امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۵:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135386
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۵۶
تعداد بازدید: 44
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سید مناف هاشمی، معاون توسعه منابع مالی و پشتیبانی وزارت ورزش در برنامه ورزش از نگاه دو گفت: دولت قصد ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سید مناف هاشمی، معاون توسعه منابع مالی و پشتیبانی وزارت ورزش در برنامه ورزش از نگاه دو گفت: دولت قصد دخالت در امور جاری فدراسیون فوتبال را ندارد ولی زمانیکه از وزارت ورزش درخواست کمک دارد باید بپذیرد بخشی از بودجه اش دولتی است و چون منابع دولتی از محل بیت المال تامین می شود باید برای تصمیماتش متعهد باشد و بپذیرد که پاسخ مردم را بدهد.

هاشمی خاطرنشان کرد: ما فدراسیون فوتبال و سایر فدراسیون ها را ترغیب می کنیم به سمت درآمدزایی مستقل رفته و کمک های لازم را در این خصوص به 48 فدراسیون موجود و بیشتر از همه به فدراسیون فوتبال می کنیم.

* 8 میلیارد به فدراسیون فوتبال کمک کرده‌ایم

وی در ادامه اظهار داشت: 150 میلیارد تومان اعتبار جاری داریم. 75 میلیارد آن به فدراسیون ها اختصاص می یابد،25 میلیارد به 13 هزار هیئت ورزشی پرداخت شده و بقیه صرف هزینه های جاری وزارتخانه می شود. سال گذشته 57 میلیارد به فدراسیون ها داده شد که امسال به 80 میلیارد رسیده است. این امر نشان دهنده رشد نسبی بودجه وزارتخانه در بحث حمایت از فدراسیون ها بوده است. در این میان فقط به فدراسیون فوتبال به تنهایی 8 میلیارد رسیده است.

هاشمی گفت: ما باید 8 میلیارد به فدراسیون فوتبال می دادیم که صد در صد آن مبلغ پرداخت شده است در حالی‌که سایر فدراسیون ها 71 درصد مبالغ را دریافت کرده اند.

وی افزود: حتی درآمدهایی که برای تبلیغات قرار بود به وزارت ورزش و جوانان نیز برسد را از فدراسیون دریافت نکرده ایم. سالانه نزدیک به دو میلیارد تخمین زده می شود که فدراسیون به صورت مستقل از آن استفاده می کند تا بخشی از نیازهای مالی فدراسیون را برطرف کرده و برای جلب نظر علاقمندان فوتبال هر اقدامی که می تواند در چارچوب حاکمیت اسلامی انجام دهد. درست است که فدراسیون فوتبال یک مجموعه غیر دولتی مستقل است اما این نهاد ورزشی به احترام کشور و دولتی که در آن قرار گرفته است باید ساختار و ضوابطی را رعایت کند.

* فدراسیون فوتبال با برند وزارت ورزش از منابع مالی مختلفی استفاده می‌کند

وی گفت: فدراسیون باید با احترام رفتار کند و نماینده وزارت ورزش را در جلسات خود شرکت دهد تا وزارت ورزش هم در جریان رویدادهای این فدراسیون قرار بگیرد. از حق نگذریم فدراسیون فوتبال با بهره بردن از نام و برند وزارت ورزش از منابع مالی مختلفی استفاده می کند و غیر از 8 میلیاردی که ما امسال پرداخت کردیم برای خود درآمدهایی دارد که وزارت ورزش درصدی هم از درآمدها را نگرفته است.

هاشمی افزود: درآمدها روشن است. محل آن نیز معرفی شده و باید فدراسیون برای رفع ابهامات و شبهات شفاف سازی کند.اگر منابع درآمدی غیر دولتی هم دارد بخاطر نام و برند وزارت ورزش است. آنها باید پاسخگو باشند و به مجمع فدراسیون گزارش مالی بدهند این درست نیست به حسابرس پول بدهند تا حسابرسی کند؛ بلکه وزارت ضوابطی دارد که باید براساس آن گزارش مالی داد. ما از 22 موسسه حسابرسی دعوت به همکاری کردیم.

وی افزود: وزارتخانه حیاط خلوت عده خاصی نیست. تشکیل شده تا از ظرفیت های جامعه برای رشد ورزش همگانی و حرفه ای استفاده کند و سلامت عمومی را بالا ببرد. وزارت تلاش کرد تا ورزش به سمت خصوصی شدن برود. اما کسانی پیدا شدند که از این طریق به سمت استفاده از رانت دولتی رفتند و موجبات فساد را به وجود آوردند. بین دولت و بخش خصوصی رقابت به وجود آمد که این اصلا درست نیست.

معاون وزیر ورزش گفت: از برنامه ششم به بعد فدراسیون ها باید صفر تا 100 درآمد خودشان را دربیاورند. فدراسیون والیبال بیشترین خرجی که انجام می دهد از محل درآمدهای خودش هزینه می کند. فکر می کنید از وزارت ورزش چقدر بودجه می گیرد. ما امسال 80 میلیارد بودجه می دهیم ولی 300 میلیارد گزارش می خواهیم. دولت یعنی حاکمیت. فدراسیون ها باید گزارش بدهند. ورزش حرفه ای باید خصوصی شود، این برنامه ماست.

* ایراد اساسنامه فدراسیون فوتبال زیاد است

هاشمی با اشاره به حفظ شان دولت و وزارت ورزش گفت: ما برای رسیدن به نتایج دقیق تر روش های دیگری را به کار خواهیم گرفت. فدراسیون فوتبال توان درآمدی نزدیک به 50 میلیارد تومان رادارد که تا پایان سال به 70 میلیارد هم می رسد. ایراد بر اساسنامه زیاد است که مجمع باید وقتی هم برای اصلاح آنها بگذارد. همه فدراسیونها یک نماینده از وزارت ورزش در مجمع دارند ولی فدراسیون فوتبال در این مورد هم می خواهد مستثنی باشد. درست است که یک نهاد غیر دولتی ست اما باید شان وزارت ورزش رعایت شود. وزیر رییس مجمع است و باید فدراسیون قبول کند.

* بر اساس عملکرد رئیس فدراسیون درباره ابقا یا برکناری او تصمیم می‌گیریم

وی گفت:ما در نظر داریم با شیوه جدید نظارتی که طرح ریزی کردیم از این به بعد گزارش عملکرد فدراسیون ها را ملاک ارزیابی روسای فدراسیون ها قرار دهیم و برای ابقا یا برکناری آنها بر این اساس تصمیم بگیریم.

هاشمی در پاسخ به این سوال که استقلال و پرسپولیس سرانجام به مردم واگذار می شوند یا نه گفت: برطبق ضوابط این دو باشگاه باید واگذار شوند. اما قبل از آن صورت های مالی این دو باشگاه باید شفاف شود. همه در این زمینه نهایت تلاش خود را انجام می دهند تا موضوع  واگذاری در حوزه سازمان خصوصی سازی وارد شده و دنبال شود. باید قیمت گذاری بشوند و به صاحبان اصلی برسند.

وی در ادامه در مورد برگزاری مراسم تقدیر از ورزشکاران در المپیک آسیایی خبر داد وگفت:هنوز تاریخ دقیقی برای آن مشخص نشده است اما به وعده خود عمل می کنیم.

انتهای پیام/خ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها