سوختند. در آوریل 2013 نیز مناره مسجد جامع حلب با قدمتی حدود 900 سال بر جای مانده از سلسله بنی ‌امیه که یکی از زیباترین مساجد جهان  به شمار می‌رفت، منفجر شد.

همچنین هزاران محوطه تاریخی دیگر شامل دهکده‌ هایی با قدمتی حدود 5 هزار سال و آثار از تمدن روم باستان شامل قصر، بازار، آمفی‌  تئاتر و ویلای رومی نیز در شرایط ناگواری قرار دارند.

همچنین براساس تصاویر ماهواره‌ ای، کاوش‌های غیرمجاز برای کشف آثار تاریخی ارزشمند در محوطه های تاریخی سوریه بدون وقفه توسط مردم  محلی و همچنین گروههای مسلح با هدف فروش آ‌ثار تاریخی برای بدست آوردن پول یا اسلحه ادامه دارد که در این میان بیشترین حجم کاوش غیر قانونی در شهر تاریخی «پالمیرا» برجای مانده از تمدن روم باستان و محوطه تاریخی «ابلا» بر جای مانده از عصر برنز صورت می‌  گیرد.

از سوی دیگر شرایط موزه های سوریه نیز نامساعد بوده و در ماههای اخیر بدلیل کاهش تدابیر امنیتی گزارشهایی از سرقت آثار تاریخی از  آنها منتشر شده است. در این شرایط سازمان یونسکو برای حفظ میراث فرهنگی سوریه اقدام به تهیه کاتالوگی از آثار تاریخی سوریه اشاره  کرد تا بدینوسیله کشف آنها توسط پلیس بین‌الملل (اینترپل) امکانپذیر بوده و و از فروش آنها در حراجی‌ ها جلوگیری شود، این در حالیست که کارشناسان از خرید و فروش گسترده آثار تاریخی سوریه در بازارهای سیاه آمریکا و اروپا خبر داده و گفته می ‌شود بخشی از درآمدهای گروههای تروریستی از جمله گروه از این راه تامین می شود.

انتهای پیام/

 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها