امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۲:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135317
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از شبکه خبری راشاتودی، وزارت دارایی عربستان امروز با صدور بیانیه‌ای، به روند کاهشی ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از شبکه خبری راشاتودی، وزارت دارایی عربستان امروز با صدور بیانیه‌ای، به روند کاهشی قیمت نفت اشاره کرد و از کسری بودجه 39 میلیارد دلاری در سال 2015 خبر داد.
بر اساس این گزارش، وزارت دارایی عربستان اعلام کرده که برای مقابله با این کسری بودجه بی‌سابقه، باید حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران دولت کاهش یابد؛ وزیر عربستانی به میزان و یا درصد دقیق کاهش دستمزدها اشاره‌ای نکرده ولی گفته که کاهش دستمزدها آنقدر خواهد بود که پول تزریقی به بندهای مصرفی بودجه را نصف خواهد کرد.
آمار منتشر شده وزارت دارایی عربستان نشان می‌دهد که مخارج دولت پادشاهی این کشور در سال 2015، 229.3 میلیارد دلار و درآمدهای بودجه‌ای معادل 190.7 میلیارد دلار است.
بر اساس آمار صندوق بین المللی پول، دو سوم افراد شاغل در عربستان، برای دولت کار می‌کنند.
کاهش قیمت نفت که علت اصلی این تمهیدات بودجه‌ای است، در نیمسال اخیر و سال آینده مالی، کشورهای صادرکننده نفت را با مشکلات اقتصادی روبرو کرده است. برخی کشورها مجبور شدند بودجه سالانه خود را بر اساس نفت 60 دلار در هر بشکه تنظیم و به پارلمان‌های خود تقدیم کنند.
بودجه سال آینده دولت ایران هم بر مبنای نفت 70 دلاری تحویل نمایندگان مجلس شورای اسلامی شده است.
کاهش قیمت نفت هم از تبعات منفی خودداری عربستان از کاهش تولید است، وزیر نفت عربستان چندی پیش گفته بود که «حتی اگر قیمت نفت به 20 دلار در هر بشکه هم برسد، تولید را کم نمی کنیم.»
صاحبنظران سیاسی، دلیل این تمایل عجیب یک کشور نفت‌فروش به کاهش قیمت نفت را، رویارویی ریاض با تهران و مسکو در جبهه سوریه می‌دانند. ایران و روسیه از حکومت قانونی دمشق حمایت می کنند ولی عربستان حمایت سیاسی و البته حمایت مالی پررنگی از تروریست‌های خارجی حاضر در این کشور بعمل می‌آورد.
بازگشت همین تروریست‌ها به موطن اصلی خود، چندی پیش دولت عربستان را نگران کرد و کابینه پادشاهی، برای تروریست‌هایی که از سوریه و عراق به کشور بازمی‌گردند، مجازات در نظر گرفت.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها