امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۰۰:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135350
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس،حسین طاهری مدیرکل هنرهای نمایشی در 3 دی‌ماه خلاف رسم معمول و با هدف تطهیر و درشت‌نمایی اختلافات معاونت هنری با خود با ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس،حسین طاهری مدیرکل هنرهای نمایشی در 3 دی‌ماه خلاف رسم معمول و با هدف تطهیر و درشت‌نمایی اختلافات معاونت هنری با خود با نگارش نامه‌ای به علی جنتی وزیر ارشاد از سمت خود استعفا کرد. آخرین حربه خود را برای ابقاء نثار پیکر نحیف، خسته، رنجور و بی‌رمق تئاتری مظلومی کند که ماحصل عدم شناخت، اشتباهات مکرر و سوءمدیریت آن و مشاوران بی‌تجربه و ناآگاه اوست. خواندن متن استعفای حسین طاهری بیش از هر چیز حیرت خوانندگان آگاه به اوضاع اخیر تئاتر کشور را برانگیخته می‌کند و احتمالاً انتظار خواهند داشت وزیر ارشاد و درنهایت معاونت هنری از این چشم‌انداز به ظاهر روشن و سیاست‌های خلاق و بدیع بر زمین مانده مدیر خود شرمگین خواهند شد و در اولین فرصت تختی زرین برای جلوس دوباره او برای این همه تدبیر و امید در رشد، رونق و شکوفایی تئاتر فراهم می‌کند و لحظه‌ای درنگ نخواهند کرد که فریاد و استعفای مدیر تئاتر کشور در متن استعفایش عالمگیر شود و مبادا تئاتر و هنرمندانش از این همه ذوق، سلیقه و احساس احساس مسئولیت محروم شود!

لطفاً استعفای ایشان را بخوانید. مدیر تئاتر کشور در حالی از تفسیر و تدوین نامطلوب و عدم اجرای صحیح برنامه‌ریزی و سیاست‌های فرهنگی دولت تدبیر و امید سخن می‌گوید که انتصاب نادرست وی و در طی آن دستاوردهای غلط یک سال گذشته و عدم آگاهی و شناخت و ضروریات هنرمندان تئاتر، غرور، خودشیفتگی، بی‌برنامگی و عدم پیگیری مجدانه حقوق مادی و معنوی هنرمندان بیش از هر چیز موجب این شرایط بغرنج و نامطلوب اخیر حوزه تئاتر شده است.

تردید نکنید نگارش و ادله استعفای حسین طاهری مدرکل هنرهای نمایشی هم محصول خرد جمعی او و مشاوران و مدیران ناکارآمد و نابخرد مرکز هنرهای نمایشی است که تئاتر را مدیریت می‌کردند و به زعم نگارنده این سطور نفس‌های آخر را می‌کشند و همانطور که انتظار می‌رفت وزیر محترم ارشاد و معاون هنری او با یک تصمیم سرنوشت‌ساز با استعفای این مدیر موافقت کردند و در واقع با عزل او خون تازه‌ای به تئاتر کشور جاری کردند. شاید این‌بار و با عزل حسین طاهری و انتصاب مدیری قابل و کارآمد، تدبیر و امید دولت یازدهم در هنر نمایش به نمایش درآید.

و اما چند نکته برای آگاهی حسین طاهری و همکارانش، برای مسئولیت‌های جدید و دلایل محکمه‌پسند در استعفاهای بعدی، شاید به کار آید.

جناب آقای طاهری! بودجه و تخصیص‌های مدیرکل هنرهای نمایشی شفاف و مشخص است. کافی است در سطرهای اعتبارات مربوطه را در ابلاغ‌های رسمی وزارت ارشاد بخوانید و برای پرداخت عادلانه آن در قالب یارانه‌های نمایشی برنامه‌ریزی کنید. اگر اطلاع از میزان و نحوه پرداخت آن شما را در اداره امور تئاتر کشور موفق می‌کرد، علی‌رغم اطلاع همگان آنها را انتشار می‌دهیم. شما در 6 بند استعفای خود از کم و کیف بودجه‌ای صحبت کرده‌اید که با همه محبوبیت‌ها، معایب و نواقصش تعدادی از همین مدیرانی که روزگاری بر جای شما تکیه زده بودند؛ نمی‌گویم صددرصد موفق، اما درست، منطقی، واقع‌گرایانه، اصولی و منطبق بر خواست نیاز هنرمندان عمل کردند و تئاتر کشور کمتر شاهد دلزدگی، سرخوردگی و تحقیر هنرمندان خود بوده است. مهم مدیریت درست این بودجه اندک و تأسیس‌های دیرهنگام آن است که سالهاست گردن مدیران پیش از شما را گرفته و احتمالاً بعد از شما را هم خواهد گرفت و ما یاد نداریم حداقل تا به امروز مدیری آن را بهانه مشکلات و سوءمدیریت خود کرده باشد. شورای حمایت و بودجه تئاتر شهرستان تکلیفش روشن است. شما همان تسهیلات قبل را در یک سال مدیریتی‌تان حداقل بدون افزایش نسبت به سال گذشته اختصاص می‌دادید. لطف، کرامت، ابتکار و نوآوری و بودجه 60 میلیارد شما پیشکش!

در متن استعفا، از سیاست‌های اقتصاد هنر و درآمدزایی تئاتر به هر قیمتی گلایه داشتید، فرض کنید که این موضوع هم در راستای دغدغه‌های فرهنگی و دلسوزانه حمایت شما از تئاتر باشد، آیا فکر کرده‌اید سوءمدیریت و اشتباهات مکرر همکارانتان در یک سال گذشته چه هزینه‌ای را برای تئاتر کشور داشته است؟ ماندن با سیاست‌های توهین‌آمیز و انقباضی شما در تئاتر به چه قیمتی است؟

اشاره هوشمندانه‌ای به عدم حمایت از آثار دینی و واگذاری سالنها به مؤسسات غیرحرفه‌ای کرده‌اید و آن را هم دلیل موجهی برای کناره‌گیری خود بیان کردید، به راستی چنین است؟ اکنون مسئله شما در تئاتر کشور موارد مورد اشاره است؟ هرگز، از آماتور تا حرفه‌ای، دانشجو تا استاد، جوان تا پیشکسوت کورسوی امید خود را در دولت جدید برای بهبود اوضاع تئاتر از دست داده‌اند و انتصاب و عملکرد شما را نقطه مقابل شعارهای فرهنگی دولت یازدهم تلقی می‌کنند، حالا شما فریاد وااسلاما سر می‌دهید؟!!

جناب آقای طاهری! از تئاتری که چرخه تولید و اجرای مستند آن بی‌هیچ تدبیر و امیدی با سکانداری نابلدی همچون شما و یاران نابلدتر سرگردان و بی‌هویت شده است، چه انتظار دارید که سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر شهر حتی با میلیاردها تومان بودجه تخصیص یافته خوش بدرخشد.

و در آخر؛ آقای محترم وزیر ارشاد و آقای معاون امور هنری! لطفاً اعتبار از دست رفته تئاتر ایران را بازگردانید و لطفاً توجه داشته باشید این تنها خواسته نگارنده این ستون نیست، بلکه خواسته بسیاری از دلسوزان و فرهیختگانی است که هنوز به تدبیر و امید شما دل بسته‌اند.

 

نویسنده: رهام بهرامی

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها