امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۱:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135286
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 35
فؤاد ایزدی کارشناس مسائل بین‌المللی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در پاسخ به سؤالی در خصوص ...

فؤاد ایزدی کارشناس مسائل بین‌المللی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در پاسخ به سؤالی در خصوص دلیل اصلی تغییر رفتار آمریکا در قبال کوبا گفت: مردم و دولت کوبا در مقابل فشارهای آمریکا از اصول اولیه انقلاب خود به هیچ وجه کوتاه نیامده‌اند.

وی به مقاومت، حضور و حمایت 53 ساله مردم کوبا از انقلاب‌شان اشاره کرد و افزود: رهبران کوبا در دوره 53 ساله انقلاب خود هیچ وقت سیگنال و پیامی به آمریکا ندادند که علاقمند به ایجاد رابطه با آمریکا هستند و هیچ گاه عنوان نکردند که ما باید با دنیا رابطه خود را خوب کنیم.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: دولتمردان کوبایی هیچ گاه اعلام نکردند که خزانه‌های دولت خالی است و هیچ گاه معیشت مردم را به مباحث تحریم گره نزدند. لذا در کنار مقاومت مردم کوبا ادبیات دولتمردان این کشور نیز امری مهم در بحث ایستادگی آنهاست.

ایزدی اظهار داشت: اوباما زمانی که سیاست قبلی آمریکا را در قبال کوبا تغییر داد صراحتاً گفت که اقدامات ایالات متحده علیه هاوانا مثمر ثمر نبوده و سیاستمداران آمریکایی مواضع خود را تغییر دادند، زیرا به خوبی متوجه شد که سیاست قبلی‌شان نمی‌توانست راهبرد آمریکا را به نتیجه برساند و دلیل اصلی آن مقاومت مردم کوبا بود ضمن اینکه ادبیات دولتمردان کوبایی نیز نسبت به طرف مقابل‌شان هیچ وقت ضعیف نشد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: اگر کشوری در دنیا وجود داشته باشد که دولتمردان آن اعلام کنند که تحریم‌های آمریکا علیه‌شان تاثیرگذار بوده و با مذاکره به دنبال برداشته شدن تحریم‌ها باشند و تمامی تخم‌مرغ‌ها را در سبد یک کشور خارجی بگذارند و فشار اقتصادی را علیه کشورشان را صراحتاً اعلام کنند، منجر به این خواهد شد که طرف آمریکایی مطمئن شود که تحریم‌ها جواب داده و هیچ فرد عاقلی سیاستی را که درست بوده تغییر نمی‌دهد.

ایزدی با تاکید بر اینکه دولتمردان آمریکا در مقابل کوبا به این نتیجه رسیدند که سیاست قبلی‌شان به دلیل حضور و حمایت مردم کوبا از انقلابشان و عدم کوتاهی دولتمردان هاوانا در برابر ایالات متحده با شکست مواجه شده و به همین دلیل به تغییر رویکرد در قبال کوبا پرداختند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها