امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۱۲:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135283
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
سیامک باقری کارشناس مسائل بین‌المللی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در پاسخ به سؤالی در خصوص دلیل اصلی تغییر ...

سیامک باقری کارشناس مسائل بین‌المللی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در پاسخ به سؤالی در خصوص دلیل اصلی تغییر سیاست آمریکا در قبال کوبا گفت: آمریکایی‌ها خیلی سعی دارند که از تغییر مواضع و رفتار خود نسبت به کوبا سوءاستفاده کنند و به گونه‌ای این تغییر رویکرد را مطرح کنند که کوبا دست از سیاست‌های اصلی خود برداشته و ماهیتاً تغییر کرده و به جبهه لیبرالیسم پیوسته در حالیکه با توجه به تغییرات ایجاد شده در حوزه رهبری کوبا این رفتار ایالات متحده اقدام دیپلماسی در حوزه سیاست خارجی است تا تغییر ایدئولوژی در رفتار کوبا.

این عضو هیأت علمی دانشگاه افزود: ایدئولوژی ساختار مارکسیستی و آموزه‌های آن همچنان در کوبا باقی است و ایالات متحده با توجه به شرایط جدید و تغییرات صورت گرفته در فضای بین‌المللی چنین سیاستی را اتخاذ کرده است.

این کارشناس مسائل بین‌المللی تصریح کرد: تغییر راهبرد آمریکا نسبت به کوبا به این دلیل است که ایالات متحده و به طور اخص اوباما سعی دارد که در دوره باقیمانده خود میراثی را بر جای بگذارد و نشان دهد که در دوره ریاست جمهوری وی تحولات جدی در عرصه سیاست خارجی آمریکا ایجاد شده است.

باقری اظهار داشت:‌ با توجه به مشکلات اوباما در داخل آمریکا و سیاست‌هایی که در خاورمیانه وی و تیمش به کار گرفته که با شکست نیز مواجه شده، اتخاذ سیاست‌هایی نظیر تغییر راهبرد در قبال دولت کوبا در شرایطی که حزب دموکرات بازنده انتخابات نیز شده است، منجر به احیای حزب دموکرات در ایالات متحده خواهد شد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: سیاست خارجی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری به عنوان یک پارامتر مهم ارزیابی می‌شود به همین دلیل هم مذاکرات هسته‌ای با ایران را به گونه‌ای دنبال می‌کنند که نتایج مطلوب را از آنان به دست آورند تا از آن به عنوان برگ‌های برنده در انتخابات بعدی استفاده کنند.

این کارشناس مسائل بین‌المللی گفت: سیاست اوباما با توجه به شرایط درونی و محیط بیرونی منجر به تعاملات با کوبا شده، زیرا ایالات متحده به خوبی از شرایط جهانی اینگونه استنباط کرده که باید تصمیم جدیدی را در عرصه سیاست خارجی خود برای کسب منافع بیشتر اتخاذ کند.

وی در پایان گفت: تصمیم جدید آمریکا در قبال کوبا به نظر می‌رسد که کاملاً منطبق با اصول ایالات متحده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها