امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۶:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135418
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 136
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از همدان، عباس صداقت ظهر امروز در کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی همدان با بیان اینکه تعامل و همکاری

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از همدان، عباس صداقت ظهر امروز در کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی همدان با بیان اینکه تعامل و همکاری درون‌بخشی و بین‌بخشی خوبی در استان وجود دارد، اظهار کرد: هدف اصلی فعالیت‌های بهداشتی و درمانی تأمین سلامت مردم و کاهش بار آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن است.

وی با بیان اینکه همدان می‌تواند الگوی مناسبی برای دیگر استان‌ها در مبارزه و کنترل بیماری ایدز باشد، افزود: شورایعالی سلامت و امنیت غذایی در سطح ملی و استانی زیرنظر معاونت سیاسی استانداری و دانشگاه علوم پزشکی مرجع تصمیم‌گیری هستند که وظایف همه حوزه‌ها را برای تأمین سلامت مردم مشخص می‌کنند.

رئیس اداره کنترل و مبارزه با ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه ایجاد این کارگروه برای جلوگیری از موازی‌کاری است، تصریح کرد: برای کنترل HIV یک برنامه استراتژیک تدوین شده که تمام تلاش آن برای جلوگیری از گسترش بیماری ایدز و مهار آن است.

وی تأکید کرد: در هنگام توزیع اعتبارات اگر دستگاهی برنامه خاصی داشته باشد و ارائه کند، استانداری حمایت خواهد کرد.

رئیس اداره کنترل و مبارزه با ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه با تبادل موافقتنامه‌های مختلف پنج کارگروه برای مبارزه با بیماری ایدز با وظایف مشخص بین سازمان‌ها و نهادهای مختلف تعریف شده، خاطرنشان کرد: مهمترین اولویت مبارزه با بیماری ایدز آموزش و اطلاع‌رسانی است که تأکید شده با محوریت جامعه و خانواده صورت گیرد.

وی با بیان اینکه خانواده باید بیاموزد که چگونه فرزند خود را تربیت کند، گفت: اگر از تمام افراد مبتلا به بیماری، علت را جویا شویم متوجه خواهیم شد هیچکدام آگاهانه و هدفمند در دام این بیماری نیفتادند.

صداقت با بیان اینکه نقش افراد تأثیرگذار برای مبارزه با بیماری ایدز بسیار حائز اهمیت است، اظهار کرد: روحانیون، ورزشکاران، بازیگران، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی معتبر و متعهد می‌توانند در این حوزه ورود پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه ایدز راهی برای کسب درآمد نیست که پیشگیری از آن در قالب آگهی بازرگانی قرار گیرد، افزود: باید جوامع مختلف و محل تجمع جوانان را شناسایی کرد تا بتوان در فواصل مشخص اطلاع‌رسانی را چهره به چهره انجام داد.

رئیس اداره کنترل و مبارزه با ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه هلال احمر بسیار علاقمند است با استفاده از داوطلبین بدون چشم‌داشت مالی در این حوزه کمک کند، تصریح کرد: به دنبال امضای تفاهم‌نامه با هلال احمر هستیم و تجربه‌ای را با شهرداری تهران برای استفاده از اماکن عمومی مانند ایستگاه مترو برای ارائه آموزش، آغاز کردیم.

وی ادامه داد: بازگشت موج دوم ایدز که همان ابتلای تزریق‌کنندگان مواد مخدر به این بیماری است، چندان دور از ذهن نیست.

صداقت گفت: ضمن کنترل موج دوم باید مواظب موج سوم بیماری که ابتلا از طریق ارتباطات جنسی، ابتلای زنان و تولد نوزادان مبتلا به ایدز نیز بود.

وی با اشاره به اینکه برای شناسایی، درمان و حمایت مبتلایان به HIV آزمایش آن باید به داخل جامعه برده شود، خاطرنشان کرد: باید برای شناسایی از مناطق پرخطر کار خود را آغاز کنیم و در فازهای بعدی به مناطق دیگر نیز رجوع کنیم.

رئیس اداره کنترل و مبارزه با ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت گفت: آزمایش اچ آی وی کار ساده‌ای است و امکانات حداقلی را می‌طلبد که دانشگاه علوم پزشکی این ابزار را تأمین خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در برنامه چهارم افزایش خدمات اجتماعی و درمانی برای مبتلایان در نظر گرفته شده، اظهار کرد: اگر کمیته امداد و سازمان بهزیستی کمکی به مبتلایان ارائه می‌دهند باید به صورت هدفمند صورت گیرد.

صداقت با تأکید بر اینکه کمیته مستندسازی نیز ایجاد خواهد شد، افزود: این کمیته نشان‌دهنده مسیر حرکت و آنچه که به دست آمده، خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه فرمانداران بیشترین نقش را در برش شهرستانی خواهند داشت، تصریح کرد:  مراجعه به دندانپزشکی تنها مشکل بیماران مبتلا به ایدز نیست و سایر مشکلات نیز وجود دارد.

رئیس اداره کنترل و مبارزه با ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه سایر بیمارانی که شیوه آن انتقال خون است نیز از این مشکلات رنج می‌برند، ادامه داد: در حالی که در دنیا انتقال بیماری ایدز از طریق ارائه خدمات دندانپزشکی بسیار کم رخ داده است.

وی با تأکید بر اینکه برای همه بیماران خونی باید استاندارد لازم برای استریل کردن لوازم انجام شود، خاطرنشان کرد: جداسازی مراکز خدماتی درمانی به بیماران و مردم عادی امکانپذیر نیست و در هیچ کجای دنیا نیز مرسوم نبوده و باید با دادن آموزش مشکلات را حل کنند.

صداقت گفت: یکی از بزرگترین تهدیدات اچ آی وی کمپ‌های ترک اعتیاد هستند که زمانی متوجه می‌شوند که فرد داری بیماری است وی را در جامعه رها می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه تست اجباری بیماری ایدز در هیچ کجای دنیا تأیید نشده، اظهار کرد: پس از انجام تست باید قدمی‌های بعدی برای کنترل و درمان بیماری نیز در نظر گرفته شود و آموز‌ش‌های لازم به متولیان برای برخورد با بیماران داده شود.

رئیس اداره کنترل و مبارزه با ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه ارائه کیت‌های تشخیص بیماری ایدز برای خودآزمونی در داروخانه‌ها ممنوع است، افزود: مگر آزمایش عدم اعتیاد پیش از ازدواج چه کمکی به جلوگیری از شیوع مواد مخدر کرده است؟

وی با اشاره به اینکه در کشور پیش‌بینی می‌شود 85 هزار نفر به ایدز مبتلا باشند، تصریح کرد: 27 هزار نفر مبتلا به بیماری ایدز تاکنون ثبت شده که امیدواریم با آموزش، تعداد افراد مبتلا افزایش نیابد.

انتهای پیام/89033/ب40/ض1002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها