امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۲۲:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135483
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، محمد ناظمی اردکانی در همایش سازمان ثبت احوال کشور که امروز در سالن پیامبر اعظم تالار وزارت کشور، برگزار شد، اظهار ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، محمد ناظمی اردکانی در همایش سازمان ثبت احوال کشور که امروز در سالن پیامبر اعظم تالار وزارت کشور، برگزار شد، اظهار داشت:‌ سوم دی ماه بر اساس مصوبه شورای فرهنگ عمومی به عنوان روز ملی ثبت احوال نامگذاری شده است.

وی ادامه داد: سازمان ثبت احوال کشور سه ماموریت مهم را بر عهده دارد که تحت وقایع حیاتی، صدور اسناد هویتی و تولید و نشر آمار و اطلاعات جمعیتی از جمله این وظایف است.

ناظمی اردکانی با اشاره به اینکه سازمان ثبت احوال در سال‌های اخیر نوین‌سازی با استفاده با آخرین فناوری‌ها را در دستور کار داشته است، گفت: در این راستا 5 هزار فوت در سازمان ثبت احوال اجرایی شده است.

وی بیان داشت:‌ در خصوص ثبت وقایع حیاتی توانسته‌‌ایم ثبت،‌تولد و فوت را در مهلت قانونی انجام دهیم و تاکنون بیش از 98.5 درصد از ولادت‌ها در مهلت قانونی ثبت می‌شود و همچنین بیش از 97.5 درصد از فوت شدگان نیز در زمان مقرر به ثبت می‌رسد.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور، بیان داشت: بروز بودن ثبت احوال به اکثر دستگاه‌ها و سازمان‌های کشوری مانند سازمان هدفمندی یارانه‌ها که نیاز به اطلاعات روز ایرانیان دارد، کمک می‌کند.

ناظمی اردکانی خاطرنشان کرد: در صدور اسناد هویتی راهبرد ما ادغام این اسناد است و در این راستا شناسنامه‌های قدیمی در حال حذف و شناسنامه‌های مکانیزه جایگزین آن می‌شود. شناسنامه‌های جدید غیر قابل جعل است و از فناوری‌های جدید در این شناسنامه‌ها استفاده شده است و دیگر هیچ کدام از همکاران ثبت احوال به صورت دستی شناسنامه‌ای را صادر نمی‌کنند.

وی درباره کارت هوشمند ملی نیز، بیان داشت: این کارت از آخرین فناوری روز دنیا استفاده کرده است و در این کارت کاربردهای مشخص شده‌ای در نظر گرفته شده است. کارت هوشمند ملی غیرقابل جعل است و مندرجات آن به صورت لیزری در کارت‌ها حک می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: کارت‌های هوشمند ملی کلید ورود به دولت الکترونیک است و امکان شناسایی در فضای مجازی را فراهم می‌‌کند.

ناظمی اردکانی یادآور شد: امروز بالغ بر 100 دستگاه به پایگاه جمعیتی متصل هستند.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور، بیان داشت: تولید و نشر اطلاعات جمعیتی به صورت مکان‌محور راهبرد سوم سازمان ثبت احوال کشور است که باید مهاجرت‌های صورت گرفته نیز در سازمان به ثبت برسد و برای این امر تغییرات کد پستی از سوی مردم باید به سازمان ثبت احوال اعلام شود، بنابراین تغییرات کد پستی موجب می‌شود که بتوانیم آمار و اطلاعات جمعیتی را در سطح خرد و کم داشته باشیم.

 

وی با اشاره به اینکه امروزه جمعیت کشور به 78 میلیون نفر رسیده است، گفت: در حال حاضر ایرانیان در سراسر جهان به 80 میلیون رسیده‌اند که دو میلیون از ایرانیان به کشورهای دیگر جهان مهاجرت کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه جمعیت کشور یک درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد، گفت: در هر کیلومتر مربع 46 نفر ساکن هستند که این آمار نسبت به کشورهای پرجمعیت 380 نفر در هر کیلومتر مربع است.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور بیان داشت: 30 درصد جمعیت کشور در روستاها و 70 درصد در شهرها مستقر هستند و 51 درصد از جمعیت مردان و 49 درصد زنان هستند.

وی خاطرنشان کرد: حدود 24 درصد از جمعیت کشور زیر 15 سال، 31 درصد بین 15 تا 30 سال، 39 درصد بین 30 تا 64 سال و 6 درصد بیش از 64 سال سن دارند که این نشان می‌دهد جمعیت فعلی کشور جوان است که تحت عنوان پنجره طلایی جمعیت شناخته می شود. ولی جمعیت کشور رو به میانسالی و پیری است که بزودی به این وضعیت دچار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: یک میلیون و 400 هزار ولادت، 400 هزار فوت، 800 هزار ازدواج و 60 هزار طلاق در کشور در سال به ثبت می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: از لحاظ بعد خانوار به سمت کوچک شدن خانواده‌ها پیش می رویم به شکلی که 14 درصد از ازدواج‌ها تمایل به داشتن فرزند ندارند و 19 درصد نیز تک فرزند هستند که در جمع 33 درصد ازدواج‌های انجام شده بدون فرزند و یا تک فرزند هستند که این نشان می‌دهد شیب ولادت کاهشی است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها