امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۶:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135417
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اندیشکده انگلیسی «شورای امنیت اطلاعات انگلیس و آمریکا» طی یادداشتی به ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اندیشکده انگلیسی «شورای امنیت اطلاعات انگلیس و آمریکا» طی یادداشتی به قلم « نورمن ماس» تحت عنوان «گلایه‌های ایران» نوشت: در عالم سیاست ضرب‌المثلی با این مضمون وجود دارد که «جایگاه فعلی شما بستگی به مکانی که نشسته‌اید دارد». این ضرب المثل البته درباره ایران نیز صدق می‌کند.

بر اساس این گزارش، جایگاه ایران با توجه به حافظه تاریخی آن‌ها حکایت از بی‌اعتمادی به انگلیس و آمریکا به ویژه بی اعتمادی در زمینه هر موردی  که آزادی عمل آن‌ها را به مخاطره می‌افکند، دارد. این تاریخچه‌ای است که ما در غرب بندرت از آن آگاهی داریم و البته این موردی مهم می‌باشد که عمق نگاه ایران به جهان را شکل می‌‌دهد.

نویسنده این یادداشت با اشاره به حافظه تاریخی ملت ایران نوشت: «ایرانیان خوب به خاطر می‌آورند که [پیش از انقلاب اسلامی] این قدرت‌های خارجی بودند که تصمیم گرفتند چه نوع سیاستی بر این کشور حاکم شده و چه کسی رهبر آن‌ها باشد. این‌‌ها البته به خاطر اهمیت ایران برای اروپا به ویژه انگلیس به عنوان منبع تامین نفت بود و طی جنگ جهانی دوم نیز این کشور به دلیل موقعیت راهبردی‌ از سوی انگلیس و روسیه اشغال شد.

در ادامه این یادداشت آمده است: در سال 1953 میلادی نیز سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و انگلیس با کودتایی «محمدرضا پهلوی» را در قدرت حفظ کردند. محمدرضا پهلوی متحد غرب بود و با کمک «ساواک» هرگونه مخالفتی را سرکوب می‌کرد و البته این مخالفان مذهبی تنها توانستند در مساجد گرد هم ‌آیند و  بدین طریق جنبشی عمدتا مذهبی که باعث پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 79 میلادی شد از همین مکان‌ها سازماندهی گشت.

رهبران مذهبی ایران سپس با انزجار از غرب، آمریکا را «شیطان بزرگ» نام نهادند که البته «جورج دابلیو بوش» رییس جمهور وقت آمریکا در مقابله به مثل با ایران این کشور را «محور شرارت » نام نهاد.

در بخش دیگر این یادداشت با اشاره به ماجرای تسخیر سفارتخانه آمریکا در ایران از سوی دانشجویان که نویسنده‌ آن را «تعصبات مذهبی - ملی و  پاسخ  به بی عدالتی تاریخی در قبال ایران» نامیده به ماجرای نبرد عراق علیه ایران و حمایت غرب از عراق در آن مقطع پرداخته و نوشت: این موضوع در مرکز حافظه تاریخی ایرانیان قرار دارد جایی‌که آمریکایی‌ها در آن حمایت آشکاری را از عراق انجام دادند و طی ‌آن نیروها و برخی دهکده‌های ایرانی اسیر حملات کشنده گاز خردل (اهدایی غرب) شدند.

نویسنده با اشاره به جدل ایران و غرب بابت برنامه‌های هسته‌ای نوشت: ایران در زمینه هسته‌ای نیز همیشه اعلام کرده است که در مسیر تولید جنگ افزار هسته‌ای نیست اما قدرت‌های خارجی با فشار اقتصادی علیه ایران سعی در کاستن از فعالیت‌های هسته‌ای مسالمت‌آمیز این کشور دارند.

هم‌اکنون نیز «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران به نمایندگی از این کشور با گروه 1+ 5 در مذاکره می‌باشد و بحث اصلی در زمینه میزان محدودیت در برنامه‌های هسته‌ای ایران و حجم غنی‌سازی اورانیوم است.

از جایگاه تاریخی فشار قدرت‌های خارجی در پذیرش محدودیت در برنامه‌های هسته‌ای و عدم استقلال در آن، برای ایران غیر قابل باور می‌باشد و با میلی از سوی آن‌ها دنبال می‌شود.

نویسنده این یادداشت در خاتمه با اشاره با عدم پایبندی قبلی غرب به توافقات خود با ایران از جمله توافق شرکت «یورودیف» در ارائه سوخت هسته‌ای به ایران در سی و اندی سال قبل و سرباز زدن از آن با روی کار آمدن رهبران جدید ایران بعد از انقلاب اسلامی به سران غرب توصیه کرد تا جهت حصول توافق با ایران که برای همه سودمند باشد بهتر است به نگرانی ایرانیان به غرب و حافظه تاریخی‌شان نظر افکنده شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها