امروز : یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 6
۰۱:۲۶
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1354
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۲
تعداد بازدید: 401
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، تابلو نقاشی فرامرز پیلارام از مجموعه سقاخانه که متعلق به یکی از بزرگترین مجموعه‌داران آثار هنری ایران است، قرار ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، تابلو نقاشی فرامرز پیلارام از مجموعه سقاخانه که متعلق به یکی از بزرگترین مجموعه‌داران آثار هنری ایران است، قرار بود ساعت 19 امروز در هتل الجمیراء دبی با قیمت پایه 100 هزار دلار به فروش گذاشته شود ولی با توجه به شائبه‌هایی مبنی بر تقلبی بودن این اثر، مؤسسه کریستیز این اثر را از حراج این دوره خود خارج کرد.
 


 

بر اساس این گزارش، شائبه‌های تقلبی بودن آثار هنری ایران در حراج‌ها به خصوص کریستیز دبی مسبوق به سابقه است و هر دوره این اخبار درباره هنرمندانی که در قید حیات نیستند، قوت می‌گیرد که اغلب منجر به خروج آن اثر از حراج کریستیز می‌شود.

به گفته صاحبنظران، حراج کریستیز برای دور ماندن از حواشی چنین اخباری و همچنین تقویت و تثبیت جایگاه حرفه‌ای خود و اهمیت دادن به خریداران آثارش، بلافاصله آثار مشکوک را از حراج خود خارج می‌کند تا در آینده از سوی خریداران چنین آثاری مورد اتهام قرار نگیرد.

به گزارش فارس، تابلو فرامرز پیلارام هنرمند فقید مکتب سقاخانه ایران، امسال بعد از شش دوره برگزاری حراج کریستیز دبی توانسته بود به چهاردهمین دوره این حراج راه یابد و اکنون با شائبه تقلبی بودن این اثر و با توجه به این که این هنرمند در قید حیات نیست، به احتمال قوی آثار این هنرمند برای همیشه از حراج‌های کریستیز دبی و دیگر حراج‌های بین‌المللی آثار هنری، کنار گذاشته خواهد شد که در مجموع به زیان بازار هنر ایران در سطح بین المللی خواهد بود.

اگر چه این اثر از فرامرز پیلارام از چهاردهمین حراج کریستیز دبی بازماند اما این به معنای تقلبی بودن این اثر فرامرز پیلارام نیست چرا که از سوی هیچ کارشناسی به صورت رسمی تأیید نشده است.

چهاردهمین دوره حراج کریستیز که به فروش آثار مدرن و معاصر هنرمندان عرب، ایرانی و ترک اختصاص دارد،  16 و 17 آوریل (27 و 28 فروردین‌ماه) در هتل جمیرا دبی برگزار می‌شود و عصر امروز ساعت 19 در نخستین شب از این حراج با کنار گذاشته شدن تابلو فرامرز پیلارام،  9  اثر از 6 هنرمند ایرانی چکش خواهد خورد که عبارتند از آثار سهراب سپهری ( 150 تا 200 هزار دلار)،  حسین زنده‌رودی ( 100 هزار تا 150 هزار دلار)، ( 120 هزار تا 180 هزار دلار)،‌  محمد احصایی‌ (80 هزار تا 120 هزار دلار)، پرویز تناولی؛ مجسمه شعر و کلید (100 هزار تا 150 هزار دلار)، فرهاد مشیری؛ سیاه +شکسته (200 هزار تا 250 هزار دلار)، رضا درخشانی (60 هزار تا 80 هزار دلار)،‌ فرهاد مشیری؛ راز باغ (300 هزار تا 500 هزار دلار)،‌ فرهاد مشیری (80 هزار تا 120 هزار دلار).
انتهای پیام/
   
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها