امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۲۱:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135380
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۵۶
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگاراقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;   براساس آمارهای ارائه شده توسط مسئولان ارشد شرکت نفت و گاز پارس هم‌اکنون روزانه ...

به گزارش خبرنگاراقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;   براساس آمارهای ارائه شده توسط مسئولان ارشد شرکت نفت و گاز پارس هم‌اکنون روزانه حدود 300 میلیون متر مکعب گاز، 400 هزار بشکه میعانات گازی، 8000 تن گاز مایع (ال پی جی)، یک‌هزار تن گوگرد و 5200 تن گاز اتان در مجتمع گاز پارس جنوبی تولید می شود که براساس برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان سال جاری قرار است حجم تولید گاز به 430 میلیون مترمکعب و تا پایان سال 96 به 750 میلیون مترمکعب در روز برسد، بنابراین با توجه به آمار تولید گاز در کشور حدود 50 درصد از گاز کشور از پارس جنوبی تامین می شود که تا پایان سال 96 این آمار به بیش از 70 درصد خواهد رسید.

وزیر نفت فروردین ماه سال جاری با ارائه برنامه‌ای به رئیس جمهور قول افزایش 100 میلیون مترمکعبی تولید گاز از پارس جنوبی، را داده بود که تا پایان سال جاری ظرفیت برداشت و فرآورش گازهای ترش از این میدان مشترک دست کم حدود 100 میلیون مترمکعب در روز افزایش یابد.

بر این اساس از ابتدای سال جاری تاکنون 13 ردیف پالایشگاهی در قالب طرح توسعه فازهای 12، 15، 16، 17 و 18 پارس جنوبی راه اندازی شده است که در کنار راه اندازی واحدهای پالایشگاهی، تاکنون چهار سکوی دریایی هم در این میدان مشترک با قطر راه اندازی و در مدار تولید گار قرار گرفته اند.

فاز 12 پارس جنوبی

از سال 1386 تاکنون عملیات اجرایی طرح توسعه فاز 12 به عنوان بزرگترین فاز پارس جنوبی در حال انجام است که با وجود مذاکرات متعدد با شرکت‌های اروپایی مانند OMV اتریش و شرکت های غیر اروپایی مانند شرکت نفت ونزوئلا اما تاکنون پای هیچ یک از شرکت های خارجی به این پروژه گازی باز نشده است.

با این وجود با مشارکت متخصصان داخلی تاکنون از مجموع سه سکو، دو سکوی فراساحلی این پروژه گازی در خلیج فارس راه اندازی شده است و به طور متوسط روزانه نزدیک به 40 میلیون مترمکعب گازهای ترش این فاز به پالایشگاه های ساحلی به منظور شیرین سازی انتقال داده می شود.

در بخش ساحلی هم از مجموع 6 ردیف شیرین سازی گاز تاکنون پنج ردیف گاز در مدار بهره برداری قرار گرفته است که پیش بینی می شود اخرین ردیف پالایشگاهی تا بهمن ماه امسال راه اندازی شود.

براساس اعلام مجری اصلی این فاز گازی هم اکنون ظرفیت پالایش و فرآورش گازهای ترش در پالایشگاه فاز 12 پارس جنوبی به مرز 60 میلیون مترمکعب در روز رسیده است که بخشی از این پالایشگاه با استفاده از خوراک گاز فاز 6 تا 8 پارس جنوبی فعالیت می کند.

فاز 17 و 18 پارس جنوبی

طرح توسعه فاز 17 و 18 پارس جنوبی هر چند دی ماه سال جاری هفت ساله شده است اما در طول 6 ماه گذشته تاکنون یک رکورد جهانی در راه اندازی اولین سکوی گاز ترش این پروژه در غیاب شرکت‌های بزرگ نفت و گاز جهان همچون توتال، شل و گازپروم روسیه را به ثبت رسیده است.

در حال حاضر اولین سکوی دریایی و نخستین ردیف شیرین سازی گاز در پالایشگاه طرح توسعه فاز 17 و 18 پارس جنوبی انجام شده است و ظرفیت تولید گاز در این پروژه به 12.5 میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

علاوه بر این مسئولان این پروژه مشترک گازی وعده داده اند تا پایان بهمن ماه سال جاری دومین سکوی دریایی و دو ردیف واحدهای شیرین سازی گاز در پالایشگاه فاز 17 و 18 پارس جنوبی را در مدار بهره برداری قرار دهند که در این صورت ظرفیت فرآورش گاز این پروژه از مرز 37 میلیون مترمکعب در روز عبور می کند.

فاز 15 و 16 پارس جنوبی

طرح توسعه فاز 15 و 16 در کنار فاز 17 و 18 پارس جنوبی در طول چند سال گذشته تاکنون بیشترین تاخیر را داشته است اما با این وجود در سال جاری اولین سکوی دریایی این پروژه راه اندازی شد تا با احتساب سه ردیف شیرین سازی گاز ظرفیت فرآورش این پروژه به حدود 30 تا 35 میلیون مترمکعب در روز برسد.

هم اکنون انتقال گازهای ترش از اولین سکوی دریایی به پالایشگاه فاز 15 و 16 پارس جنوبی آغاز شده است و مابقی خوراک مورد نیاز پالایشگاه این پروژه از محل فاز 6 تا 8 پارس جنوبی تامین می شود.

فاز 19 پارس جنوبی

براساس این گزارش پیشرفت عملیات حفاری چاه‌های فاز ١٩ میدان مشترک گازی پارس جنوبی از مرز ٨٢ درصد عبور کرده و هم اکنون ١٠ حلقه چاه آماده تولید گاز است.

مدیر حفاری شرکت پتروپارس با بیان این که هم اکنون ١٠ حلقه چاه در فاز ١٩ میدان گازی پارس جنوبی آماده تولید گاز ترش است، می گوید عملیات حفاری و تکمیلی پنج حلقه چاه باقیمانده این فاز نیز در دو ماه آینده به پایان خواهد رسید.

وی با بیان این که شرکت پتروپارس طی قراردادی حفاری ٨ حلقه چاه در فاز ١٣ پارس جنوبی را نیز بر عهده گرفته است، تصریح می کند: هم اکنون از این تعداد چاه عملیات حفاری و تست یک حلقه چاه پایان یافته است، ضمن آن که حفاری چاه های باقیمانده به صورت متوالی ادامه خواهد داشت.

بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته با توجه به نزدیکی دو فاز مرزی یک و ١٩ میدان مشترک گازی پارس جنوبی، قرار است تولید یک میلیارد فوت مکعب گاز از یک سکوی فاز یک پارس جنوبی صورت گیرد و سکوی دیگر این فاز با شش حلقه چاه تولیدی، به فاز ١٩ پارس جنوبی واگذار شود.

با پیاده سازی طرح واگذاری یکی از سکوهای فاز یک به فاز ١٩ پارس جنوبی، علاوه بر حفظ تولید تعریف شده فاز یک، به میزان قابل توجهی در فرآیند راه اندازی بخش فراساحل فاز ١٩ پارس جنوبی فرصت سازی و صرفه جویی خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها