امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۷:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135531
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، «الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان امروز در محل اقامتگاه دولتی «آلاآرچا» در ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، «الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان امروز در محل اقامتگاه دولتی «آلاآرچا» در کنفرانس مطبوعاتی خود با نمایندگان رسانه‌ها، به تشریح نتایج فعالیت‌های انجام شده در کشور در سال 2014 پرداخت.
* قرقیزستان باثبات و دارای آینده‌ای روشن است

وی در این نشست خبری از شکیبایی ساکنان جنوب قرقیزستان در برابر مشکلات قدردانی کرد و اظهار داشت: علیرغم کمبود بارش در سال جاری در کشور و همچنین قطع گاز در جنوب و رنج‌های مردم این مناطق، صبوری مردم برای حفظ استقلال قابل تقدیر است.

آتامبایف گفت: قرقیزستان بسیار باثبات‌تر از دیگر کشورهاست و از راه توسعه پایدار منحرف نمی‌شود ضمن آنکه به لحاظ طبیعی کشوری خوب با آینده‌ای روشن می‌باشد.

* اصلاحات، زمینه‌ساز حرکت رئیس جمهور بعدی براساس برنامه

وی گفت: ما اصلاحات قدرتمندی را انجام دادیم و هر فردی که برای ریاست جمهوری برگزیده شود، باید براساس برنامه حرکت کند و من همچنین می‌خواهم به شما اطمینان دهم که مبارزه با فساد تا پایان انجام خواهد شد.

رئیس جمهور قرقیزستان همچنین اشاره کرد: علیرغم آنکه در مدت 3 سال ریاست جمهوری وی هیچ شرکت بزرگ صنعتی افتتاح نشده اما بخش درآمدهای کشور 2 برابر گردیده که این امر بدون انجام اصلاحات امکان‌پذیر نمی‌باشد.

آتامبایف افزود: قرقیزستان به یک کشور مستقل تبدیل شده و مبادلات حمل‌ونقلی در آن برقرار گردیده است ضمن آنکه ما نمی‌خواهیم به کشورهایی که قادر به دیدن تغییرات در قرقیزستان نیستند، در زمینه انتقال گاز و برق وابستگی داشته باشیم.

* دولت و مجلس باید درباره «کومتار» براساس منافع کشور تصمیم بگیرند

وی در بخش دیگر سخنان خود اظهار داشت: نمی‌توان توضیح داد که مسائل مربوط به معدن طلای «کومتار» به منافع قرقیزستان آسیب نمی‌رسانند ضمن آنکه قضاوت در این رابطه دشوار است.

رئیس جمهور قرقیزستان ادامه داد: البته باید تمام آنچه که پیرامون این مسئله اتفاق می‌افتد، در نظر گرفته شود و دولت و مجلس باید در این رابطه براساس منافع کشور، به طور صحیح تصمیم بگیرند.

* بیشکک بتدریج جایگاه برابر خود را با همسایگان می‌یابد

آتامبایف در بخش دیگر سخنان خود در مورد این سئوال که چرا «پوتین» و «کریم‌اف» در ازبکستان در مورد عرضه گاز به قرقیزستان مذاکره می‌کنند؟ عنوان کرد: دلیل این امر این است که مسئولیت پاسخگویی در مسئله گاز قرقیزستان با شرکت «گازپروم» می‌باشد.

وی تصریح کرد: قرقیزستان به دنبال روابط خوب و برابر با همه کشورهاست ضمن آنکه زمان به نفع ماست و کشورهای همسایه دیر یا زود باید بر روی قرقیزستان به عنوان یک کشور برابر حساب باز کنند.

به گفته وی، اما برای انجام این کار ما باید احترام به خود را آغاز کنیم و سپس سایرین درک خواهند کرد که قرقیزستان به عنوان شریکی برابر محسوب می‌شود.

* ابراز علاقمندی «تاشکند» به فرآیند همگرایی

رئیس جمهور قرقیزستان همچنین اشاره کرد: مذاکرات انجام شده برای ایجاد یک منطقه آزاد تجاری بین ازبکستان و اتحادیه اقتصادی اوراسیا نشان دهنده ابراز علاقه «تاشکند» به فرآیند همگرایی است که این امر نکته مثبتی می‌باشد زیرا هرگونه همگرایی مزایایی را به ارمغان می‌آورد و جدا ماندن، انزوا و معایبی را به همراه دارد.

الماس‌بیک آتامبایف در مورد اصلاحات در سیستم قضایی کشور نیز گفت: اگر ما خواهان دادگاه عادلانه هستیم، نیاز به اصلاح قانون اساسی کشور وجود دارد.

* سیستم قضایی کارآمد در پرتو ایجاد اصلاحات و تغییر قانون اساسی

به گفته وی، در زمینه اصلاحات سیستم قضایی قرقیزستان جلسات زیادی برگزار شده است که در آنها همه شرکت‌کنندگان به اتفاق‌آراء معتقد بودند بدون تغییر در بند مربوطه در قانون اساسی، اصلاحات قضایی نمی‌تواند انجام شود.

رئیس جمهور قرقیزستان ادامه داد: بسیاری از مردم فکر می‌کنند که اصلاحات قانون اساسی در راستای افزایش قدرت رئیس جمهور می‌باشد و یا اینکه من برای ماندن در این سمت این مسئله را مطرح می‌کنم اما در پاسخ می‌گویم که این مسئله برای من لازم نیست.

آتامبایف افزود: برای داشتن سیستم قضایی کارآمد دیر یا زود نیاز به ایجاد اصلاحات و تغییر قانون اساسی وجود خواهد داشت و ما باید در مسیری که انتخاب کرده‌ایم، حرکت کنیم.

* الحاق به اتحادیه گمرکی برای قرقیزستان ضروری است

وی در مورد الحاق قرقیزستان به اتحادیه گمرکی نیز بیان کرد: اگر ما به این اتحادیه وارد نشویم، در آینده شرایط برایمان دشوار خواهد بود زیرا در این صورت به عنوان مثال، به بنزین، گندم و سایر محصولات وارداتی از این حوزه عوارض وضع خواهد گردید ضمن آنکه بازار «دوردی» قادر نخواهد بود کالاهای خود را به این فضای گسترده ارسال کند.

* مسیر انتخابات، تنها راه آمدن به قدرت

آتامبایف در بخش دیگر این نشست اظهار داشت: در حال حاضر نخبگان قرقیزستان متوجه شده‌اند که برای آمدن به قدرت باید از طریق آمادگی برای انتخابات گام برداشت نه از طریق تظاهرات و شورش.

رئیس جمهور قرقیزستان در مورد مخالفان دولت در این کشور نیز گفت: وجود اپوزیسیون برای هر کشور متمدنی لازم است زیرا مخالفت آنها به کارایی بهتر حکومت کمک می‌کند.

* پارلمان جدید بهتر از مجلس فعلی خواهد بود

آتامبایف همچنین اظهار داشت: پارلمان جدید قرقیزستان بهتر از گذشته خواهد بود و من فکر می‌کنم تغییرات بسیاری در پارلمان جدید ایجاد خواهد شد.

وی در مورد انتخابات سال آینده در قرقیزستان یادآور شد که دولت در سال جاری در حال جمع آوری اطلاعات می‌باشد و در انتخابات آینده در سال 2015 در صورت لزوم، نتایج این اطلاعات بازنگری خواهد شد.

رئیس جمهور قرقیزستان همچنین تصریح کرد: هدف ما این است که انتخابات شفاف و عادلانه ای برگزار شود و برنده واقعی منتخب مردم باشد که نکته اصلی در این رابطه فریب نخوردن مردم است.

آتامبایف همچنین خاطرنشان کرد: من جانشینی را برای مقام خود در نظر نداشته و آماده نخواهم کرد.

وی ادامه داد: بیش از دو و نیم سال دیگر تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در قرقیرستان باقی مانده است و مردم جامعه باید فرد مناسبی را برای این پست  انتخاب کنند و به نظر من، تا آن زمان شهروندان شناخت بیشتری در این زمینه پیدا کرده و گزینه مناسبی را برخواهند گزید.

رئیس جمهور قرقیزستان افزود: در نظام پارلمانی بسیاری از تفاوت‌های ظریف وجود دارد که شاید برخی از آنها ناخوشایند باشند اما ما به طور کلی، مسیر درستی را انتخاب کردیم و باید این راه طی کنیم.

وی در ادامه گفت: در این رابطه باید به تدریج اختیارات رئیس جمهور کاهش یابد ضمن آنکه پارلمان کشور باید بیشتر مشغول کار قانونگذاری بوده و در کار دولت ممانعت ایجاد نکند.

* عزم جدی بیشکک برای مبارزه با فساد

رئیس جمهور قرقیزستان همچنین اعلام کرد: اگر «سییت آتامبایف» پسر وی در مورد اتهامات وارد شده گناهکار باشد، به زندان خواهد رفت.

وی گفت: افرادی هستند که سال‌های بسیاری مشغول تجسس در فعالیت فرزندان من در شرکت «آفتاماش» می‌باشند و حال آنکه این شرکت در زمان رؤسای جمهور سابق یعنی «عسکر آقایف» و «قربان‌بیک باقی‌اف» فعالیت داشته است.

* هنوز اتهامات معاون اول نخست وزیر ثابت نشده است

وی در مورد مسئله «طاهربیک سارپاشیف» معاون اول نخست وزیر نیز اشاره کرد که در حال حاضر نتیجه کمیسیون پارلمانی در این مورد به دادستان کل ارائه شده است.

رئیس جمهور قرقیزستان همچنین تأکید کرد که گناهکار بودن و یا نبودن وی باید بررسی شود اما متهم کردن افراد قبل از اثبات جرم، کار درستی نیست.

آتامبایف در پایان تصریح کرد که نباید در قرقیزستان تصور شود که اگر کسی جرمی را انجام داد، خواهد توانست از مسئولیت آن فرار کند و در این رابطه قرقیزها ضرب‌المثلی دارند: «جرم انجام شده حتی پس از گذشت 40 سال، آشکار می‌شود» و در سیستم مبارزه با فساد در کشور ما نه در مدت 40 سال بلکه در مدت 4 ماه جرم انجام شده برملا می‌شود.


انتهای پیام/.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها