امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۱:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135375
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۵۶
تعداد بازدید: 82
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رادیو ملی آمریکا در گزارشی به مذاکرات ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رادیو ملی آمریکا در گزارشی به مذاکرات ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) اشاره کرد و نوشت سال 2015 یک لحظه سرنوشت‌ساز در مذاکرات هسته‌ای است اما کارشناسان همین مسئله را سال 2014 نیز اعلام کردند اما در دو مهلت تعیین شده برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای هیچ‌گونه پیشرفتی حاصل نشد.

گروه 1+5 و ایران در نوامبر سال گذشته میلادی به توافق موقت ژنو تحت عنوان برنامه اقدام مشترک دست پیدا کردند و طبق آن قرار شد در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، بخش اندکی از تحریم‌ها علیه تهران حذف شود و طی 6 ماه مذاکرات برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای انجام گیرد اما بعد از به پایان رسیدن مهلت 6 ماهه، شکاف‌ها به اندازه‌ای بود که توافقی حاصل نشد و مذاکرات برای مدت 4 ماه و تا 24 نوامبر سال جاری میلادی تمدید شد.

چندی پیش مهلت 24 نوامبر (3 آذرماه) برای رسیدن به توافق موقت ژنو به پایان رسید اما هیچ توافقی حاصل نشد و مذاکرات تا پایان ژوئن 2015 تمدید شده است.

رادیو ملی آمریکا با اشاره به این موارد ادامه داد که علیرغم تعیین دو ضرب‌الاجل، طرفین مذاکره نتوانستند اختلافات خود را کاهش دهند و سال 2015 یک سال ناهموار برای دیپلماسی هسته‌ای به حساب می‌آید.

این گزارش سپس به اظهارات برخی کارشناسان از جمله «علی واعظ» از گروه بین‌المللی بحران اشاره کرد و نوشت که اگر قرار باشد توافق جامع در سال 2015 حاصل شود، ایران باید در خصوص خواسته‌های غنی‌سازی خود تجدیدنظر کند.

وی تصریح کرد: «راه‌حل (جامع هسته‌ای) احتمالاً نیازمند آن است که ایران برنامه‌های خود برای غنی‌سازی به میزان صنعتی را متوقف کند و در عوض من فکر می‌کنم گروه 1+5 باید در خصوص رشد کیفی یا کمی برنامه غنی‌سازی ایران انعطاف بیشتری از خود نشان دهد.

این گزارش در ادامه در خصوص دشوار بودن مسیر طرفین مذاکره برای رسیدن به توافق جامع نهایی نوشت که یکی دیگر از مسائل جدی که وجود دارد مسئله تحریم‌ها است که تهران خواستار لغو تحریم ها است و این در حالی است که آمریکا نمی‌تواند در مراحل اولیه هرگونه توافق هسته‌ای این تحریم‌ها را لغو کند.

واعظ در اینباره می‌گوید که ایران باید بپذیرد که لغو تحریم‌ها در مراحل اولیه هرگونه توافق جامع هسته‌ای ممکن نیست اما واشنگتن و همپیمانان این کشور باید آماده باشند که یک نقشه راه روشنی به ایران ارائه دهند که مشخص کند که برای هرگونه امتیازی که ایران در خصوص مسئله هسته‌ای خود واگذار می‌کند، تا چه اندازه کاهش تحریم‌ها صورت می‌گیرد.

علیرغم آنکه یک مهلت هفت ماهه برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای تعیین شده است اما «جان کری» وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده است که به دنبال آن نیستند که دقیقاً مذاکرات را هفت ماه ادامه دهند و هدف سه الی چهار ماه است و حتی ممکن است زودتر به نتیجه برسند.

این گزارش در پایان نتیجه‌گیری کرد، در وهله اول، مذاکره‌کنندگان مجبور هستند تا راهی را برای احیای فرصتی که در سال 2014 از دست دادند، پیدا کنند.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها